fbpx
Co to jest Hosting

Hosting to inaczej dzierżawa powierzchni dyskowej i części zasobów serwera, czyli komputera podłączonego do internetu przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Z definicji wynika więc, że usługi współdzielenia plików, oferowane przez takie serwisy, jak wetransfer.com czy dropbox.com, to też rodzaj hostingu. Jednak powszechnie przyjęło się już, że słowo hosting odnosi się przede wszystkim do udostępniania miejsca na aplikacje webowe, takie jak strony internetowe.

Hosting = fizyczne zasoby serwera + oprogramowanie

Co to jest hosting jako usługa

Dostawca hostingu ma obowiązek dbania o poprawne działanie serwerów, oraz o ich nieprzerwane połączenie z internetem.

Dobre firmy hostingowe gwarantują:

 • Najnowsze oprogramowanie serwerów, pozwalające klientowi w łatwy sposób wykorzystać wszystkie możliwości oferty
 • Stosowanie najnowszej generacji podzespołów, które gwarantują wydajność serwerów na najwyższym poziomie
 • Dobry stan techniczny całej infrastruktury
 • Połączenie z internetem poprzez bardzo wydajne łącza o wysokiej przepustowości
 • Ochronę przed atakami hakerów dzięki zatrudnianiu ekspertów od cyberbezpieczeństwa, którzy non-stop monitorują co się dzieje na serwerach
 • Fizyczne bezpieczeństwo danych w postaci np. kontroli dostępu do serwerowni - tylko nieliczni pracownicy mają dostęp do serwerów
 • Ochronę danych klientów i ich kont poprzez np. kserowanie dokumentów z biurka, albo kradzieże elektroniczne
 • Zabezpieczenia antywłamaniowe, ochronę i monitoring – nikt nie ukradnie dysków z danymi
 • Zabezpieczenia przeciwpożarowe
 • Odpowiednie systemy wentylacji utrzymujące elektronikę w dobrej kondycji – czyli odpowiednie chłodzenie, niski poziom wilgotności powietrza, minimum zanieczyszczeń w powietrzu, itp.
 • Odpowiednią lokalizację – niskie zagrożenie ze strony wybryków natury, jak powodzie, trzęsienia ziemi, czy huragany
 • Specjalne systemy podtrzymywania zasilania, które zapewniają bezawaryjne działanie serwerów i umieszczonych na nich stron internetowych nawet podczas awarii prądu

Jeśli nasz dostawca hostingu nie dopilnuje którychś z tych obowiązków, możemy starać się o reklamacje, a w niektórych przypadkach nawet żądać zadośćuczynienia.

Rodzaje hostingu

Istnieje wiele różnych rodzajów hostingów. Szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę wszystkie różnice pomiędzy ich parametrami, to otrzymamy setki różnych wariantów. Dlatego mówiąc o rodzaju hostingu, najpierw należy zapoznać się z najważniejszymi typami serwerów, które znajdziemy w ofercie firm hostingowych i różnicami pomiędzy nimi. Do najbardziej popularnych typów usług hostingowych zaliczamy:

Co to jest Hosting Współdzielony

Jest to najpopularniejszy rodzaj hostingu – jak wpiszesz w wyszukiwarce słowo „hosting”, wszystkie oferty, które Ci się wyświetlą to właśnie hosting współdzielony.

Jest to też najgorszy rodzaj hostingu, bo współdzielimy z innymi klientami Twojej firmy hostingowej wszystkie zasoby (pamięć RAM, moc procesora CPU, łącze) fizycznego serwera. Oprócz Twojej witryny, na jednym serwerze mogą się znajdować setki innych stron internetowych.

To może powodować pewne problemy, ponieważ serwer musi obsługiwać wszystkich klientów na raz i nigdy nie wiadomo, kim są „sąsiedzi”. Serwer rozdziela swoje zasoby w zależności od tego kto ich w danej chwili potrzebuje. To znaczy, że w przypadku hostingu współdzielonego (lub inaczej hostingu www) nie mamy gwarantowanej wydajności. Jeśli któraś ze stron znajdujących się na danym serwerze generuje duży ruch (obciążając w ten sposób serwer), to w rezultacie wydajność spada wszystkim pozostałym stronom na tym samym serwerze – pozostałe strony będą działały wolniej.

