Jak Stworzyć Kurs Online na WordPress
Dzięki temu poradnikowi dowiesz się jak stworzyć własny kurs online krok po kroku. Kursy online to świetny pomysł na biznes i właśnie dlatego ta forma zarabiania przez internet bardzo szybko się rozwija i zyskuje na popularności. Wpływ na to ma głównie wygoda i elastyczność – tworząc kurs online możesz zarabiać przez internet praktycznie z każdego miejsca na świecie, albo po prostu pracując z domu, a raz uruchomiony kurs nie wymaga zbyt wielkiego nakładu Twojego czasu, więc możesz cieszyć się dobrymi zarobkami oraz sporą ilością wolnego czasu.
Jeżeli ty też chcesz spróbować swoich sił w tej branży, to tutaj dowiesz się wszystkiego, co potrzeba, żeby zacząć zarabiać na własnych szkoleniach internetowych.
Zalety Kursów Online (produktów cyfrowych)
Produkty cyfrowe, takie jak szkolenia i kursy internetowe są dostarczane drogą elektroniczną, czyli nie mają kosztów związanych z dostarczaniem takiego produktu do klienta. Oszczędzasz sporo problemów i pieniędzy, bo nie musisz martwić się o magazynowanie, pakowania, czy kurierów.
Poza tym, dzięki obecnym rozwiązaniom technologicznym znaczną większość zadań związanych z obsługą takiego biznesu internetowego możemy całkowicie zautomatyzować. To znaczy, że nie będziemy musieli zatrudniać pracowników, a przez to zaoszczędzimy mnóstwo pieniędzy.
Sprzedaż kursów online, to biznes tani w utrzymaniu, ale jest to też pomysł na biznes, który nie wymaga dużych nakładów finansowych. Jeśli chodzi Ci po głowie własny biznes bez inwestycji, to ciężko znaleźć coś lepszego od prowadzenia sprzedaży produktów cyfrowych.
Do stworzenia własnego kursu online potrzebujesz jedynie stronę internetową i kilka programów, które na sam początek wystarczą Ci w trochę okrojonych wersjach bezpłatnych.
Dlaczego warto stworzyć własny kurs online?
Oprócz wymienionych już zalet produktów cyfrowych, bardzo ważną kwestią jest sama tematyka sprzedawanych kursów online. Tworzony kurs powinien być powiązany z Twoimi zainteresowaniami i doświadczeniami, a najczęściej jest to Twoje hobby.
Sprzedając kursy online możemy zarabiać na tym, co lubimy robić, co robimy chętnie i co robilibyśmy nawet gdyby nam za to nie płacono.
Kolejnym ogromnym plusem jest możliwość wykorzystania tzw. efektu skali.
Jeżeli naszym hobby jest jakaś bardzo niszowa dziedzina, ciężko byłoby znaleźć wystarczającą ilość zainteresowanych na obszarze jedynie naszego osiedla, lub miasta.
Dzięki kursom online nasz zasięg jest znacznie większy. Pula Twoich potencjalnych klientów znacznie rośnie, bo chętnych na taki kurs możemy szukać na terenie całego kraju, a nawet poza jego granicami, wszędzie tam, gdzie dociera internet.
Dzięki kursom online możesz zarabiać z domu na swoich unikalnych umiejętnościach, zainteresowaniach i wiedzy.
Ile można zarobić na kursach online?
Gdy prowadzisz własny biznes, to generalnie nie ma czegoś takiego jak górna granica. Jak to mówią górale “Sky is the limit” ;). To ile zarobisz zależy od Twojej determinacji, ambicji, ale przede wszystkim kreatywności. Bo z każdego biznesu da się wycisnąć więcej, tylko trzeba wymyślić jak…
Ale wracajmy do tematu i jakichś przykładowych liczb.
Ja póki co nie jestem jeszcze dobrym przykładem, bo póki co wszystko co robię oddaję za darmo. Nie skupiam się na zarabianiu, a bardziej na samej stronie technicznej i dopasowywaniu mojego pomysłu na biznes do potrzeb rynku.
Na szczęście jest sporo innych osób, które już przetarły szlaki, a niektóre z nich, jak na przykład Michał Szafrański, chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami.
Michal Szafranski w 2014 roku, na swoim pierwszym kursie online zarobił 23 184,84 zł netto (na rękę) w zaledwie tydzień. Zauważ, że był to rok 2014, a popularność i chęć korzystania z tego typu produktów wśród Polaków z roku na rok rośnie…
Więcej na temat szczegółów na temat przebiegu sprzedaży kursu Machała znajdziesz na jego blogu w artykule WNOP 033: Jak przygotować i sprzedawać własny kurs internetowy – case study
Koszty stworzenia kursu online
Oczywiście stworzenie własnego kursu online wiąże się z pewnymi kosztami, ale są to znikome kwoty w porównaniu do tradycyjnych biznesów stacjonarnych.
