fbpx
Jak Zrobić Stronę Internetową

Zastanawiasz się jak zrobić stronę internetową bez konieczności uczenia się kodu HTML / CSS lub czytania długich, nudnych samouczków?

W tym przewodniku pokażę Ci na czym dzisiaj polega tworzenie stron internetowych, czyli jak większość twórców stron internetowych tworzy witryny i jak uniknąć drogich kreatorów witryn, które i tak często są zbyt ograniczone w przypadku większych stron.

Pomagam Ci tutaj także uniknąć błędów, które ja popełniłem, gdy zaczynałem.

P.S. Pomimo skupiania się tylko na konkretach, przewodnik wyszedł mimo wszystko długawy, więc to jest dobry moment na zaparzenie pysznej kawy/herbaty 😉

Aha, jeśli utkniesz w którymś miejscu (w co wątpię!), nie wahaj się i napisz do mnie - zrobię, co w mojej mocy, aby ci pomóc.

Chcesz już dziś uruchomić swoją stronę internetową? Zaczynajmy!

Krok 1: Wybierz odpowiednią platformę

​​​​Na rynku istnieją setki różnych platform i kreatorów do tworzenia stron.

WordPress, Wix, Joomla, Drupal ... to tylko niektóre z nich.

Możesz również napisać swoją witrynę od podstaw, ale nie polecałbym tego z dwóch powodów:

 • Zajmuje to zbyt dużo czasu (poważnie)
 • W najlepszym wypadku, Twój wynik końcowy będzie mierny

Ale którą z nich wybrać?

Rzućmy okiem na ostatnie statystyki przygotowane przez firmę BuiltWith.

Jak Ludzie Dzisiaj Budują Strony Internetowe

Ranking najpopularniejszych na świecie platform do budowy stron internetowych

Źródło: https://trends.builtwith.com/cms/traffic/Entire-Internet

Jak widać na powyższym wykresie, w 2018 roku najpopularniejszymi na świecie platformami do budowy stron (czy tzw. CMS - ang. Content Management System - systemami zarządzania treścią) były:

 • WordPress (bezpłatny) 52%
 • Wix (płatny) 7%
 • Joomla (bezpłatny) 4%
 • Squarespace (płatny) 4%
 • Weebly (płatny) 2%

Dlaczego WordPress? Oto, dlaczego większość ludzi korzysta z WordPressa do budowy witryny

W przeciwieństwie do większości kreatorów stron internetowych, WordPress jest całkowicie bezpłatny.

WordPress to najłatwiejsza platforma, z jaką kiedykolwiek pracowałem, ale jest na tyle elastyczny, że pasuje do wszystkich - małych firm, sklepów internetowych, większych organizacji itd. ...

Ale co ważniejsze:

 • WordPress kontra HTML i CSS: Nauka HTML od podstaw może zająć ponad 6 miesięcy, nie mówiąc już o CSS i PHP. Posiadanie podstawowej wiedzy o HTML może pomóc, ale jeśli chcesz stworzyć stronę internetową w ciągu jednego lub dwóch dni, nauka HTML nie jest realną opcją.
 • WordPress kontra kreatory stron internetowych: Kreatory stron internetowych są drogie i często bardzo ograniczone. Są one dobre dla jednostronicowych witryn internetowych, ale nie więcej.
 • WordPress vs. Joomla / Drupal: WordPress jest o wiele bardziej przyjazny dla użytkownika.

Jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz budować swojej witryny za pomocą WordPressa, zapoznaj się z moim kursem opisującym jak zrobić stronę w darmowym kreatorze stron internetowych (pokazuję tam, jak całkowicie za darmo (0 zł) można uruchomić własną stronę w zaledwie 2 godziny).

Ale dla początkujących zdecydowanie polecam trzymać się WordPressa.