Niektóre firmy hostingowe zabezpieczają się na tego typu sytuacje i stosują limity. Jeżeli to Twoja strona będzie generowała ten wzmożony ruch, to serwer będzie Cię blokował, żeby nie przeciążać łączy.

Dla kogo – świetne rozwiązanie dla początkujących przedsiębiorców, którzy chcą przede wszystkim zareklamować w sieci swój nowy projekt. Z tego hostingu zadowoleni będą klienci prywatni i niewielkie firmy.

Do czego – hosting współdzielony świetnie nadaje się na proste strony, tzw. wizytówki internetowe, małe blogi, strony promocyjne, strony lądowania, portfolio, ale także niewielkie sklepy internetowe na wczesnym etapie rozwoju mogą spokojnie korzystać z tego typu rozwiązania.

Wady – największą wadą hostingu współdzielonego jest większe prawdopodobieństwo “złego sąsiedztwa”. To złe sąsiedztwo, to strony, które spamują w internecie, strony z pornografią itp. Często tego rodzaju naruszenia są karane na poziomie całego serwera, a nie tylko konkretnej strony. Może to skutkować na przykład tym, że adres IP serwera, na ktorym masz swoja strone i skrzynke pocztowa trafi na czarna liste systemów antyspamowych. Wtedy Twoje wiadomości email będą trafiały bezpośrednio do spamu, albo w ogóle nie będą dostarczane.

Dlatego nie warto sięgać po najtańsze rozwiązania, bo cena hostingu może działać w tym przypadku jak filtr na tych najgorszych spamerów…

Co to jest Hosting VPS

Hosting VPS (Virtual Private Server) jeszcze do niedawna był złotym środkiem usług hostingowych – dużo lepszy i wydajniejsze niż hosting współdzielony i dużo tańszy niż serwer dedykowany. Tego typu konta są o wiele mniej narażone na problemy związane ze “złym sąsiedztwem” oraz mamy do dyspozycji dużo większe zasoby serwera. Tutaj też co prawda współdzielimy serwer z innymi użytkownikami, ale jest to tylko kilku użytkowników. Co ważniejsze mamy tutaj na stałe przydzielone zasoby serwera, bez względu na to, czy wykorzystujemy je, czy nie i przeważnie dostajemy własny adres IP. 

Jest nam przydzielana cała maszyna wirtualna z dostępem administratora. Oprócz znacznie większych możliwości administracyjnych, mamy gwarantowany dostęp do określonej ilości pamięci RAM i mocy obliczeniowej procesora. Zasoby te możemy też później rozszerzać w miarę, gdy rosną nasze potrzeby.

W przypadku hostingu VPS nie musimy martwić się, że inne strony na tym samym serwerze będą nam podkradać moc obliczeniową serwera, tak jak ma to miejsce w hostingu współdzielonym. Natomiast pomimo, że zasoby serwera są zapewnione, to nadal dzielimy łącze internetowe serwera, a konkretniej jego przepustowość. 

W przypadku hostingu VPS, otrzymujemy unikalny adres IP, dzięki czemu odchodzą nam zmartwienia związane ze “złym sąsiedztwem” (patrz wady hostingu współdzielonego).

Dla kogo – hosting VPS to kolejny etap rozwoju strony i/lub firmy. Rozwiązanie dla firm, których strony internetowe są ich istotnym źródłem dochodów lub dla osób które chcą samodzielnie administrować swoim serwerem. Mogą to być większe portale internetowe, duże zasoby fotografii, bogata w media strona internetowa, duży sklep e-commerce lub nawet kilka prostych, ale popularnych (duży ruch) witryn hostowanych w ramach tego samego planu hostingowego.

Do czego – większe portale internetowe (odwiedzane przez tysiące użytkowników dziennie), bogata w media strona internetowa lub blog, duży sklep e-commerce, serwery gier, witryna, która wykorzystuje liczne skrypty do generowania treści (mocno obciąża procesor), duże forum internetowe.