Nie potrzebni Ci pracownicy do pomocy, samochody, pomieszczenia gospodarcze, itd.
Do uruchomienia pierwszego kursu online potrzebujesz tak naprawdę zaledwie domeny i hostingu (zakładam, że komputer już masz).
Żeby zacząć wystarczy Ci domena i hosting, czyli jedynie 48 zł za pierwszy rok!
Oczywiście mówimy tutaj o takim podstawowym minimum, gdzie będziemy korzystali z darmowych wtyczek WordPress i darmowych aplikacji do newslettera, czy hostowania i edytowania nagrań video.
Później, gdy zechcesz rozwijać i ulepszać swoją działalność, zaczną dochodzić dodatkowe koszty, bo na pewno zaczniesz wymieniać te darmowe aplikacje na znacznie lepsze, ale ich płatne wersje.
Nie będzie z tym problemu, bo będziesz już zarabiać na pierwszym kursie, który zacznie generować dochody i spokojnie będzie Cię stać na inwestowanie w lepszy sprzęt i oprogramowanie.
Nadal nie są to wielkie kwoty w porównaniu do tego, co można zarobić na kursach online.
Taki profesjonalny zestaw narzędzi to koszt w granicach kilkuset złotych miesięcznie.
Jak stworzyć własny kurs online krok po kroku
Własny kurs online możesz stworzyć na jakiejś gotowej platformie e/learningowej, jak Teachable, ale będzie to znacznie więcej kosztowało, a Twoje możliwości będą trochę ograniczone. Dlatego ja polecam wykorzystanie do tego WordPressa – najpopularniejszą na świecie platformę do tworzenia stron internetowych. Co prawda WordPress powstał z myślą o blogowaniu, ale w tej chwili mnóstwo ludzi używa go do tworzenia stron firmowych, sklepów internetowych i kursów online. To dlatego, że jest darmowy, łatwy do nauczenia i daje nieograniczone możliwości.
Do uruchomienia WordPressa potrzebny jest w zasadzie tylko hosting.
Ale dobrze jest mieć też własną domenę, bo jeżeli chcesz coś sprzedawać i prowadzić biznes w internecie, to musisz wyglądać profesjonalnie, żeby wzbudzać zaufanie u swoich klientów.
Rejestracja konta hostingowego i domeny
Konto hostingowe, to dosyć ważna kwestia, bo od jakości hostingu zależy prędkość Twojej strony, a od prędkości strony czasem zależy jej pozycja w wynikach wyszukiwania Google.
Jeśli chodzi o domenę, to tutaj już nie ma to znaczenia, gdzie ją wykupimy/zarejestrujemy, ale najwygodniej jest to zrobić w tej samej firmie, gdzie kupujemy hosting. W ten sposób będzie mniej problemów z konfigurowaniem domeny i jedna faktura mniej (bo hosting + domena będą na jednej fakturze).
Firm hostingowych jest mnóstwo, co potrafi przytłoczyć… Którą firmę hostingową wybrać…?
Ja poświęciłem na to sporo czasu i przetestowałem ponad 20 z nich.
Przeczytaj więcej na temat hostingu i rodzajów hostingu tutaj
Moja rekomendacja
Zacznij od hostingu współdzielonego LH, a później przenieś stronę na lepszy hosting VPS Cloudways.
Dlaczego tak?
LH to bardzo dobry hosting współdzielony, bo jest bardzo wydajny, czyli Twoja strona będzie działała szybko. Do tego jest w dobrej cenie (nie najtańszy, ale nie drogi – najtańszych nie chcesz!) i oferują bardzo dobre wsparcie klienta, mogą nawet Ci zainstalować WordPressa, jeśli ich o to poprosisz.
Tutaj masz pokazane krok po kroku, jak zarejestrować konto hostingowe i domenę w firmie LH
Pamiętaj, żeby użyć kodu rabatowego (-20%): ESTARTUPY
Hosting współdzielony ma jednak spore ograniczenia. Gdy Twoja strona zrobi się popularna (większy ruch na stronie), to zaczniesz zauważać, że działa ona wolniej.
Wtedy przyjdzie czas na lepszy hosting – Cloudways
Cloudways, to już mercedes wśród hostingów. Ale przez to jest trochę droższy (ceny zaczynają się od 10$ miesięcznie). Tak $, bo to nie jest polski hosting, ale mimo tego ciężko znaleźć w Polsce tańszy hosting VPS.
Tutaj masz pokazane krok po kroku, jak przenieść stronę z hostingu LH na Cloudways.