KROK 2: Własna Domena Internetowa i Hosting

Aby zainstalować i uruchomić stronę internetową na systemie WordPress (lub innej tego typu platformie), będą potrzebne dwie rzeczy:

 • Nazwa domeny (adres internetowy, np. nazwa_twojej_strony.pl)
 • Hosting (usługa, która łączy Twoją witrynę z Internetem)

Hosting to innymi słowy Twoje miejsce w internecie. Bez hostingu Twoja strona internetowa nie będzie widoczna w sieci.

Posiadanie własnej nazwy domeny wygląda o wiele bardziej profesjonalnie niż posiadanie witryny w domenie innej firmy (np. twoja_nazwa_domeny.weebly.com). Kupno własnej domeny to niewielka inwestycja. Większość dostawców hostingu oferuje domeny BEZPŁATNIE na okres pierwszego roku, a kolejne lata ceny mieszczą się w granicach od 40 do 60 zł/rok netto.

Więcej na temat domen, polskich rejestratorów i ich cenników dowiesz się z mojego posta "Gdzie Najtaniej Kupisz Polską Domenę".

Gdzie Kupić Domenę i Hosting?

Linki do stron niektórych firm zawierają mój identyfikator partnera. Oznacza to, że jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z oferty takiej firmy, ja dostanę za jej polecenie jakąś niewielką prowizję. Ty oczywiście nie zapłacisz więcej. Pomaga to w utrzymaniu i funkcjonowaniu tej strony. Dziękuję za wsparcie.

Ja od samego początku korzystam z usług firmy Linuxpl, jako dostawcy hostingu dla moich stron.

Ich stosunek jakości do ceny jest naprawdę dobry. Szczególnie, że posiadają specjalny pakiet dla WordPressa za 79 zł/rok (cena netto za pierwszy rok, kolejne lata 129 zł). Ja mam pakiet WordPress, tylko ten droższy, bo mam więcej niż 2 strony internetowe.

WAŻNE: Gdy będziesz wybierał/a hosting dla siebie, pamiętaj, żeby upewnić się, że mają oni pomoc techniczną dostępną 24/7. Jest to bardzo ważne, bo szczególnie na początku zdarzają się sytuacje, że coś przestaje działać. Ja często pisałem do nich po nocach, nawet w weekendy... i często wyciągali mnie z tarapatów 🙂

Dlaczego? Bo estartupy.pl to moje hobby i pasja, dlatego zajmuję się tym w wolnych chwilach - późne wieczory i weekendy...

Ostatnio przez przypadek wpadłem na ciekawą stronę internetową. prowadzącą ranking stu najpopularniejszych firm hostingowych w polsce i z ich danych wynika, że Linuxpl jest w ścisłej czołówce. Dzięki temu mogę z BARDZO czystym sumieniem polecić tą firmę Tobie.

Ranking najpopularniejszych firm hostingowych w polsce

Źródło: https://top100.wht.pl/

Ok, daleko im do nazwa.pl i home.pl, ale to dlatego, że te dwie firmy pompują mnóstwo kasy w reklamę i marketing. Napędzają sobie w ten sposób klientów i uciekają konkurencji w rankingach, jak ten powyżej, bo bada on ilość domen utrzymywanych przez daną firmę hostingową, a nie jakość usług itd.

Dlaczego Linuxpl.com pozostaje w tyle? Bo nie ma takiego budżetu na reklamę. Zobacz dlaczego:

Nazwa firmy Pierwszy rok Kolejne lata
nazwa.pl 0,99 zł 600
home.pl 24 zł 500
linuxpl.com 79 zł 129

Powyżej mamy porównanie cen podstawowych pakietów WordPress (ceny netto) trzech najpopularniejszych firm hostingowych w Polsce. Jak widać nazwa.pl i home.pl są takie popularne, bo zdzierają pieniądze z klientów i wykorzystują ich nieświadomość i naiwność - błyszczą przed oczami super niskimi cenami, a później ... oddajemy ze sporą nawiązką, jak kredyty chwilówki 😉

Ok, jeśli chodzi o hosting to wiadomo już co Ci polecam i czego sam osobiście używam, ale co z domeną?

