fbpx

Co to jest Hosting

Nie wiesz co to jest hosting? W sporym uproszczeniu, hosting to dom dla Twojej strony internetowej. Jest to miejsce, gdzie Twoja witryna internetowa ma wszystko, czego jej trzeba, żeby funkcjonować w internecie.

Słowo hosting pochodzi od angielskiego słowa host, czyli gospodarz. Stąd, firmy hostingowe występują niejako w roli gospodarzy naszych stron internetowych – wypożyczają nam miejsce na stronę internetową i dbają o jak najwyższą jakość tej usługi, żebyśmy my nie musieli się tym przejmować.

Jak wiadomo, są lepsi i gorsi gospodarze, dlatego sprawdź koniecznie tutaj, która firma hostingowa najlepiej zaopiekuje się Twoją stroną internetową.

Takie udostępnianie własnych zasobów nazywa się hostowaniem. Hostować można różne usługi internetowe, na przykład YouTube hostuje nasze filmy video, Google hostuje naszą pocztę internetową, a firmy hostingowe hostują nasze strony internetowe.

Pomimo istnienia wielu różnych serwisów internetowych hostujących różne usługi, to nazwa hosting przede wszystkim kojarzy się z usługami hostowania stron internetowych.

Słowo “hosting” stosuje się czasami na przemian z określeniem “serwer”, choć nie są to do końca identyczne pojęcia.

Serwer, to pojęcie bardziej ogólne. Jest to nic innego jak komputer podłączony do internetu przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Serwer może mieć wiele różnych funkcji – może służyć do obliczeń matematycznych, przechowywania danych takich jak zdjęcia i filmy, lub można na nim zamieszczać strony internetowe.

Hosting natomiast, to pojęcie bardziej precyzyjne – oznacza całe środowisko umożliwiające uruchomienie własnej strony internetowej i udostępnienie jej w internecie. Usługa hostingu w zakresie wynajmu platform pod strony internetowe nazywana jest też web hostingiem, lub hostingiem www.

Hosting = fizyczne zasoby serwera + oprogramowanie

Na czym polega hosting

Hosting oznacza usługę polegającą na udzielaniu przez dostawcę usług internetowych dostępu do serwera wraz z jego oprogramowaniem. Innymi słowy, polega to na oddaniu do naszej dyspozycji zasobów takich jak:

 • Miejsce na dysku serwera – charakteryzujące się określoną maksymalną pojemnością w zależności od wybranego pakietu hostingowego
 • Łącze internetowe – charakteryzuje się maksymalną przepustowością w zależności od firmy hostingowej
 • Transfer – możliwość przesyłania danych z i do serwera na którym znajduje się nasz hosting. W niektórych przypadkach ilość transferowanych danych bywa ograniczana tylko do pewnej maksymalnej ilości danych na miesiąc
 • Usługi obsługiwane przez oprogramowanie serwera – w zależności od wybranej firmy hostingowej, oprócz niezbędnego minimum, na naszym koncie hostingowym możemy mieć zainstalowane dodatkowe usługi poprawiające jego jakość lub naszą wygodę. Na przykład oprócz baz danych i języków skryptowych (koniecznych do działania strony internetowej) często mamy do dyspozycji autoinstalatory, które znacznie ułatwiają uruchamianie stron internetowych (większość czynności jest wykonywanych automatycznie za nas, przez serwer).
 • Maksymalny stopień obciążenia serwera – każde konto hostingowe charakteryzuje się pewnymi limitami w zależności od wykupionego pakietu hostingowego i wybranej firmy hostingowej. Dzięki tym limitom firmy hostingowe mogą kontrolować obciążenie swoich serwerów, a dzięki temu zagwarantować swoim klientom, że jakość ich usług hostingowych pozostanie na wysokim poziomie.