Pamiętaj, żeby użyć kodu rabatowego (-20%): ESTARTUPY
Instalacja WordPress
Po zarejestrowaniu konta hostingowego i domeny, następny krok to instalacja WordPressa.
Jest to pokazane krok po kroku na zamieszczonych powyżej filmach.
Zobaczysz tam, jak zainstalować WordPressa na hostingu LH oraz Cloudways
Uruchomienie platformy e-learningowej (Tutot LMS)
Do uruchomienia darmowej platformy e-learningowej wykorzystamy wtyczkę Tutor LMS. Jest to nowa, ale bardzo rozbudowana wtyczka do tworzenia własnych kursów online.
Wtyczka daje też możliwość uruchomienia tzw. Marketplace, czyli platformy do kursów online dla wielu instruktorów – inni tworzą i sprzedają kursy, a ty pobierasz opłaty, albo prowizje za korzystanie z Twojej platformy e-learningowej.
Aby móc pobierać opłaty za kursy online (sprzedawać kursy online swoje, lub innych instruktorów), wtyczka Tutor LMS wykorzystuje do tego inne wtyczki.
My tutaj wykorzystamy wtyczkę WooCommerce, która pozwala na podłączenie praktycznie każdego systemu opłat elektronicznych.
Możesz sprzedawać kursy online poprzez tradycyjne przelewy bankowe, PayPal, Stripe, czy polskie płatności elektroniczne, jak Przelewy24, PayU, itd.
W dalszej części znajdziesz filmy pokazujące krok po kroku, jak zbudować swój własny kurs online
Część 1 – Jak stworzyć kurs online
W tej części pokazuję, jak zainstalować wtyczkę Tutor LMS i jak dzięki niej stworzyć swój pierwszy kurs online.
Zobaczysz interfejs wtyczki Tutor LMS.
Pokazuję jak tworzyć lekcje, tematy oraz quizy w kursach online. Pokazuję też, dlaczego YouTube nie nadaje się do tworzenia kursów online (hostowania lekcji video).
Pokazuję też różne sposoby wstawiania video to lekcji twojego nowego kursu online.
Część 2 – Jak zrobić stronę do sprzedaży kursów online
W tej części pokazuję jak stworzyć prostą stronę lądowania dla kursu online, czyli jak za pomocą Elementora (bardzo prostego w użyciu edytora stron) można wyświetlać nasze kursy online w dowolnym miejscu na naszej stronie.
Dodatkowo pokażę Ci, jak odpowiednio przystosować menu strony, żeby jego zawartość była inna dla zalogowanych studentów naszego kursu online, a inna dla osób niezalogowanych.
Część 3 – Jak sprzedawać własne kursy online
W tej części zobaczysz jak sprzedawać swoje kursy online.
Pokazuję tutaj krok po kroku, jak skonfigurować wtyczkę WooCommerce i zintegrować ją z wtyczką Tutor LMS tak, żeby móc pobierać opłaty za kursy online.
Najczęstsze pytania i problemy
Tutaj znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania i najczęściej spotykane problemy, związane z kursami online i platformą Tutor LMS.
Czy za każdym razem muszę ręcznie zmieniać status zamówienie, żeby klient otrzymał kurs?
Nie, nie musisz robić tego ręcznie. Wystarczy produkt przypisany do kursu w WooCommerce ustawić jako produkt wirtualny. Edytujesz produkt i tam zaraz nad ceną produktu masz pole „Wirtualny”, które musi być zaznaczone. Wtedy status zamówienia będzie zmieniał się automatycznie po zaksięgowaniu wpłaty i klient będzie dostawał dostęp do kursu automatycznie.
Cześć! Mam pytanie – jeśli mam już swoją stronę www to muszę dokupować to co pokazujesz na miejscu? I jeśli nie to jak załadować motyw tylko do sklepu nie do całości strony?
Nie bardzo wiem o co chodzi, czy chodzi Ci o dokupowanie wtyczki Tutor LMS? Ona ma darmową wersję. Jeśli chodzi o motywy WordPress, to możemy włączyć tylko jeden motyw dla całej strony. Ale ogólnie wtyczkę Tutor LMS możesz używać z większością motywów WordPress. Nie musisz zmieniać obecnego motywu (chyba że jest przestarzały i nie współpracuje z Tutor LMS).
Pozdrawiam 👋 i przy okazji zapraszam do grupy wsparcia WP na Discord: https://estartupy.pl/discord
Mam pytanie dotyczące osadzania filmów w tutor lms. W filmie wspomniane było o jakieś platformie która daje możliwość udostępnienia 10Gb za darmo. Mógłbym prosić o info co to za platforma 🙂
Tak, jest to ta platforma https://zobacz.se/publitio