Jeśli chodzi o domeny to sprawa wygląda trochę inaczej, w przeciwieństwie do hostingu, gdzie ważne żeby wybrać dobry, szybki i stabilny, bo od tego zależy działanie naszej strony, w przypadku domen nie ma tak naprawdę znaczenia, gdzie ją zarejestrujemy. Rejestrator domeny jest tylko pośrednikiem, który w naszym imieniu rejestruje domenę w globalnym rejestrze. Wszystko trafia więc i tak do jednego "koszyka".

Skąd więc tak wielkie różnice w cenach rejestracji domen!? No właśnie... 😉

Tutaj przeczytasz więcej na temat domen, rejestratorów, ich cenników i różnych pułapek przez nich stosowanych.

Ogólnie ceny rejestracji na pierwszy rok tak jak w przypadku hostingu, możemy sobie darować. Jeśli chodzi więc o ceny przedłużeń na kolejne lata to wahają się one pomiędzy 40 a 100 zł netto za rok.

Ja na dzień dzisiejszy mam ponad 81 różnych domen, u różnych rejestratorów. Lekki bałagan, wiem. Ale jak to mówią, "szewc w dziurawych butach chodzi" :). Moim głównym rejestratorem jest aftermarket.pl (to tutaj mam 81 domen) i trochę mnie to kosztuje, dlatego wkrótce będę przenosił je do któregoś z tych tańszych.

Teraz pytanie, ile domen Ty zamierzasz utrzymywać? Jeżeli będzie ich więcej, to warto pomyśleć o tanim rejestratorze, ale jeżeli ma to być jedna czy dwie domeny, to czy warto sobie komplikować życie dla 20 zł rocznie? Decyzja należy do Ciebie.

W przypadku 1-2 domen moim zdaniem lepiej kupić domeny razem z hostingiem. Unika się wtedy kombinowania ze zmianami ustawień serwerów DNS (przekierowanie domeny na nasz hosting) i mamy tylko jeden rachunek, zamiast dwóch.

Ok, do sedna sprawy.  W tym artykule (poniżej) pokażę Ci jak zarejestrować hosting i domenę w firmie Linuxpl. Dlaczego tak?

 • najwygodniej
 • najszybciej
 • rozsądna cena (dwa pierwsze punkty wykluczają najniższą cenę)

Masz już nazwę domeny i hosting?

Przejdź dalej, do kroku 3, gdzie wyjaśnię, w jaki sposób możesz skonfigurować swoją witrynę.

1. Wejdź na stronę www wybranej przez siebie firmy hostingowej

Tutaj masz link do firmy Linuxpl (jeśli zdecydujesz się na tą): www.linuxpl.com

Jaki pakiet hostingowy wybrać?

Będziemy budować stronę internetową na platformie WordPress, więc warto wybrać hosting specjalnie przygotowany i zoptymalizowany właśnie pod nią. Są one trochę droższe niż te standardowe pakiety, ale robią naprawdę sporą różnicę w jakości działania strony, nie mówiąc już o pozostałych benefitach jak darmowy SSL itd.

Ja mam pakiet "Developer", ale Tobie, jeżeli nie zamierzasz budować więcej niż dwóch stron i nie zamierzasz uruchamiać sklepu e-commerce, to w zupełności wystarczy podstawowy pakiet "Enduser".

Strona główna Linuxpl.com

Gdzie znajdziesz specjalne pakiety hostingowe dla WordPress.

Zrzut obrazu pokazujący dostępne pakiety hostingowe WordPress na stronie www.linuxpl.com

Dostępne pakiety hostingowe WordPress.

Screenshot szczegółowego opisu zamawianego pakietu

Potwierdzenie wyboru pakietu hostingowego "Enduser"

Screenshot strony z listą możliwych do wyboru dodatków do zamawianego hostingu ze strony www.linuxpl.com

Lista możliwych do wyboru dodatków do zamawianego pakietu hostingowego.

