fbpx

Jaki Hosting WWW Wybrać

Zastanawiasz się  jaki hosting wybrać? Chcesz wiedzieć, która z dostępnych ofert będzie dla Ciebie najlepsza? Wybór serwera na stronę internetową to bardzo trudne zadanie, szczególnie gdy wiele firm hostingowych stosuje różnego rodzaju podstępy i pułapki, aby przeciągnąć mniej świadomych twórców stron www na swoją stronę. Warto wiedzieć na co uważać, jak nie dać się naciągnąć i uniknąć przykrych rozczarowań w przyszłości. 

W tym artykule pomogę Ci dokonać właściwego wyboru. Dowiesz się tutaj czym się różnią poszczególne oferty, na co warto zwrócić uwagę podczas dokonywania wyboru, co te wszystkie parametry oznaczają i czy mają dla Ciebie jakieś znaczenie.

Zebrałem tutaj trochę informacji, porad i wskazówek, które mogą okazać się pomocne w trakcie szukania hostingu dla WordPressa. Udostępniam tutaj również linki za pomocą których możesz przetestować wybrane konta hostingowe we własnym zakresie i podjąć decyzję bazując na wynikach własnych testów.

Który hosting jest najlepszy?

Który hosting jest najlepszy? Niestety nie jest to takie proste. Ocena i wskazanie najlepszego konta hostingowego to baaardzo ciężki orzech do zgryzienia. Na wynik końcowy składa się bardzo wiele różnych czynników i każdy z nich będzie mniej lub bardziej ważny, w zależności od tego, kogo zapytamy o opinię. Co osoba, to inne zdanie.

Dlatego, nie jestem w stanie wskazać Ci jednej, najlepszej usługi lub firmy hostingowej, ale pomogę Ci w poszukiwaniach Twojej odpowiedzi na to kontrowersyjne pytanie - "jaki hosting wybrać?"

Porównanie wybranych pakietów hostingowych

Aktualizacja: 27.01.2019r
FirmaPakietWitryna testowaCena [zł]Przedłużenie [zł]Domena .pl [zł]Przedłużenie .pl [zł]Przestrzeń [GB]Transfer [GB]Wsparcie
az.plWordPress Hosting SmartTESTUJ8.05500.009.90100.00 zł25.00bez limituEmail
dhosting.plElastyczny Web Hosting WordpressTESTUJ200.00200.009.9075.00 zł50.00bez limituCzat 24/7
domena.plPakiet podstawowyTESTUJ0.99299.009.90100.00 zł200.00bez limitu
hekko.plStart PlusTESTUJ39.9599.909.9569.00 zł15.00150.00
home.plHosting WordPress SSD StartTESTUJ24.00500.009.90100.00 zł25.00bez limitu
kei.plHosting Start SSDTESTUJ8.33400.009.9099.99 zł30.00bez limitu
lh.plORANGETESTUJ50.0050.0010.0090.00 zł5.00bez limitu
linuxpl.comPakiet EnduserTESTUJ79.00129.0012.0069.00 zł2.00500.00Czat 24/7
mydevil.netMD1TESTUJ121.95109.76brakbrak20.00bez limitu
nazwa.plWordPress Cloud StartTESTUJ1.00600.00120.00120.00 zł50.00bez limitu
ovh.plHosting PersonalTESTUJ7.9995.889.9940.64 zł100.00bez limitu
seohost.plSSD X-MINI 2016TESTUJ47.0047.009.8940.20 zł1.00bez limituEmail
zenbox.plzenbox 5kTESTUJ159.00159.0010.0064.63bez limitubez limituEmail

Podawane w tabeli ceny są kwotami netto (należy doliczyć 23% podatku VAT).

Za pomocą linku "TESTUJ" z powyższej tabeli, możesz odwiedzić stronę na interesującym Cię koncie hostingowym i przetestować ją osobiście za pomocą takich narzędzi jak np. webspeedpingdom czy developers.google.

Zanim wybierzesz firmę hostingową musisz koniecznie sprawdzić ile zapłacisz za przedłużenie hostingu o kolejny rok. Większość firm daje na start spore promocje, żeby zachęcić klientów do kupna. Różnica może być ogromna! 