Centrum Danych (Data Center)

Jeżeli mówimy o hostingu i serwerach, to nie można nie wspomnieć o serwerowniach. Serwerownia, jak sama nazwa wskazuje, to pomieszczenie, w którym przechowuje się serwery. Firmy hostingowe jednak częściej stosują nazwę Centrum Danych dla swoich serwerowni, lub jej angielski odpowiednik – Data Center. To dlatego, że większość firm hostingowych nie posiada własnych serwerowni, tylko korzysta z usług wyspecjalizowanych w przechowywaniu danych firm (Centrum Danych), gdzie przechowują swoje serwery.

Tego typu Data Center to prawdziwy bunkier, gdzie bezpieczeństwo naszych danych jest gwarantowane wielością różnego rodzaju systemów zabezpieczeń.

Dobre Centra Danych charakteryzują się:

 • Kontrolą dostępu – tylko wykwalifikowani pracownicy mają dostęp do serwerów
 • Zabezpieczeniami antywłamaniowymi – nikt nie ukradnie dysków z danymi
 • Dobrym Monitoringiem
 • Zabezpieczeniami przeciwpożarowymi
 • Odpowiednimi systemami wentylacji utrzymującymi elektronikę w dobrej kondycji – czyli odpowiednie chłodzenie, niski poziom wilgotności powietrza, minimum zanieczyszczeń w powietrzu, itp.
 • Odpowiednią lokalizacją – niskie zagrożenie ze strony wybryków natury, jak powodzie, trzęsienia ziemi, czy huragany

Rodzaje hostingów

Istnieje wiele różnych rodzajów hostingów. Szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę wszystkie różnice pomiędzy ich parametrami, to otrzymamy setki różnych wariantów. Dlatego mówiąc o rodzaju hostingu, najpierw należy zapoznać się z trzema najważniejszymi typami serwerów, które znajdziemy w ofercie firm hostingowych. Do najbardziej popularne typów usług hostingowych zaliczamy:

 • Hosting współdzielony
 • Hosting VPS
 • Hosting dedykowany

Hosting współdzielony

Co to jest – jeden serwer podzielony pomiędzy wielu użytkowników. Konto hostingowe współdzielone symuluje osobny serwer, ale w rzeczywistości zasoby jednego serwera fizycznego (pamięć, moc procesora, łącze) są dzielone pomiędzy wielu innych użytkowników. W przypadku hostingu współdzielonego czy hostingu WWW nie mamy gwarantowanej wydajności – oznacza to, że jeśli jedna strona generuje duży ruch, obciążając w ten sposób wspólny serwer, to w rezultacie wydajność spada wszystkim sąsiadom tej strony – pozostałe strony na tym serwerze będą działały wolniej.

Ile kosztuje – jest to najtańszy rodzaj hostingu. Ceny za tego rodzaju konto hostingowe wahają się w przedziale od 40 do 600 zł netto i przeważnie trzeba opłacić je na 6 lub 12 miesięcy, płacąc z góry. Należy pamiętać, że im cena jest niższa, tym większe limity są nakładane na konto – ograniczenie transferu, liczby baz danych, pojemności konta itp.

Dla kogo – świetne rozwiązanie dla początkujących przedsiębiorców, którzy chcą przede wszystkim zareklamować w sieci swój nowy projekt. Z tego hostingu zadowoleni będą klienci prywatni i niewielkie firmy.

Do czego – hosting współdzielony świetnie nadaje się na proste strony, tzw. wizytówki internetowe, małe blogi, strony promocyjne, strony lądowania, portfolio, ale także niewielkie sklepy internetowe na wczesnym etapie rozwoju mogą spokojnie korzystać z tego typu rozwiązania.

Wady – największą wadą hostingu współdzielonego jest większe prawdopodobieństwo “złego sąsiedztwa”. To złe sąsiedztwo, to strony, które spamują w internecie, strony z pornografią itp. Często tego rodzaju naruszenia są karane na poziomie całego serwera, a nie tylko konkretnej strony. Może to skutkować na przykład tym, że twoje wiadomości email będą trafiały bezpośrednio do spamu, albo w ogóle nie będą dostarczane.