Skoro dają coś za darmo, to warto zamówić, może się przyda. Natomiast jeśli chodzi o certyfikaty to nie będą Ci potrzebne, bo podstawowy certyfikat otrzymujesz już w cenie pakietu hostingowego. Te tutaj certyfikaty są przydatne w przypadku bardziej wymagających stron, np. sklepów i dużych organizacji z wieloma domenami.

Jeżeli masz już własną domenę to pomiń kolejny punkt.

2. Wybierz nazwę domeny dla swojej strony internetowej (jeśli jeszcze nie masz)

Jeśli nie masz jeszcze nazwy domeny, oto wskazówki na start:

 • Jeśli tworzysz witrynę internetową dla swojej firmy, nazwa domeny powinna być zgodna z nazwą Twojej firmy. Na przykład: NazwaTwojejFirmy.pl
 • Jeśli planujesz utworzyć stronę internetową dla siebie, wtedy ImieNazwisko.pl może być świetną opcją.

Więcej porad odnośnie wyboru nazwy domeny znajdziesz TUTAJ.

Jeżeli potrzebujesz więcej czasu na wybór odpowiedniej nazwy domeny, możesz to zrobić później, po zarejestrowaniu konta hostingowego. Ewentualne promocje wtedy nie przepadają.

Screenshot z podsumowaniem zamówienia, pokazujący gdzie kliknąć, żeby dodać do zamówienia domenę

Jak dodać domenę do zamówienia konta hostingowego.

Screenshot wyszukiwarki domen ze strony linuxpl.com

Wyszukiwarka domen ze strony www.linuxpl.com

Wybieramy interesującą nas nazwę domeny, dodajemy do koszyka i przechodzimy z powrotem do naszego zamówienia, gdzie musimy zaznaczyć pole obowiązkowe (pozostałe też można, jeżeli interesują Cię różnego rodzaju informacje handlowe) i możemy przejść dalej, do finalizacji zamówienia.

Screenshot gotowego do finalizacji zamówienia. Dodana domena, zaznaczone pole obowiązkowe.

Zamówienie gotowe do finalizacji.

3. Wypełnij formularz

Wypełnij formularz rejestracyjny zgodnie z instrukcjami lub skorzystaj z zakładki "Jestem klientem", jeżeli masz już swoje konto klienta w firmie Linuxpl.

Screenshot formularza rejestracyjnego klienta ze strony linuxpl.com

Formularz rejestracyjny nowego klienta firmy Linuxpl.com

Na kolejnej stronie otrzymamy potwierdzenie złożenia zamówienia i możemy tam od razu opłacić nasze nowe konto hostingowe. Do wyboru mamy praktycznie każdą z możliwych metod płatności internetowych (przynajmniej tych polskich metod).

UWAGA!

Twoja wybrana nazwa domeny nie zostanie zarejestrowana i aktywowana dopóki nie opłacisz faktury. Możesz korzystać z konta hostingowego bezpłatnie przez 14 dni, korzystając przez ten czas z subdomeny serwera (twoj_login.ssd-linuxpl.com), na której możesz zainstalować stronę i zobaczyć jak wszystko działa.

4. Zaloguj się do Panelu Klienta oraz do Panelu Administracyjnego

Wszystkie dane do logowania się do panelu klienta i do panelu administracyjnego są wysyłane na adres email podany w formularzu rejestracyjnym. W mailach tych znajdziesz również dalsze instrukcje, co i jak.

 • Panel Klienta - tutaj znajdziesz swoją listę domen, kont hostingowych oraz faktur. W tym panelu możesz opłacić faktury, dokupić różne dodatki do konta hostingowego, jak więcej miejsca, certyfikaty SSL lub zmienić dane do faktury.
 • Panel Administracyjny - to panel sterowania konta hostingowego. W tym panelu instalujesz WordPressa, tworzysz i zarządzasz kontami email itp.