Wady - w przypadku standardowego serwera VPS musimy zajmować się wszystkim sami. Podstawowy pakiet hostingu VPS to goły system operacyjny (przeważnie linux), więc żeby cokolwiek tam zrobić, trzeba znać się na administrowaniu serwerem. Jeżeli nie mamy takich umiejętności, to dochodzą nam dodatkowe koszty związane z zatrudnieniem specjalisty (większość firm hostingowych, które mają w ofercie hosting VPS oferują także usługę zarządzania serwerem). Możemy też poprosić o zainstalowanie na serwerze bardziej przyjaznego, graficznego panelu administracyjnego, ale to też wiąże się z dodatkowym kosztem miesięcznym.

Jeżeli natomiast mamy w firmie webmastera, który może zająć się administracją serwerem, to w tym przypadku wadą VPSa będzie ograniczony dostęp do wielu ważnych funkcji serwera (dostępnymi w przypadku serwerów dedykowanych). Wraz z rozwojem firmy, Twoi webmasterzy mogą potrzebować coraz więcej opcji do efektywnego zarządzania stroną internetową. Tutaj pojawią się problemy, bo firma hostingowa nie może dać Ci pełnej kontroli, ponieważ ponownie dostajesz tylko część serwera – pomimo, że ta część serwera jest dość duża.

Co to jest Hosting Dedykowany

Hosting dedykowany to najwyższa forma hostingu, bo dostajemy do dyspozycji cały serwer na wyłączność - cały serwer dla jednego użytkownika. Możemy robić sobie z nim co nam się podoba. Mamy mnóstwo zasobów i miejsca. Niestety taki luksus kosztuje (patrz następny rozdział).

Tutaj, podobnie jak w przypadku hostingu VPS, otrzymujemy dostęp administratora, ale w tym przypadku jest to cały fizyczny serwer. Otrzymujemy jeszcze większe możliwości administracyjne i zasoby serwera. Możemy go dowolnie konfigurować, nawet sprzętowo (firma hostingowa może dostarczyć odpowiednia konfiguracje sprzętową, według naszej specyfikacji). W przypadku hostingu dedykowanego jego zasoby mamy oczywiście na wyłączność,włącznie z przepustowością łącza dostępowego.

Dla kogo – duże firmy i instytucje z działem IT, największe serwisy internetowe i firmy, które chcą lub muszą mieć pełna kontrolę nad serwerem i zabezpieczeniami przechowywanych danych.

Do czego – bardzo rozbudowane strony internetowe, posiadające miliony użytkowników, duże portale wielotematyczne, które muszą wykonywać jednocześnie tysiące różnych operacji, witryny rządowe lub należące do banków, dla których bardzo ważne jest maksymalne bezpieczeństwo i ochrona danych.

Wady - tak samo, jak w przypadku hostingu VPS, musimy o wszystko co się dzieje na serwerze zadbać sami, albo zatrudnić fachowca do zarządzania serwerem.

Co to jest Hosting Cloud

W zasadzie nie jest to nowy rodzaj hostingu, tylko standardowy hosting wykorzystujący bardziej nowatorską architekturę/infrastrukturę sprzętowa. To znaczy, że z punktu widzenia użytkownika, obsługa konta hostingowego, panel administracyjny i pomoc techniczna wygląda dokładnie tak samo jak w przypadku zwykłego hostingu współdzielonego - nie jest nam potrzebna żadna wiedza specjalistyczna do obsługi takiego hostingu.

Hosting typu Cloud różni się od tradycyjnego hostingu WWW tym, że jest oparty o technologię chmury obliczeniowej.

To znaczy, że zamiast wydzielać konta hostingowe z jednego fizycznego serwera, najpierw serwery łączy się w sieć – tworzy się chmurę obliczeniową - a następnie konta hostingowe wydziela się z tej chmury. 

Największa zaleta takiego rozwiązania, to niezawodność, bo gdy jeden z serwerów padnie, pozostałe jednostki w chmurze są w stanie przejąć ruch z wadliwego urządzenia.