 • Cena - ile zapłacisz za pierwszy rok korzystania z konta hostingowego.
 • Przedłużenie - ile zapłacisz za kolejne lata.

Co to jest Witryna Testowa

Witryna testowa jest to strona internetowa zamieszczona na testowanych kontach hostingowych (identyczna na każdym z kont). Służy do przeprowadzania testów w warunkach rzeczywistych. 

Właściwości Witryny Testowej:

 • System: WordPress (strona zrobiona według instrukcji z artykułu na Blogu).
 • Motyw: Astra (obecnie jeden z najszybszych motywów WordPress na rynku)
 • Optymalizacje: Zainstalowana wtyczka do Cache - WP Fastest Cache
 • Pozostałe: Yoast SEO, Elementor, Contact Form 7

Informacje dodatkowe o wybranych pakietach hostingowych

Poniżej zebrałem trochę faktów na temat poszczególnych firm hostingowych i ich usług.

MyDevil

Firma MyDevil oferuje bardzo dobre, wydajne serwery w całkiem przyzwoitej cenie. Niestety nie mają oni instalatora aplikacji, czyli jeżeli chcesz postawić tam WordPressa, musisz zainstalować go ręcznie (ściągnąć z internetu, rozpakować, przenieść na serwer, stworzyć bazę danych, zainstalować WordPress, podpinając do niego tą bazę).

LH

W przeciwieństwie do innych, konto hostingowe LH nie ma instalatora aplikacji, czyli jeżeli chcesz postawić tam WordPressa, musisz zainstalować go ręcznie (ściągnąć z internetu, rozpakować, przenieść na serwer, stworzyć bazę danych, zainstalować WordPress, podpinając do niego tą bazę). Dobra wiadomość: firma LH może to wszystko zrobić za Ciebie, całkowicie za darmo.

OVH

firma ta w przeciwieństwie do wszystkich innych ma bardzo restrykcyjny proces tworzenia nowych kont. Pomimo, że można opłacić zamawiane usługi błyskawicznie przez internet, to i tak będzie trzeba poczekać na ich manualną weryfikację danych kontaktowych (co może trwać kilka dni):
Wymagane dokumenty od osób fizycznych:
- kopia dokumentu potwierdzającego tożsamość (tj. jedynie awers dowodu osobistego lub paszport)
WAŻNE: prosimy również napisać numer zamówienia i/lub NIC handle (Numer Klienta) na odrębnej kartce papieru i umieścić ją obok dokumentu, tak aby wszystko było widoczne na jednym zdjęciu,
- kopia potwierdzenia adresu zamieszkania (rachunek za prąd/gaz, wyciąg bankowy, rachunek za telefon stacjonarny/komórkowy lub zaświadczenie o adresie zamieszkania wydane przez urząd miasta lub gminy, itd.). 
- w przypadku zamówień opłaconych przy pomocy systemu płatności PayPal należącego do osoby trzeciej, innej niż osoba zamawiająca, kopia dokumentu potwierdzającego tożsamość właściciela konta PayPal (tj. jedynie awers dowodu osobistego lub paszport).
Wymagane dokumenty od firm:
- kopia potwierdzenia nadania numeru NIP,
- gdy kontaktem księgowym jest osoba prawna, procedura podpisana przez osobę lub osoby upoważnione do reprezentowania Spółki zgodnie z jej dokumentami rejestrowymi
- WAŻNE: prosimy również napisać numer zamówienia i/lub NIC handle (Numer Klienta) na odrębnej kartce papieru i umieścić ją obok dokumentu, tak aby wszystko było widoczne na jednym zdjęciu,
- w przypadku zamówień opłaconych przy pomocy systemu płatności PayPal,  należącego do osoby trzeciej, innej niż osoba zamawiająca, kopia dokumentu potwierdzającego tożsamość właściciela konta PayPal (tj. jedynie awers dowodu osobistego lub paszport).
 
Do tego warto wiedzieć, że OVH.pl obsługuje tylko klientów polskich, dlatego przy rejestracji trzeba podać adres w Polsce (ten co masz na dowodzie tożsamości).

