fbpx

Jak Zrobić Stronę Internetową

Zastanawiasz się jak zrobić stronę internetową bez konieczności uczenia się kodu HTML / CSS lub czytania długich, nudnych samouczków?

W tym przewodniku pokażę Ci na czym dzisiaj polega tworzenie stron internetowych, czyli jak większość twórców stron internetowych tworzy witryny i jak uniknąć drogich kreatorów witryn, które i tak często są zbyt ograniczone w przypadku większych stron.

Pomagam Ci tutaj także uniknąć błędów, które ja popełniłem, gdy zaczynałem.

P.S. Pomimo skupiania się tylko na konkretach, przewodnik wyszedł mimo wszystko długawy, więc to jest dobry moment na zaparzenie pysznej kawy/herbaty 😉

Aha, jeśli utkniesz w którymś miejscu (w co wątpię!), nie wahaj się i napisz do mnie - zrobię, co w mojej mocy, aby ci pomóc.

Chcesz już dziś uruchomić swoją stronę internetową? Zaczynajmy!

Krok 1: Wybierz odpowiednią platformę

​​​​Na rynku istnieją setki różnych platform i kreatorów do tworzenia stron.

WordPress, Wix, Joomla, Drupal ... to tylko niektóre z nich.

Możesz również napisać swoją witrynę od podstaw, ale nie polecałbym tego z dwóch powodów:

 • Zajmuje to zbyt dużo czasu (poważnie)
 • W najlepszym wypadku, Twój wynik końcowy będzie mierny

Ale którą z nich wybrać?

Rzućmy okiem na ostatnie statystyki przygotowane przez firmę BuiltWith.

Jak Ludzie Dzisiaj Budują Strony Internetowe

Jak widać na powyższym wykresie, w 2018 roku najpopularniejszymi na świecie platformami do budowy stron (czy tzw. CMS - ang. Content Management System - systemami zarządzania treścią) były:

 • WordPress (bezpłatny) 52%
 • Wix (płatny) 7%
 • Joomla (bezpłatny) 4%
 • Squarespace (płatny) 4%
 • Weebly (płatny) 2%

Dlaczego WordPress? Oto, dlaczego większość ludzi korzysta z WordPressa do budowy witryny

W przeciwieństwie do większości kreatorów stron internetowych, WordPress jest całkowicie bezpłatny.

WordPress to najłatwiejsza platforma, z jaką kiedykolwiek pracowałem, ale jest na tyle elastyczny, że pasuje do wszystkich - małych firm, sklepów internetowych, większych organizacji itd. ...

Ale co ważniejsze:

 • WordPress kontra HTML i CSS: Nauka HTML od podstaw może zająć ponad 6 miesięcy, nie mówiąc już o CSS i PHP. Posiadanie podstawowej wiedzy o HTML może pomóc, ale jeśli chcesz stworzyć stronę internetową w ciągu jednego lub dwóch dni, nauka HTML nie jest realną opcją.
 • WordPress kontra kreatory stron internetowych: Kreatory stron internetowych są drogie i często bardzo ograniczone. Są one dobre dla jednostronicowych witryn internetowych, ale nie więcej.
 • WordPress vs. Joomla / Drupal: WordPress jest o wiele bardziej przyjazny dla użytkownika.

Jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz budować swojej witryny za pomocą WordPressa, zapoznaj się z moim kursem opisującym jak zrobić stronę w darmowym kreatorze stron internetowych (pokazuję tam, jak całkowicie za darmo (0 zł) można uruchomić własną stronę w zaledwie 2 godziny).

Ale dla początkujących zdecydowanie polecam trzymać się WordPressa.

KROK 2: Własna Domena Internetowa i Hosting

Aby zainstalować i uruchomić stronę internetową na systemie WordPress (lub innej tego typu platformie), będą potrzebne dwie rzeczy:

 • Nazwa domeny (adres internetowy, np. nazwa_twojej_strony.pl)
 • Hosting (usługa, która łączy Twoją witrynę z Internetem)

Hosting to innymi słowy Twoje miejsce w internecie. Bez hostingu Twoja strona internetowa nie będzie widoczna w sieci.

Posiadanie własnej nazwy domeny wygląda o wiele bardziej profesjonalnie niż posiadanie witryny w domenie innej firmy (np. twoja_nazwa_domeny.weebly.com). Kupno własnej domeny to niewielka inwestycja. Większość dostawców hostingu oferuje domeny BEZPŁATNIE na okres pierwszego roku, a kolejne lata ceny mieszczą się w granicach od 40 do 60 zł/rok netto.

Więcej na temat domen, polskich rejestratorów i ich cenników dowiesz się z mojego posta "Gdzie Najtaniej Kupisz Polską Domenę".

Gdzie Kupić Domenę i Hosting?

Linki do stron niektórych firm zawierają mój identyfikator partnera. Oznacza to, że jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z oferty takiej firmy, ja dostanę za jej polecenie jakąś niewielką prowizję. Ty oczywiście nie zapłacisz więcej. Pomaga to w utrzymaniu i funkcjonowaniu tej strony. Dziękuję za wsparcie.

Ja od samego początku korzystam z usług firmy Linuxpl, jako dostawcy hostingu dla moich stron.

Ich stosunek jakości do ceny jest naprawdę dobry. Szczególnie, że posiadają specjalny pakiet dla WordPressa za 79 zł/rok (cena netto za pierwszy rok, kolejne lata 129 zł). Ja mam pakiet WordPress, tylko ten droższy, bo mam więcej niż 2 strony internetowe.