Poza tym, dzięki rozwiązaniom zastosowanym w Cloud Hostingu znacznie zmniejszono wpływ poszczególnych stron o dużym ruchu na jakość usługi i wydajność stron pozostałych użytkowników (kont hostingowych) znajdujących się na tym samym serwerze (zobacz wady hostingu współdzielonego).  Gdy serwery są połączone w chmurę, razem mają znacznie większą moc obliczeniowa, dzięki temu znacznie lepiej radzą sobie ze stronami o wzmożonym ruchu i generującymi chwilowe obciążenia. 

Jak to działa? 

Konto hostingowe o wzmożonym ruchu jest przełączane na mniej obciążony serwer, a wszystko odbywa się automatycznie - system sam sobie optymalizuje rozłożenie mocy obliczeniowej chmury, nie powodując przy tym przerw w działaniu stron internetowych.

Co to jest Hosting WordPress

Tak naprawdę WordPress będzie działał na każdym hostingu, bo ma on naprawdę niewielkie wymagania. Ciężko więc znaleźć taki hosting, który nie sprosta jego parametrom.

Natomiast ze względu na ogromną popularność WordPressa (33% wszystkich stron na świecie i rośnie...) firmy hostingowe wywęszyły okazję na podbicie sprzedaży i zaczęły stosować "Hosting WordPress" jako slogan marketingowy - sprzedają zwykły hosting pod inną etykietą...

Natomiast rzeczywiście to, że WordPress będzie działał na każdym hostingu, nie oznacza, że na każdym hostingu będzie działał tak samo dobrze.

Istnieją rozwiązania po stronie serwerowej i systemowej, które mogą znacznie przyspieszyć działanie naszego WordPressa. Oczywiście poza samą konfiguracją sprzętową serwera, która wpływa na jego ogólną wydajność (np. bardzo szybkie dyski SSD NVMe).

Hosting powinien mieć zainstalowane specjalne oprogramowanie do cachowania obiektowego, które pozwala znacznie przyspieszyć operacje na bazach danych. Przy czym prawdziwy hosting WordPress często oferuje własne wtyczki WordPressa do cachowania strony, co pozwala na dużo lepsza wspolprace serwera ze znajdującymi się na nim stronami WordPress. Przykładem takich hostingów są na przykład Cloudways (wtyczka Breeze), JDM (wtyczka instalowana automatycznie - nie dostępna w repozytorium), czy hostingi oparte na serwerach LiteSpeed (wtyczka LiteSpeed Cache).

Co to jest cachowanie strony? Za każdym razem, gdy otwieramy stronę internetowa WordPress, generowane są zapytania do jego bazy danych. Wyniki tych zapytań są przechowywane w pamięci podręcznej, ale tylko do następnego przeładowania strony, co oznacza konieczność przeprowadzenia kolejnych operacji na bazie danych po odświeżeniu strony (czasochłonne). W tym przypadku systemy takie jak Memcached i Redis (lub Varnish) pozwalają zaoszczędzić mnóstwo czasu i znacznie poprawić wydajność strony dzięki temu, że wyniki zapytań do bazy danych są zapisywane na znacznie dłużej w pamięci na dysku serwera.

Jeśli chodzi o rodzaj oprogramowania serwerów, to w specyfikacji kont hostingowych najczęściej możemy spotkać 3 z nich: Apache, NGINX i LiteSpeed

Na polskim rynku kont hostingowych przyjęło się, że jak serwer ma zainstalowane oprogramowanie LiteSpeed, to jest to hosting WordPress, bo istnieje wtyczka WordPressa LiteSpeed Cache... Nie jest to do końca prawda, a firmy hostingowe trochę naginają tutaj rzeczywistość.

Poza tym, na oficjalnej stronie WrodPress.org mozemy znaleźć informację:

Oczywiście LiteSpeed jest też dobrym oprogramowaniem dla serwerów, ale nie jest to wyznacznik tego, czy dany hosting jest hostingiem WordPress czy nie i czy jest dla WordPressa najlepszy.