Hosting VPS (Virtual Private Server)

Co to jest – jeden serwer podzielony pomiędzy kilku użytkowników z tym, że inaczej niż w przypadku hostingu współdzielonego, tutaj jest nam przydzielana cała maszyna wirtualna z dostępem administratora. Oprócz znacznie większych możliwości administracyjnych, zostają nam przydzielone na stałe określone zasoby serwera (pamięć, dysk, procesor), które są gwarantowane i które możemy też później rozszerzać w miarę, gdy rosną nasze potrzeby. W przypadku hostingu VPS nie musimy martwić się, że inne strony na tym samym serwerze będą nam podkradać moc obliczeniową serwera, tak jak ma to miejsce w hostingu współdzielonym. Nadal jednak jest to serwer współdzielony z innymi użytkownikami. Pomimo, że zasoby serwera są zapewnione, to nadal dzielimy łącze internetowe serwera, a konkretniej jego przepustowość. Oprócz tego, ze względu na innych użytkowników serwera, jeśli zależy Ci na możliwie maksymalnym poziomie bezpieczeństwa, to to rozwiązanie nie jest najlepsze możliwe. Natomiast dysponując hostingiem VPS, otrzymujemy unikalny adres IP, dzięki czemu odchodzą nam zmartwienia związane ze “złym sąsiedztwem” (patrz wady hostingu współdzielonego).

Ile kosztuje – hosting VPS jest o jedną “półkę” droższy od hostingu współdzielonego. Przedział cenowy jest bardzo szeroki, najprostszy serwer (jednordzeniowy procesor, 512 MB RAM, dysk kilkanaście gigabajtów) można kupić za około 400 złotych rocznie. Mocniejszą opcję (na przykład 4 GB RAM, wielo­rdzeniowy procesor) otrzymamy za 2000 złotych i więcej. Na szczęście w przypadku hostingu VPS istnieje możliwość rozliczania się co miesiąc.

Dla kogo – hosting VPS to kolejny etap rozwoju strony i/lub firmy. Rozwiązanie dla firm, których strony internetowe są ich istotnym źródłem dochodów lub dla osób które chcą samodzielnie administrować swoim serwerem.

Do czego – większe portale internetowe (odwiedzane przez tysiące użytkowników dziennie), bogata w media strona internetowa lub blog, duży sklep e-commerce, serwery gier, witryna, która wykorzystuje liczne skrypty do generowania treści (mocno obciąża procesor), duże forum internetowe.

Hosting dedykowany

Co to jest – cały serwer dla jednego użytkownika. Hosting dedykowany to najwyższa forma hostingu. Tutaj, podobnie jak w przypadku hostingu VPS, otrzymujemy dostęp administratora, ale w tym przypadku jest to cały fizyczny serwer. Otrzymujemy jeszcze większe możliwości administracyjne i zasoby serwera. Możemy go dowolnie konfigurować nawet sprzętowo. W przypadku hostingu dedykowanego jego zasoby mamy oczywiście na wyłączność, włącznie z przepustowością łącza dostępowego.

Ile kosztuje – usługi hostingu dedykowanego to najwyższa półka cenowa. Ceny zaczynają się od 1000 zł rocznie, a górny limit w zasadzie nie istnieje, jak to mówią “sky is the limit” – wszystko zależy od Twoich potrzeb. Podstawowa opcja to wydajny serwer, oferujący szybki wielo­rdzeniowy procesor i kilkanaście gigabajtów RAM.

Dla kogo – duże firmy i instytucje z działem IT, największe serwisy internetowe i firmy, które chcą lub muszą mieć pełnej kontrolę nad serwerem i zabezpieczeniami przechowywanych danych.

Do czego – bardzo rozbudowane strony internetowe, posiadające miliony użytkowników, duże portale wielotematyczne, które muszą wykonywać jednocześnie tysiące różnych operacji, witryny rządowe lub należące do banków, dla których bardzo ważne jest maksymalne bezpieczeństwo i ochrona danych.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry
Share via
Copy link