Dane dostępowe do panelu klienta na www.linuxpl.com

Dane dostępowe do panelu administracyjnego konta hostingowego na www.linuxpl.com

5. Skonfiguruj i podłącz domenę do konta hostingowego

Żeby móc korzystać z naszej nowej domeny i uruchomić na niej stronę internetową, najpierw musisz ją odpowiednio skonfigurować i podłączyć do konta hostingowego. Musisz zrobić dwie proste rzeczy:

 1. Zmienić DNSy domeny - żeby kierowały do Twojego konta hostingowego
 2. Dodać domenę do konta hostingowego - żeby stworzyć miejsce na serwerze, na stronę internetową

Przejdź więc do panelu klienta, następnie do zakładki "Domeny" i kliknij "Szczegóły". Na następnej stronie kliknij "[pokaż]", zaraz obok napisu "Zmiana serwerów DNS". Zmień adresy serwerów DNS odpowiednio na ns1.ssd-dns.pl i ns2.ssd-dns.pl (UWAGA: są to adresy DNS tylko dla kont hostingowych WordPress, w przypadku innych kont hostingowych będą się one różniły. Informacje o tym, jakie ustawić serwery DNS dla Twojej domeny znajdziesz w wiadomości email, dotyczącej konta hostingowego). Na koniec pamiętaj, żeby kliknąć przycisk "Zapisz zmiany".

Konfiguracja serwerów DNS domeny dla konta hostingowego WordPress

6. Dodaj domenę do konta hostingowego

Teraz musisz dodać Twoją domenę do konta hostingowego. Spokojnie, to nic skomplikowanego 🙂

Przejdź do panelu administracyjnego konta hostingowego (DirectAdmin) i kliknij w link "Podepnij domenę pod konto". Na kolejnej stronie, w polu "Domena" wpisz nazwę swojej domeny razem z jej rozszerzeniem, upewnij się, że wszystkie pola wyboru są zaznaczone i kliknij "Utwórz".

Panel administracyjny konta hostingowego (DirectAdmin) - podpinanie domeny

Dodanie nowej domeny do konta hostingowego w panelu DirectAdmin

Krok 3: Uruchomienie strony internetowej

Świetnie Ci idzie! 🙂

Jesteś już na ostatniej prostej i za dosłownie 15 minut będziesz cieszyć się własną, profesjonalną stroną!

Pierwszą rzeczą, którą musisz teraz zrobić, to zainstalować WordPress na swojej domenie.

 1. Przejdź na stronę główną panelu administracyjnego konta hostingowego
 2. Wybierz domenę, na której chcesz zainstalować WordPressa
 3. Przewiń kolejną stronę na sam dół, do sekcji "Web Applications"
 4. Kliknij link "Zobacz więcej"
 5. Znajdź i wybierz aplikację WordPress

Jak wyświetlić wszystkie dostępne aplikacje instalatora w panelu administracyjnym DirectAdmin

W instalatorze aplikacji potwierdź, że chcesz zainstalować WordPressa na twojej domenie. Kliknij przycisk "instaluj tę aplikację"

Instalacja WordPress na koncie hostingowym za pomocą instalatora aplikacji

Jeszcze tylko szybka konfiguracja na kolejnej stronie instalatora i jesteśmy gotowi do instalacji WordPressa.

W zasadzie to najważniejsza jest sekcja "Lokalizacja", gdzie wybieramy miejsce instalacji. Wybierz swoją domenę z przedrostkiem http://, bo jeszcze nie masz skonfigurowanego darmowego certyfikatu. Zajmiemy się tym za chwilę. Ważne, żeby pole "Ścieżka" było puste. Pozostałe ustawienia mogą pozostać w wersji domyślnej, ale dla wygody, warto zmienić login i hasło na coś swojego, żeby łatwo było zapamiętać. Jest to login i hasło do panelu sterowania Twojej strony internetowej - WordPress to cały system zarządzania treścią (stroną), dzięki czemu później, żeby coś zmienić na stronie, logujesz się już bezpośrednio do strony, a nie do konta hostingowego, czy konta klienta.