Tak naprawde do najbardziej wydajnych serwerów należą serwery NGINX, bo zostały specjalnie zaprojektowane dla najbardziej wymagających aplikacji i właśnie to oprogramowanie obsługuje najbardziej oblegane strony internetowe na świecie. Oprogramowanie NGINX powstało mniej więcej w tym samym czasie co LiteSpeed, a mimo to NGINX jest znacznie bardziej popularny i dużo chętniej wybierany przez specjalistów na całym świecie.

NGINX nie jest tak popularny wśród firm hostingowych, bo jest trochę bardziej skomplikowany i trudny w implementacji (np. nie obsługuje pliku .htaccess). Poza tym NGINX nie radzi sobie zbyt dobrze z częścią dynamiczna naszej strony na WordPressie, co wprowadza dodatkowe komplikacje. Dlatego też jeśli chodzi o popularność, to wygrywa z nim dużo starsze oprogramowanie Apache, które z kolei słynie z elastyczności i łatwości obsługi, oraz znacznie lepiej radzi sobie z dynamicznymi stronami (strony, gdzie mamy bazę danych, komentarze, czyli elementy strony, które mogą się zmieniać w każdej chwili).

Źródło: w3techs.com

Okazuje się jednak, że systemy Apache i NGINX mogą ze sobą współpracować! Rozwiązanie takie umożliwia wykorzystanie największych zalet obu tych systemów:

 • NGINX: bardzo duza wydajność w przetwarzaniu elementów statycznych strony
 • Apache: wygoda, elastyczność i obsługa elementów dynamicznych

Do firm, które stawiają na takie rozwiązanie należą na przykład Cloudways, Atthost czy JDM.

Firma Elementor - twórcy najpopularniejszego edytora stron dla WordPressa, w ich poradniku o tym, jak przyspieszyć stronę internetową, też zalecają aby używać NGINX oraz baz danych MariaDB:

Z mojej strony mogę dodać, że po przeprowadzonych testach na 22 różnych hostingach współdzielonych widać ewidentnie, że LiteSpeed nie daje gwarancji najwyższej wydajności WordPressa. Najwydajniejszy hosting współdzielony to hosting LH, który działa tylko na oprogramowaniu Apache, zaraz po nim są JDM i Atthost, które wykorzystują połączenie Apache + NGINX, dhosting korzysta z LiteSpeed.

Co to jest Hosting WordPress Cloud

Tutaj za wiele chyba nie trzeba wyjaśniać - ten rodzaj hostingu to połączenie hostingu typu Cloud z hostingiem WordPress.

Jest to hosting wykorzystujący technologię chmury obliczeniowej i który dodatkowo wykorzystuje odpowiednie oprogramowanie, które usprawnia pracę z WordPressem i gwarantuje najlepsze warunki dla naszego WordPressa, jeśli chodzi o wydajność:

 • Oprogramowanie serwera: Apache + NGINX, lub LiteSpeed
 • Bazy danych: MariaDB + Memcached (szybsze wywołania bazy danych)
 • System do cachowania: Redis, lub Varnish

Co to jest Hosting Zarządzany (managed) Cloud dla WordPress

Gdy mowa o hostingu zarządzanym, to przeważnie chodzi już o hosting VPS, lub dedykowany, gdzie zarządzanie serwerem jest już wliczone w cenę hostingu - firma hostingowa dba o jakość i funkcjonowanie serwera za nas. Dzięki temu odchodzi nam problem związany z dbaniem o aktualizacje i bezpieczeństwo serwera, co jest największym minusem zwykłych serwerów VPS.

Cludways to Zarządzany Cloud Hosting (VPS) dla WordPress

Zarządzany hosting to świetne rozwiązanie dla osób, które potrzebują większej mocy i bezpieczeństwa, ale nie znają się na administrowaniu serwerem. W tym przypadku obsługa konta hostingowego wyglada dokladnie tak samo jak obsługa konta hostingowego współdzielonego - proste i przyjemne, poprzez dedykowany panel użytkownika.