Rodzaje Hostingów - Różnica między Współdzielonym, VPS i Dedykowanym

Trzy najbardziej popularne rodzaje usług oferowanych przez firmy hostingowe na całym świecie to hosting Współdzielony (ang. Shared), VPS i Dedykowany (ang. Dedicated). Każdy z nich ma swoje zalety i wady, dlatego w tym artykule przygotowałem szczegółowy opis każdego, aby pomóc Ci lepiej zrozumieć, o co w tym wszystkim chodzi.

Hosting Współdzielony - Plusy i Minusy

Najprawdopodobniej Hosting Współdzielony jest tym, czego potrzebujesz. Jeżeli dopiero zaczynasz jakiś projekt, ten rodzaj hostingu świetnie się nada. Mają one przeważnie niskie ceny wszystkie niezbędne funkcje, aby uruchomić nawet do kilku małych i średnich stron internetowych. Kupując takie konto otrzymujesz kawałek miejsca na fizycznym serwerze i dzielisz go z innymi klientami Twojej firmy hostingowej. W ten sposób, oprócz Twojej witryny, mogą się znajdować na takim serwerze setki innych stron internetowych.

To może powodować pewne problemy, ponieważ serwer musi obsługiwać wszystkich klientów na raz i nigdy nie wiadomo, kim są "sąsiedzi". Może się na przykład zdarzyć, że serwer się “zapcha” z powodu wzmożonego ruch na sąsiednich witrynach, czyli spadnie jego wydajność i strony będą się wolno ładowały. Na tego typu sytuacje, firmy hostingowe przeważnie się zabezpieczają i stosują limity, więc jeżeli to Twoja strona będzie generowała ten wzmożony ruch, to serwer będzie Cię blokował, żeby nie przeciążać łączy. W tym miejscu warto wspomnieć o tzw. Elastycznych Hostingach Współdzielonych (np. dhosting), gdzie limity te mogą dostosowywać się do obciążenia strony. Jednak, największą wadą hostingu współdzielonego jest chyba zdecydowanie większe prawdopodobieństwo “złego sąsiedztwa”. To złe sąsiedztwo, to strony, które spamują w internecie, strony z pornografią itp. Często tego rodzaju naruszenia są karane na poziomie całego serwera, a nie tylko konkretnej strony. Może to skutkować na przykład tym, że twoje wiadomości email będą trafiały bezpośrednio do spamu, albo w ogóle nie będą dostarczane (już się z tym spotkałem osobiście). Dlatego może nie zawsze warto sięgać po najtańsze rozwiązania - cena hostingu może działać w tym przypadku trochę niczym filtr...

Generalnie Hosting Współdzielony świetnie sprawdza się w przypadku:

 • stron - wizytówek
 • stron promocyjnych
 • Stron lądowania
 • portfolio
 • startupów
 • blogów
 • początkowych etapów galerii ze zdjęciami
 • prostych sklepów e-commerce

Kluczowe fakty dotyczące hostingu VPS

Hosting VPS (ang. Virtual Private Server - wirtualny serwer prywatny) to jakby złoty środek usług hostingowych - dużo lepszy i wydajniejsze niż hosting współdzielony i dużo tańszy niż serwer dedykowany. Tego typu konta są o wiele mniej narażone na problemy związane ze “złym sąsiedztwem” oraz mamy do dyspozycji dużo większe zasoby serwera.

Największą wadą VPS jest brak kontroli nad wieloma ważnymi funkcjami serwera (dostępnymi w przypadku serwerów dedykowanych). Wraz z rozwojem Twojego projektu, Twoi webmasterzy będą potrzebować coraz więcej opcji do efektywnego zarządzania stroną internetową. Tutaj pojawią się ograniczenia VPS: wszystko jest z góry ustalone przez hosta, ponieważ ponownie dostajesz tylko część serwera - pomimo, że ta część serwera jest dość duża.

Do czego jest dobry hosting VPS? Cóż, VPS jest świetny dla przeciętnych projektów internetowych, które nie wymagają drobnych, mocno spersonalizowanych dostosowań serwera. Mogą to być większe portale internetowe, duże zasoby fotografii, bogata w media strona internetowa, duży sklep e-commerce lub nawet kilka prostych, ale popularnych (duży ruch) witryn hostowanych w ramach tego samego planu hostingowego.