Po zakończeniu instalacji zobaczysz podsumowanie oraz przydatne linki - pierwszy od góry to link do Twojej nowej strony internetowej, a drugi to link do jej panelu administracyjnego:

 1. http://twoja_nazwa_domeny.pl
 2. http://twoja_nazwa_domeny.pl/wp-admin

GRATULACJE!

Właśnie udało Ci się uruchomić swoją pierwszą stronę internetową na WordPress'ie!

Wybór Motywu dla Strony WordPress

Po zainstalowaniu WordPress'a na swojej domenie, zobaczysz bardzo prostą, aczkolwiek całkiem ładną stronę startową.

Ale nie chcesz chyba żeby Twoja strona wyglądała jak wszystkie inne, prawda?

Dlatego potrzebujesz motywu - czyli szablonu, który mówi WordPressowi, jak powinna wyglądać twoja strona. Zobacz przykład darmowego motywu WordPress, który możesz zainstalować:

I tutaj właśnie zaczyna robić się ciekawie:

W przypadku WordPressa do dyspozycji masz ponad 1500 wspaniałych, profesjonalnie zaprojektowanych motywów, spośród których możesz dowolnie wybierać i każdy z nich dodatkowo możesz jeszcze dostosować do własnych potrzeb.

Większość motywów WordPress jest darmowych i wysoce konfigurowalnych.

Pokażę Ci teraz jak wybrać taki motyw i jak go zainstalować.

1. Zaloguj się do kokpitu WordPress

Wpisz w wyszukiwarce http://twoja_domena.pl/wp-admin (zamień oczywiście "twoja_domena" na Twoją nazwę domeny 😉

Oto, jak wygląda kokpit WordPress'a:

Wszystko jest bardzo dobrze oznaczone, ale jeśli jednak mimo wszystko czujesz lekkie przytłoczenie, nic się nie martw - pokażę Ci krok po kroku, co robić dalej.

Wygląd główny kokpitu WordPressa zaraz po instalacji

2. Wybierz darmowy motyw

Bezpośrednio z kokpitu masz dostęp do ponad 1500 darmowych motywów! Wystarczy, że wyszukasz na pasku bocznym (po lewej) zakładkę "Wygląd", a następnie "Motywy".

Jeśli chcesz czegoś bardziej profesjonalnego lub eleganckiego niż to, co tu znajdziesz, możesz udać się do ThemeForest.net, gdzie znajduje się ogromna biblioteka płatnych motywów. Wybór jest spory, a ceny bardzo różne, więc każdy może znaleźć coś na swoją kieszeń.

Ale zanim to zrobisz, sugeruję poświęcić trochę czasu na przejrzenie tych darmowych motywów. Wiele z nich wygląda naprawdę bardzo profesjonalnie i są dobrze wykonane, więc nie spisuj ich jeszcze na straty.

Szukanie nowego motywy WordPress

Możesz wyszukiwać po konkretnych słowach kluczowych (najlepiej po angielsku) i / lub używać filtrów, aby znaleźć motywy odpowiadające Twojemu stylowi. Znalezienie idealnego motywu może trochę potrwać, ale warto.

Warto też pamiętać, żeby szukane motywy były "responsywne" (ang. responsive), co oznacza, że będą dobrze wyglądać na każdym urządzeniu mobilnym.

Wystarczy wpisać słowo "responsive" jako jedno ze słów kluczowych i gotowe!

Instalowanie nowego motywu WordPress

Każdy szablon można sobie obejrzeć klikając "Podejrzyj" lub "Podgląd na żywo". Pewnie się zastanawiasz, czym się te dwie opcje różnią?

 • Podejrzyj - to demo prezentujące motyw na jakiejś przykładowej stronie WordPressa'a
 • Podgląd na żywo - to już podgląd danego motywu, na twojej stronie i jej zawartości.