Zarządzany Cloud Hosting dla WordPressa to hosting idealny dla WordPressa - jest to kombinacja największych zalet wszystkich rodzajów kont hostingowych:

 • zarządzany: latwosc obslugi jak w przypadku hostingu hostingu współdzielonego
 • cloud hosting: największa niezawodność i elastyczność dzięki technologii chmury obliczeniowej
 • hosting WordPress: rozwiązania gwarantujące najwyższa wydajnosc naszej strony na WordPressie
 • gwarantowane zasoby serwera: jak w przypadku hostingu VPS i hostingu dedykowanego, mamy tutaj gwarantowane zasoby serwera na wyłączność z tym, że dzięki technologii chmury obliczeniowej możemy duzo latwiej manipulowac tymi zasobami - możemy je w każdej chwili powiększyć w zasadzie w nieskończoność.

Przykładem takiego hostingu idealnego jest hosting Cloudways.

Więcej na temat Cloudways możesz przeczytać tutaj (recenzja).

Ile kosztuje hosting

Ceny hostingu mogą się wahać od kilkudziesięciu złotych do nawet kilku tysięcy złotych rocznie. Wszystko zależy od rodzaju hostingu (i naszych potrzeb). Przeważnie im tańszy hosting, tym słabsze będzie miał parametry. Trzeba natomiast pamiętać, ze na zwykła stronę wizytówkę nie jest nam potrzebny hosting o najlepszych parametrach - nie ma sensu przepłacać.

Ile kosztuje Hosting Współdzielony

Hosting współdzielony to najtańszy rodzaj hostingu. Ceny za tego rodzaju konto hostingowe wahają się w przedziale:

 • od 50 do 200 zł netto za rok 

i przeważnie trzeba opłacić je na 6 lub 12 miesięcy, płacąc z góry. Należy pamiętać, że im cena jest niższa, tym większe limity są nakładane na konto – ograniczenie transferu, liczby baz danych (np. ilość stron na WordPressie), pojemności konta itp.

Oferty poniżej 50 zł mogą przysparzać sporo problemów (bardzo wolna, albo nie działająca strona itp.), natomiast te powyżej 200 zł będą zbyt wysoko wycenione, bo wchodzimy w przedziały cenowe innych, dużo lepszych rodzajów hostingów - lepiej doplacic pare zlotych i kupic najtańszy hosting z wyższej półki...

W przedziale cenowym hostingów współdzielonych trzeba szczególnie uważać na tzw. firmy krzaki. Wiele osób zwęszyło interes w rosnącym zainteresowaniu stronami internetowymi i firmy hostingowe zaczęły wyrastać jak grzyby po deszczu. Sporo z nich natomiast to zwykli resellerzy - ktoś kupuje hosting u innej firmy hostingowej i dzieli konto hostingowe na jeszcze mniejsze porcje i sprzedaje pod własną marką. Dzięki temu mogą oferować bardzo przystępne ceny. Problem w tym, że te osoby nie zawsze znają się na rzeczy i jak się zrobi bałagan, zawijają się, pozostawiając swoich klientów na lodzie.

Ile kosztuje Hosting VPS

Hosting VPS jest o jedną “półkę” wyżej od hostingu współdzielonego. Przedział cenowy jest bardzo szeroki, a ceny zaczynają sie od około 500 zł za rok. Na szczęście w przypadku hostingu VPS istnieje możliwość rozliczania się co miesiąc.

Tutaj ceny zaczynają się 

 • od około 50 zł do 200 zł netto za miesiąc 

Ile kosztuje Hosting Dedykowany

Usługi hostingu dedykowanego to najwyższa półka cenowa. Ceny zaczynają się 

 • od  300 zł do nawet 1000 zł za miesiąc

ale w rzeczywistości górny limit nie istnieje - jak to mówią “sky is the limit” – wszystko zależy od Twoich potrzeb. Jeśli potrzebujesz coś specjalnego, to firma hostingowa przygotuje specjalnie dla Ciebie odpowiednia infrastrukturę i oczywiście odpowiednio Cię za to skasuje - dużo ponad ten 1000 zł. Podstawowa opcja to wydajny serwer, oferujący szybki dwurdzeniowy procesor i kilkanaście gigabajtów RAM.