Najlepiej jest śledzić obciążenie aktualnie używanego hostingu współdzielonego i jeśli jest ono zbliżone do jego limitu, możesz rozważyć przeniesienie się na VPS lub serwer dedykowany. Dlaczego od razu serwer dedykowany? Ponieważ ceny są tak różne w przypadku różnych firm, że czasami hosting VPS może się okazać droższy niż podstawowy serwer dedykowany. Warto o tym pamiętać i dobrze się rozejrzeć, zanim podejmiesz decyzję.

Wszystko, co musisz wiedzieć o hostingu dedykowanym

Kiedy nadejdzie czas, że Twój biznes online rozwinie się do naprawdę ogromnych rozmiarów - czas na Hosting Dedykowany. Zapewnia on kontrolę nad całym serwerem. Ma to oczywiście swoje plusy i minusy. Z jednej strony możesz dostosować swoje serwery do swoich potrzeb; z drugiej strony zakup serwera dedykowanego oznacza dodatkowe koszty zarządzania nim.

Zamawiając dedykowany serwer, sprawdź wszystkie funkcje i skonsultuj się ze swoimi webmasterami. Wiele firm hostingowych zapewnia usługę zarządzania hostingiem dedykowanym, co oznacza, że zapłacisz pracownikom firmy za zarządzanie serwerem. Jednak zespoły do zarządzania serwerami firm hostingowych zazwyczaj mają dość znormalizowane podejście, więc mogę się pojawić pewne utrudnienia w przypadku bardziej “wyszukanych” wymagań, odnośnie konfiguracji serwera.

Z pewnością serwery dedykowane mają ogromną pojemność. Otrzymujesz imponującą przepustowość i miejsce na dysku, a także mnóstwo kont FTP, e-mail i baz danych. Większość firm hostingowych pozwoli ci wybrać system operacyjny, który będzie zainstalowany na Twojej jednostce. Jak dodamy do tego świetnej jakości dział obsługi klienta i wysokie standardy bezpieczeństwa, otrzymamy najlepszy rodzaj rozwiązań hostingowych dostępnych na rynku.

Jak wybrać odpowiedni hosting współdzielony - Najważniejsze Parametry

Hosting Współdzielony jest najpopularniejszym rozwiązaniem hostingowym na całym świecie. Ogromna ilość dostępnych ofert na rynku często sprawia klientom problemy, ponieważ dla większości z nich technologie i rozwiązania internetowe to nowość. Zazwyczaj nie wiedzą oni, na co zwracać uwagę przy wyborze dobrego pakietu hostingowego.

Przede wszystkim należy pamiętać, że obfitość różnych parametrów (do tego bez ograniczeń), oferowanych przez firmy hostingowe, nie oznacza, że ich usługa będzie najlepsza dla Ciebie. Oczywiście, najlepiej byłoby skonsultować się z webmasterem, który wyjaśniłby, jakie funkcje będą Ci potrzebne w Twoim projekcie. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, czytaj dalej, aby zrozumieć niektóre kluczowe fakty dotyczące hostingów współdzielonych i wybrać odpowiednie rozwiązanie dla Ciebie.

Poniżej przedstawiam listę kilku, zasadniczo kluczowych elementów każdego planu hostingowego, wraz z wyjaśnieniem, co to jest i czego szukać w idealnym planie.

Cena

Jest to “parametr” który tak naprawdę powinien być najmniej istotny, przy wyborze firmy hostingowej, ale warto o nim tutaj wspomnieć, bo to nim jesteśmy najbardziej zwodzeni. Przeważnie nie mamy czasu na czytanie długich i nudnych regulaminów, więc niektóre firmy sprawnie to wykorzystują.