Po znalezieniu odpowiadającego Ci szablonu, wystarczy kliknąć "Zainstaluj", a następnie "Włącz".

Jak widać powyżej, znalezienie i zainstalowanie nowego motywu WordPress jest bardzo łatwe.

Ważna informacja

Zmiana motywów nie spowoduje usunięcia twoich poprzednich wpisów, stron i treści. Możesz zmieniać motywy tak często, jak chcesz, bez obawy o utratę tego, co stworzyłeś.

Krok 4: Przyspieszamy Tempo - Instalacja Gotowej Witryny

Teraz, jak już wiesz, jak zainstalować i uruchomić motyw WordPress, mogę Ci pokazać małą sztuczkę, jak sobie ułatwić życie i przyspieszyć tworzenie własnej strony internetowej. Daj znać, co o tym myślisz w komentarzach 🙂

Znajdź i zainstaluj motyw "Astra"

Instalowanie motywu "Astra"

Zainstaluj wtyczkę importera

Po zainstalowaniu motywu "Astra" pojawi Ci się w zakładce "Wygląd" nowa pozycja "Astra Options". Kliknij w ten nowy link i na stronie, która Ci się pojawi odszukaj przycisk "Install Importer Plugin". Kliknij ten przycisk, żeby zainstalować wtyczkę importera.

Po zakończeniu instalacji importera, przycisk zamieni się na link "See Library". Jest to link do biblioteki całych, gotowych witryn, które możesz sobie pobrać i zainstalować za jednym kliknięciem myszki!

Bibliotekę tą można też obejrzeć przechodząc do zakładki "Wygląd", a następnie "Astra Sites".

UWAGA: Zakładka "Astara Sites" pojawi się zaraz pod "Astra Options", po zainstalowaniu wtyczki importera. Jeżeli po zakończeniu instalacji wtyczki nie widzisz linku "Astra Sites", wystarczy odświeżyć stronę w przeglądarce lub kliknąć jeszcze raz zakładkę "Wygląd".

Znajdź Odpowiadającą Ci Gotową Witrynę

Z kokpitu WordPress przejdź do zakładki "Wygląd", a następnie "Astra Sites".

Na stronie, która Ci się pojawi, wybierz z menu edytor stron, jakiego chcesz używać - ja polecam "Elementor" (ma on najwięcej gotowych stron do wyboru).

Instalacja gotowej witryny WordPress - wybór edytora stron

Po wybraniu edytora zobaczysz całą listę dostępnych witryn do zainstalowania. Część z nich jest płatna (te z niebieskim tagiem "Agency"), dlatego możesz od razu odfiltrować te płatne klikając "Free" w menu po prawej.

Instalacja gotowej witryny WordPress - wybór projektu witryny

Po kliknięciu przycisku "Preview" pokaże Ci się okno z podglądem danego projektu witryny. Możesz sobie tam "przeklikać" wszystkie podstrony, zobaczyć jak one wyglądają, z jakich elementów się składają. Możesz tam też zobaczyć jak dany projekt witryny prezentuje się na urządzeniach mobilnych.

Przejrzyj sobie wszystkie projekty i wybierz ten, który najbardziej odpowiada Twoim potrzebom lub jest najbardziej zbliżony do Twojej "idealnej" strony.

Pamiętaj, że wszystkie te gotowe strony to tylko szkielety, które mają Ci pomóc w szybszym stworzeniu własnej, wymarzonej strony. Po zainstalowaniu takiej gotowej witryny, można ją później dowolnie zmieniać (teksty, nagłówki, zdjęcia, ikony itd.) i rozbudowywać o kolejne podstrony i elementy.