Darmowy hosting www

W internecie można znaleźć firmy oferujące darmowy hosting. Jest to hosting w pełni funkcjonalny, ma wszystko czego potrzeba, zeby mozna bylo na nim zainstalowac np. WordPressa. Jednak trzeba liczyć się z pewnymi cechami i ograniczeniami, często występującymi w przypadku darmowych kont hostingowych:

 • mocno ograniczona ilość miesięcznego transferu danych oraz miejsca na dysku
 • ograniczony, lub całkowity brak dostępu do baz danych,
 • przestarzałe wersje języków skryptowych, lub całkowity ich brak
 • występowanie reklam na stronie, przy czym to usługodawca decyduje gdzie i jakie reklamy wyświetlać
 • słabo dofinansowane serwery i stosowanie przestarzałych technologii na serwerach zasilających darmowe konta hostingowe
 • upychanie bardzo dużej ilości kont hostingowych na jednym serwerze, co prowadzi do mocnych wahań w wydajności serwerów
 • częste przestoje w funkcjonowaniu serwerów (niedziałające strony internetowe)
 • otrzymywanie sporej ilosci ofert reklamowych na skrzynke pocztowa
 • i inne...

Trzeba pamiętać, że nie istnieje coś takiego jak darmowy hosting! Firma oferująca "darmowy hosting" musi gdzieś, na czymś (przeważnie na nas) zarobić, żeby jej się ten darmowy hosting zwrócił. Nawet jeśli postawimy sobie strone internetowa na własnym komputerze, u siebie w domu (chyba najbardziej darmowy hosting jaki istnieje), to bedziemy musieli zaplacic za internet i za prad, jaki nasz komputer zuzyje pracując 24 godziny 7 dni w tygodniu...

Dlatego nie dajmy sie nabrac na bajki sprzedawane w internecie o darmowym hostingu.

Darmowy hosting nadaje się jedynie do testów i zabawy, ale nie na strony firmowe, a juz na pewno nie na sklepy internetowe itp.

Hosting to bardzo istotny element każdej strony internetowej i dlatego nie należy na nim oszczędzać. Pamiętaj, że pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz, stosując darmowy hosting Twoja marka będzie wyglądała na mało wiarygodna i będzie w ten sposób odstraszała znaczna większość potencjalnych klientów bezpowrotnie.

Jaki rodzaj hostingu jest najlepszy?

Tak naprawdę, to taki jeden, jedyny, najlepszy hosting nie istnieje, bo zawsze coś tam się znajdzie, co nie będzie tak dobre jak gdzieś indziej. Dlatego decyzję odnośnie wyboru hostingu trzeba podejmować na podstawie wcześniej wyznaczonych kryteriów z przypisanymi im odpowiednio priorytetami - co jest dla nas najważniejsze, a z czego możemy ewentualnie zrezygnować na poczet parametru o wyższym priorytecie.

Moje kryteria z odpowiednio przypisanymi priorytetami:

 1. Wydajność - najważniejsze, aby strona działała jak najszybciej i stabilnie, bo to wpływa na jej pozycjonowanie (SEO)
 2. Niezawodność - bardzo ważne jest też, żeby strona internetowa była zawsze dostępna i żeby przerwy w działaniu serwerów najlepiej nie występowały
 3. Łatwość obsługi - panel administracyjny i narzędzia ułatwiającę pracę nad stroną internetową i jej rozwojem
 4. Cena - nie oszukujmy się, są pewne granice, szczególnie na początku trzeba utrzymywać wydatki na możliwie niskim poziomie
 5. Wsparcie techniczne - czasami pojawiają się pytania i wątpliwości, jak coś zrobić i wtedy wsparcie techniczne okazuje się bardzo przydatne

Teraz hosting ogólnie dzieli się na 3 podstawowe grupy - rodzaje hostingów - które różnią się znacznie między sobą pod względem wymienionych powyżej kryteriów.

Wydajność
Dedykowany5/5
VPS4/5
Współdzielony1/5
Cloud5/5
Niezawodność
Dedykowany4/5
VPS4/5
Współdzielony3/5
Cloud5/5
Łatwość obsługi
Dedykowany1/5
VPS1/5
Współdzielony5/5
Cloud5/5
Cena
Dedykowany1/5
VPS3/5
Współdzielony5/5
Cloud4/5
Wsparcie techniczne
Dedykowany1/5
VPS1/5
Współdzielony5/5
Cloud5/5

Wyjaśnijmy teraz krótko, czym się te rodzaje hostingów różnią, ale na przykładach bardziej z życia wziętych - nieruchomości.