 • Cena to jedno, ale to przedłużenie determinuje prawdziwy koszt hostingu.
  Nigdy nie sugeruj się ceną jaką widzisz na stronie głównej. W większości przypadków, to cena promocyjna, obejmująca tylko pierwszy rok korzystania z konta. Za kolejne lata zapłacisz cenę przedłużenia usługi hostingowej. O dziwo, może się ona różnić od ceny promocyjnej nawet kilkaset razy, tak… kilkaset (100, 200, 600… razy więcej).
  Czasami szczegółowy cennik usług nie jest tak łatwo znaleźć, ale spokojnie, gdzieś jest na pewno i uwierz mi, warto się trochę wysilić.
 • Dlaczego uważam, że kierowanie się głównie ceną to niezbyt dobry pomysł?
  Dlatego, że każdy biznes musi jakoś zarabiać pieniądze, żeby funkcjonować, wiadomo. Jeżeli firma ma nieprzyzwoicie niskie ceny, to albo sobie odbije na przedłużeniu usługi, albo przytnie na czymś innym… Będą oszczędzać na sprzęcie, na personelu (wsparcie techniczne), albo bezpieczeństwie, jak nie od strony oprogramowania to serwerowni (systemy monitoringu, antywłamaniowe, przeciwpożarowe, wentylacyjne itp.). Jeśli nie “przycinają” i nadal są tani, to pytanie jak długo będą w stanie przetrwać na rynku (a konkurencja bywa brutalna). 

Nie zrozum mnie źle, nie sugeruję, że tanie hostingi są złe… Na pewno znajdziesz coś taniego i dobrego. Staram się tylko lepiej trafić do osób podobnych do mnie. Ja od dziecka wpajane, że trzeba oszczędzać, że każdy grosik się liczy, że “grosik do grosza i będzie kokosza”, ale w końcu przekonałem się (szkoda, że tak późno), że wszystko trzeba stosować z umiarem. Oszczędzania też się to tyczy, bo “chytry dwa razy traci”...

 • Nie zapominaj o domenach!Warto pomyśleć o kupnie domeny w tym samym miejscu, co hosting. Znacznie ułatwia to życie. Polityka cenowa w przypadku domen wygląda niestety dokładnie tak samo jak w przypadku kont hostingowych - szukamy szczegółowego cennika usług i sprawdzamy koszt przedłużenia domeny na kolejne lata. Dlatego może się okazać, że pomimo niższej ceny za hosting, wcale nie musi być taniej niż u konkurencji, jeśli doliczymy do tego koszt domeny.
  Jeśli interesują Cię domeny, to zobacz mój artykuł wyczerpujący temat domen i tego, co warto wiedzieć przy wyborze własnej domeny

Przestrzeń (miejsce na dysku)

Często zdarza się, że firmy hostingowe oferują ogromną ilość powierzchni na dysku. Nie daj się zwieść dużym liczbom ;). Jeśli chcesz prowadzić Blog z obrazami wysokiej jakości na swojej stronie, najprawdopodobniej wystarczy Ci zaledwie kilka gigabajtów (GB) pamięci. Nawet jeżeli zamierzasz umieszczać na swoim Blogu filmy, lepiej przechowywać je na YouTube, a nie na własnym serwerze. Zdecydowana większość ludzi nie potrzebuje nieograniczonej ilości pamięci do przechowywania danych.

Transfer

Transfer to ilość danych, jaką odwiedzający Twoją stronę mogą pobrać z serwera. Kiedy ktoś otwiera Twoją witrynę w przeglądarce internetowej, to pobiera z serwera wszystkie teksty i multimedia znajdujące się na tej stronie. Dlatego im więcej na przykład zdjęć na stronie, tym więcej transferu będzie potrzebne. Oczywiście, w tej sytuacji ilość potrzebnego transferu będzie również rosła wraz z rosnącą liczbą odwiedzających. Na szczęście znaczna część firm hostingowych oferuje nielimitowany transfer, dlatego nie powinny się tutaj pojawić żadne problemy. Jednak, warto wiedzieć o co chodzi z tym transferem.

Przepustowość

Przepustowość to szybkość połączenia sieciowego, a nie szybkość przesyłania danych. Pomyśl o ruchu na autostradzie czteropasmowej. Gdy masz połączenie o dużej przepustowości, wielu użytkowników może jednocześnie korzystać z witryny, podobnie jak na autostradzie z otwartymi wszystkimi pasami. Połączenie o niskiej przepustowości może być równoznaczne z robotami drogowymi w godzinach szczytu, jeśli zbyt wielu użytkowników znajduje się na Twojej witrynie jednocześnie.

Firmy hostingowe oferują różne poziomy przepustowości, a Ty musisz określić, który poziom jest najbardziej opłacalny dla Ciebie w oparciu o zawartość Twojej witryny, występujący na niej ruch i sposób, w jaki użytkownicy z niej korzystają (odtwarzają filmy, oglądaj zdjęcia, kupują produkty itp.).