WAŻNE: Gdy będziesz wybierał/a hosting dla siebie, pamiętaj, żeby upewnić się, że mają oni pomoc techniczną dostępną 24/7. Jest to bardzo ważne, bo szczególnie na początku zdarzają się sytuacje, że coś przestaje działać. Ja często pisałem do nich po nocach, nawet w weekendy... i często wyciągali mnie z tarapatów 🙂

Dlaczego? Bo estartupy.pl to moje hobby i pasja, dlatego zajmuję się tym w wolnych chwilach - późne wieczory i weekendy...

Ostatnio przez przypadek wpadłem na ciekawą stronę internetową. prowadzącą ranking stu najpopularniejszych firm hostingowych w polsce i z ich danych wynika, że Linuxpl jest w ścisłej czołówce. Dzięki temu mogę z BARDZO czystym sumieniem polecić tą firmę Tobie.

Ok, daleko im do nazwa.pl i home.pl, ale to dlatego, że te dwie firmy pompują mnóstwo kasy w reklamę i marketing. Napędzają sobie w ten sposób klientów i uciekają konkurencji w rankingach, jak ten powyżej, bo bada on ilość domen utrzymywanych przez daną firmę hostingową, a nie jakość usług itd.

Dlaczego Linuxpl.com pozostaje w tyle? Bo nie ma takiego budżetu na reklamę. Zobacz dlaczego:

Nazwa firmy

Pierwszy rok

Kolejne lata

0,99 zł

600

24 zł

500

79 zł

129

Powyżej mamy porównanie cen podstawowych pakietów WordPress (ceny netto) trzech najpopularniejszych firm hostingowych w Polsce. Jak widać nazwa.pl i home.pl są takie popularne, bo zdzierają pieniądze z klientów i wykorzystują ich nieświadomość i naiwność - błyszczą przed oczami super niskimi cenami, a później ... oddajemy ze sporą nawiązką, jak kredyty chwilówki 😉

Ok, jeśli chodzi o hosting to wiadomo już co Ci polecam i czego sam osobiście używam, ale co z domeną?

Jeśli chodzi o domeny to sprawa wygląda trochę inaczej, w przeciwieństwie do hostingu, gdzie ważne żeby wybrać dobry, szybki i stabilny, bo od tego zależy działanie naszej strony, w przypadku domen nie ma tak naprawdę znaczenia, gdzie ją zarejestrujemy. Rejestrator domeny jest tylko pośrednikiem, który w naszym imieniu rejestruje domenę w globalnym rejestrze. Wszystko trafia więc i tak do jednego "koszyka". 

Skąd więc tak wielkie różnice w cenach rejestracji domen!? No właśnie... 😉

Tutaj przeczytasz więcej na temat domen, rejestratorów, ich cenników i różnych pułapek przez nich stosowanych.

Ogólnie ceny rejestracji na pierwszy rok tak jak w przypadku hostingu, możemy sobie darować. Jeśli chodzi więc o ceny przedłużeń na kolejne lata to wahają się one pomiędzy 40 a 100 zł netto za rok.

Ja na dzień dzisiejszy mam ponad 81 różnych domen, u różnych rejestratorów. Lekki bałagan, wiem. Ale jak to mówią, "szewc w dziurawych butach chodzi" :). Moim głównym rejestratorem jest aftermarket.pl (to tutaj mam 81 domen) i trochę mnie to kosztuje, dlatego wkrótce będę przenosił je do któregoś z tych tańszych.

Teraz pytanie, ile domen Ty zamierzasz utrzymywać? Jeżeli będzie ich więcej, to warto pomyśleć o tanim rejestratorze, ale jeżeli ma to być jedna czy dwie domeny, to czy warto sobie komplikować życie dla 20 zł rocznie? Decyzja należy do Ciebie.

W przypadku 1-2 domen moim zdaniem lepiej kupić domeny razem z hostingiem. Unika się wtedy kombinowania ze zmianami ustawień serwerów DNS (przekierowanie domeny na nasz hosting) i mamy tylko jeden rachunek, zamiast dwóch.

Ok, do sedna sprawy.  W tym artykule (poniżej) pokażę Ci jak zarejestrować hosting i domenę w firmie Linuxpl. Dlaczego tak?

 • najwygodniej
 • najszybciej
 • rozsądna cena (dwa pierwsze punkty wykluczają najniższą cenę)

Masz już nazwę domeny i hosting?

 Przejdź dalej, do kroku 3, gdzie wyjaśnię, w jaki sposób możesz skonfigurować swoją witrynę.

1. Wejdź na stronę www wybranej przez siebie firmy hostingowej

Tutaj masz link do firmy Linuxpl (jeśli zdecydujesz się na tą): www.linuxpl.com

Jaki pakiet hostingowy wybrać?

Będziemy budować stronę internetową na platformie WordPress, więc warto wybrać hosting specjalnie przygotowany i zoptymalizowany właśnie pod nią. Są one trochę droższe niż te standardowe pakiety, ale robią naprawdę sporą różnicę w jakości działania strony, nie mówiąc już o pozostałych benefitach jak darmowy SSL itd.

Ja mam pakiet "Developer", ale Tobie, jeżeli nie zamierzasz budować więcej niż dwóch stron i nie zamierzasz uruchamiać sklepu e-commerce, to w zupełności wystarczy podstawowy pakiet "Enduser".

Strona główna Linuxpl.com

Gdzie znajdziesz specjalne pakiety hostingowe dla WordPress.