1. Hosting Dedykowany - jak dom wolnostojący

To najlepszy hosting pod względem wydajności, bo dostajemy do dyspozycji cały serwer (dom). Możemy robić sobie z nim co nam się podoba. Mamy mnóstwo zasobów i miejsca więc możemy zapraszać mnóstwo gości (odwiedzających naszą stronę internetową). Niestety taki luksus kosztuje - cena jest wysoka i o wszystko co się dzieje na serwerze musimy zadbać sami - remonty, naprawy, zabezpieczenia, ubezpieczenia itd. Jeśli nie znamy się na administrowaniu serwerem, to trzeba będzie zatrudnić fachowca.

2. Hosting VPS - jak własne mieszkanie

To drugi po serwerze dedykowanym najlepszy rodzaj hostingu. To rozwiązanie możemy porównać do własnego mieszkania. Tutaj już współdzielimy serwer (blok mieszkalny) z kimś innym, ale mamy na stałe przydzielone zasoby serwera (własna łazienka, kuchnia, itd.), bez względu na to, czy wykorzystujemy je, czy nie. Jest to tańszy typ hostingu niż serwer dedykowany i tutaj też musimy zajmować się większością rzeczy sami, lub zatrudnić kogoś (większość firm hostingowych za dodatkową opłatą może zająć się takim serwerem dla nas).

3. Hosting Współdzielony - jak hostel

To najgorszy rodzaj hostingu, bo współdzielimy z innymi wszystkie zasoby serwera (to coś jak Hostel). To znaczy, że jak ktoś puści bąka, to śmierdzi wszystkim... Wspólna kuchnia, wspólna łazienka... Jak w akademiku - wieczny syf. Gdy sąsiad przyjmuje dużo gości (ma duży ruch na swojej stronie internetowej), to robi się tłoczno i zauważymy spadek wydajności na naszej stronie (zajęta łazienka, itp.), ale za to, tak jak w hostelach, jest bardzo tanio.

Hosting typu "Cloud", czyli... ruchome ściany?

W zasadzie to nie jest to nowy rodzaj hostingu, tylko standardowy hosting (współdzielony, lub VPS) oparty na nowatorskiej architekturze sprzętowej - tzw. chmurze obliczeniowej. Nie ma czegoś takiego chyba w świecie nieruchomości, ale wyglądałoby to mniej więcej tak, że mielibyśmy ruchome ściany i moglibyśmy je sobie przesuwać (powiększać powierzchnię) w zależności od potrzeb. Tutaj zamiast wydzielać konta hostingowe z jednego fizycznego serwera, najpierw serwery łączy się w sieć - tworzy się tzw. chmurę obliczeniową. Następnie konta hostingowe wydziela się z tej chmury.

Podsumowując: Najlepszy Hosting to VPS typu Cloud

 • Dostajemy tutaj konkretne zasoby serwera na wyłączność - nie musimy się martwić, że ktoś nam podkrada zasoby i spowalnia działanie naszej strony internetowej.
 • Rozwiązanie typu cloud zapewnia najwyższej klasy niezawodność, bo nasza strona znajduje się (jest hostowana) na wielu serwerach, a nie na jednym, jak w przypadku zwykłego VPSa.
 • Otrzymujemy ogromną elastyczność, bo pozbywamy się typowych ograniczeń pojedynczych serwerów - "sky's the limit" - możemy zamówić sobie tyle mocy obliczeniowej i zasobów serwera, ile potrzebujemy.
 • Cloud VPS to dużo lepsza oferta cenowa, bo płacimy tylko za to, z czego korzystamy i czego potrzebujemy w danej chwili
 • Odnosząc to rozwiązanie do rodzaju nieruchomości, to byłoby to własne mieszkanie o ruchomych ścianach, które możemy rozszerzać w nieskończoność i przenosić je z miejsca na miejsce 🙂
Co to jest hosting
Spis Treści
chevron-down
Share via
Copy link