Up-Time

Oczywiście chcesz, aby ludzie mieli dostęp do Twojej witryny 24/7, dlatego idealny hosting to ten z najmniejszą ilością przestojów. Większość firm hostingowych twierdzi, że wskaźnik ten wynosi 99,9%. Pomimo tych zapewnień, najlepiej sprawdzić recenzje innych użytkowników i sprawdzić jak to wygląda w rzeczywistości. Często "planowany przestój, na konserwację" nie jest uwzględniany w ich ogólnym wskaźniku przestojów tylko dlatego, że jest on zaplanowany.

Wsparcie Techniczne

Dobre wsparcie techniczne i obsługa klienta jest krytyczne w przypadku usług hostingowych. Możesz sprawdzić wybraną firmę pod tym kątem czytając regulamin na ich stronie, czytając opinie klientów lub kontaktując się z nimi bezpośrednio, aby doświadczyć jakości ich obsługi klienta z pierwszej ręki. Czytanie opinii klientów to dobry sposób na uzyskanie szczerych odpowiedzi i zobaczenie, jak firma będzie traktować Cię, gdy będziesz potrzebować ich pomocy. Sprawdź proces zgłaszania problemów technicznych, czy musisz wysyłać je e-mailem, czy możesz z nimi porozmawiać na czacie lub zadzwonić? W jakich godzinach są oni do Twojej dyspozycji? Jak szybko odpowiadają? Sprawdź również, czy firma oferuje filmy instruktażowe, sekcję z najczęściej zadawanymi pytaniami lub forum dla klientów, jako dodatkowe środki pomocy, które mogą ewentualnie pomóc w samodzielnym rozwiązywaniu problemów technicznych.

Ilość domen i witryn internetowych

Większość firm hostingowych umożliwia tworzenie i przetrzymywanie wielu nazw domen i witryn na jednym koncie hostingowym. W ostatnich latach stało się to dość powszechną praktyką zarówno dla osób prywatnych, jak i dla organizacji. Większa ilość stron internetowych będzie wymagała więcej miejsca na dysku i mocy obliczeniowej CPU. Upewnij się, że pakiet, który wybierzesz został przygotowany specjalnie z myślą o tym, aby obsługiwać wiele witryn - dlatego niektóre firmy na przykład oferują specjalne pakiety dla deweloperów.

Certyfikat SSL

Zabezpieczenie SSL (ang. Secure Socket Layer) szyfruje połączenie z Twoją stroną internetową, aby ewentualne dane osobowe przesyłane podczas wymiany informacji były chronione (szczególnie ważne w przypadku sklepów internetowych). Istnieją różne poziomy zabezpieczeń SSL, istnieją certyfikaty przeznaczone dla organizacji oraz bardziej podstawowe, stworzone z myślą o osobach prywatnych. W ostatnim czasie posiadanie certyfikatu SSL zyskało na wadze, ponieważ ma to wpływ na pozycję w wynikach wyszukiwania (lepsze SEO). Dlatego większość firm hostingowych, wprowadziło do swojej oferty darmowy certyfikat Let’s Encrypt, który jest wystarczający dla większości prostych stron internetowych. Podczas wyboru konta hostingowego należy upewnić się, że otrzymamy darmowy certyfikat SSL.

Kopie zapasowe

Kopie zapasowe (ang. backup) są niesamowicie istotnym elementem zarządzania stroną internetową. Najlepiej kiedy zarówno Ty, jak i Twoja firma hostingowa robi regularnie kopie zapasowe całej Twojej witryny. Niestety nie wszystkie konta hostingowe mają taką opcję. Jeśli zdecydujesz się na hosting, który jej nie posiada, musisz koniecznie pamiętać, aby robić je na własną rękę, ewentualnie zainstalować sobie specjalnie przeznaczony do tego program.

Konta Email

Na początek wystarczy Ci jeden, lub ewentualnie dwa profesjonalne adresy email, ale pamiętaj, że firma się rozrośnie i pewnego dnia będą potrzebne kolejne... Pomimo, że ograniczenia tylko do jednego konta email to już rzadkość, to nadal sporo firm hostingowych nakłada ograniczenia na konta e-mail, co do ich pojemności. Dodatkowo, zdarzają się również restrykcje odnośnie ilości wysyłanych wiadomości. Możliwe jest oczywiście uzyskanie adresu e-mail z nazwą Twojej witryny za pośrednictwem innych firmy, podobnie jak i większej ilości nazw domen, jednak łatwiej jest zarządzać i prowadzić marketing, jeśli masz dostęp do wszystkiego w jednym miejscu.