Instalacja gotowej witryny WordPress - sprawdzanie wersji mobilnej

Zainstaluj Gotową Witrynę

 1. Gdy już wybierzesz interesującą Cię witrynę, kliknij przycisk "Install Plugins", który zainstaluje wszystkie potrzebne składniki (wtyczki) do poprawnego działania strony.
 2. Po zainstalowaniu wszystkich wymaganych składników, kliknij "Import This Site", żeby pobrać i zainstalować już samą stronę, czyli wszystkie przykładowe teksty, grafiki, stworzyć wszystkie podstrony itd.
 3. Wyskoczy Ci komunikat ostrzegawczy, gdzie musisz kliknąć "OK". Komunikat ostrzega o tym, że:
  1. Zaleca się importowanie gotowych witryn na świeżej instalacji WordPressa
  2. Importowanie gotowej witryny nie usuwa stron i postów już istniejących, ale może nadpisać ich zawartość
  3. Media chronione prawami autorskimi nie zostaną zaimportowane. Zamiast tego, zostaną zastąpione czymś innym - jakąś inną grafiką itp.
 4. Gotowe! Kliknij "Done! View Site" żeby zobaczyć swoją nową stronę.

Instalacja i aktywacja gotowej witryny WordPress

GRATULACJE!

Właśnie udało Ci się uruchomić swoją pierwszą profesjonalną stronę internetową! Stronę, za której zrobienie firmy potrafią kasować po 2000 zł netto!

Elementor - Jak Edytować Zawartość Witryny

Ok, masz już świetnie wyglądający szkielet strony, pora więc na uzupełnienie go o Twoje teksty i grafiki.

Przejdź do strony, którą chcesz edytować i kliknij "Edytuj w Elementorze" (pamiętaj, że wcześniej musisz się zalogować jako administrator systemu).

Uruchamianie graficznego edytora stron - Elementor

Strona uruchomi się w graficznym edytorze stron. Elementor jest bardzo wygodnym w użyciu edytorem, gdzie aby zmienić któryś z elementów strony, wystarczy w niego kliknąć. Elementy strony można przeciągać na ekranie, żeby zmieniać ich pozycję, dodawanie nowych elementów strony odbywa się w ten sposób - przeciągasz interesujący Cię blok z panelu po lewej (panel kontrolny) w odpowiednie miejsce na stronie (obszar roboczy).

Dostosowywanie elementów motywu WordPress - Menu Główne, Stopka, Logo, itp.

Aby dostosować elementy motywu WordPress kliknij w link "Dostosuj" w górnym menu administracyjnym WordPress (pamiętaj, że wcześniej musisz się zalogować jako administrator systemu).

Po chwili uruchomi się tryb personalizacji motywu WordPress, czyli tryb, w którym możesz zmienić takie ustawienia, jak logo, favicon, menu, stpkę, kolorystykę, domyślną czcionkę (rodzaj, rozmiar i kolor) i wiele innych.

Jak zmienić LOGO i FAVICON

Żeby zmienić logo i favicon (ta ikonka widoczna na zakładce przeglądarki), musisz przejść do trybu personalizacji motywu ("Dostosuj" w menu na górnym pasku WordPress).

Z menu personalizacji wybierz kolejno zakładki:

 1. Layout
 2. Header
 3. Site Identity

W zakładce "Site Identity" możesz teraz dodać swoje logo, ustawić logo dla ekranów retina, które wymagają dwa razy większej rozdzielczości (wstaw 2 razy większy obraz logo). Możesz tutaj też zmienić Tytuł Witryny oraz Slogan (Opis). Pomimo, że tekstów tych nigdzie nie widać na finalnej stronie, polecam zmienić to na coś lepszego niż domyślne wartości.

Na samym dole dodaj obrazek dla favicon - rozmiar grafiki powinien mieścić się w 512x512 pikseli i zazwyczaj umieszcza się tam charakterystyczny element loga (tzw. sygnet).

Na koniec zatwierdź i zapisz wprowadzone zmiany - kliknij niebieski przycisk "Opublikuj".

Jak zmienić logo i favicon w motywie Astre dla WordPress

Zmiana logo i favicon w motywie Astra dla WordPress

Spis Treści
chevron-down
Share via
Copy link