Panel sterowania

Panel sterowania służy do zarządzania płatnościami, kontami e-mail, domenami, zainstalowanym oprogramowaniem, np. WordPress i innymi opcjami Twojego konta hostingowego. Jest to główny sposób interakcji z serwerem, ale niestety nie jest oferowany przez wszystkich dostawców usług hostingowych, dlatego warto się upewnić, czy jest on dostępny dla konta, które wybierzesz. Druga rzecz, na jaką warto zwrócić uwagę to układ i funkcjonalność panelu sterowania, bo mogą się one znacznie różnić w zależności od firmy.

Zaawansowani użytkownicy mogą preferować panel kontrolny, który ma łatwiej dostępne informacje o serwerze, podczas gdy początkujący mogą woleć bardziej "przyjazny dla użytkownika" układu. Istnieje wiele różnych typów paneli kontrolnych i nie wszystkie obsługują tego samego rodzaju oprogramowanie lub język skryptowy.

Język skryptowy PHP

Jest to język programowania, który większość firm hostingowych używa na swoich serwerach do tworzenia stron internetowych. Osoby posiadające wcześniejsze doświadczenie techniczne mogą preferować użycie jednego z wielu innych języków skryptowych. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, pamiętaj, że hosty internetowe nie obsługują wszystkich języków skryptowych. Zawsze dokładnie sprawdź, czy dostawca usług hostingowych może obsługiwać dowolny język i oprogramowanie, z których chciałbyś skorzystać. Jeżeli pozostajesz już przy PHP (jak zapewne zdecydowana większość z nas) to warto upewnić się, że wybrana przez Ciebie firma będzie miała zainstalowaną najnowszą wersję PHP.

Aktualne wersje PHP możesz sprawdzić na oficjalnej stronie projektu.

Dlaczego jest to takie ważne? Chodzi o kwestie bezpieczeństwa Twojej strony internetowej. Dlatego, jeżeli firma hostingowa nie posiada najnowszych wersji PHP, to raczej bym jej nie polecał. Pamiętaj też, że nawet jeśli firma ma najnowszą wersję PHP, to nie koniecznie będzie ona ustawiona jako domyślna, dlatego może być konieczne ręczna zmiana na najnowszą (w panelu sterowania konta hostingowego), albo wystarczy poprosić o to dział techniczny.

Co się dzieje, gdy przekraczamy wyznaczone limity

W szczegółowym opisie technicznym każdego konta hostingowego powinniśmy mieć możliwość sprawdzenia dokładnie, jakie limity będą nas obowiązywały, decydując się na dany pakiet. Powinny znajdować się tam informacje na temat maksymalnego obciążenia procesora, maksymalnej ilości dostępnej pamięci RAM, maksymalnej ilości uruchomionych jednocześnie procesów, itp.

Limity te, jak już wspomniałem wcześniej, są po to, aby jedna mocno obciążona strona nie mogła psuć jakości usługi innym klientom, mającym swoje konta na tym samym serwerze. Oczywiście nie załatwia to całkowicie problemu, a jedynie pomaga w ograniczaniu szkodliwych efektów, bo gdy na jednym serwerze upchnie się zbyt wiele kont, to nawet limity nie pomogą (patrz “przycinanie” kosztów…).

Wszystko fajnie, wiesz już, że są limity i po co one są, ale skąd wiadomo czy je przekraczamy?

No właśnie…

Gdy przekroczysz któryś z limitów, Twoja strona po prostu przestanie działać do momentu, aż limity zostaną odnowione.

Na pewno zauważysz to na wykresie Google Analytics, gdy nagle spadnie Ci mocno liczba odwiedzających, ewentualnie jeśli dobrze wybierzesz firmę hostingową, to ta wcześniej Cię uprzedzi, że “jedziesz już na rezerwie”.

Co robić, gdy dobijemy limitu? Zależy, czy zdarza się to notorycznie, czy tylko sporadycznie. Można się przenieść na inny pakiet hostingowy z wyższymi limitami, albo spróbować zoptymalizować stronę. Warto spróbować wtedy podpytać firmę hostingową, może będą w stanie coś podpowiedzieć i zlokalizować przyczynę problemów.

W tym miejscu muszę pochwalić nowatorskie rozwiązanie, jakie wprowadziła na rynek firma hostingowa dhosting.pl:

Zachowanie się serwera podczas symulacji wzmożonego ruchu na stronie z elastycznym hostingiem.

Zachowanie się serwera podczas symulacji wzmożonego ruchu na stronie z elastycznym hostingiem.

Oferują oni elastyczny hosting internetowy - amy tam w panelu administracyjnym dostęp do wykresów wydajności naszego konta, więc widzimy w czasie rzeczywistym jak daleko nam do przekroczenia limitów. Natomiast jego elastyczność polega na tym, że nasze limity są “naciągane”, jeżeli wystąpi taka potrzeba - możemy doładować konto prepaid jakąś kwotą (jak telefon na kartę) i gdy na naszej stronie wystąpi wzmożony ruch, to nie zostanie ona wyłączona, tylko zostaną chwilowo podniesione limity, a firma dhosting.pl pobierze z konta za to niewielką opłatę. 

Myślę, że jest to świetne rozwiązanie, na przykład dla sklepów eCommerce. Zazwyczaj przeprowadzają oni regularnie różnego rodzaju kampanie reklamowe. Po uruchomieniu takiej kampanii odnotowują oni nagle spory ruch na stronie, ale tylko chwilowo...

Porównanie Paneli Administracyjnych

Zerknij do środka i zobacz, jak wyglądają panele administracyjne poszczególnych firm hostingowych:

Panel administracyjny seohost

Panel administracyjny konta hostingowego seohost.pl

Panel administracyjny konta hostingowego ovh.pl

Panel administracyjny konta hostingowego ovh.pl

Panel administracyjny konta hostingowego nazwa.pl

Panel administracyjny konta hostingowego nazwa.pl

Panel administracyjny konta hostingowego mydevil.net

Panel administracyjny konta hostingowego mydevil.net

Panel administracyjny konta hostingowego linuxpl.com

Panel administracyjny konta hostingowego linuxpl.com

Panel administracyjny konta hostingowego lh.pl

Panel administracyjny konta hostingowego lh.pl

Panel administracyjny konta hostingowego kei.pl

Panel administracyjny konta hostingowego kei.pl

Panel administracyjny konta hostingowego home.pl

Panel administracyjny konta hostingowego home.pl

Panel administracyjny konta hostingowego hekko.pl

Panel administracyjny konta hostingowego hekko.pl

Panel administracyjny konta hostingowego domena.pl

Panel administracyjny konta hostingowego domena.pl

Panel administracyjny konta hostingowego dhosting.pl

Panel administracyjny konta hostingowego dhosting.pl

Panel administracyjny konta hostingowego az.pl

Panel administracyjny konta hostingowego az.pl

Słownik Podstawowych Pojęć

Znajomość podstawowej terminologii wydaje się być jednym z największych wyzwań podczas dokonywania wyboru serwera, dlatego przygotowałem dla Ciebie krótką listę podstawowych pojęć:

 • Hosting - kompleks różnych usług i funkcji, które pozwalają na umieszczenie strony internetowej i wszystkich powiązanych z nią plików w Internecie. Umożliwia on dodawanie domen i subdomen, konta email, bazy danych, a także zmieniać niektóre parametry serwera, np. takie jak wersję interpretera PHP.
 • Hosting Współdzielony - najtańszy i najbardziej popularny rodzaj hostingu. Świetne rozwiązanie dla startupów. Właściciele tego typu kont współdzielą fizyczny serwer i jego zasoby (procesor, pamięć RAM, dysk, itd.). W zależności od firmy hostingowej, zazwyczaj konta te różnią się od siebie pod względem parametrów i limitów. Występują pod różnymi nazwami, np: hosting, hosting www, konto hostingowe, hosting internetowy, serwer www.
 • Hosting VPS - złoty środek. Hosting VPS (ang. Virtual Private Server) nagradza Cię większą częścią serwera. W rzeczywistości zapewnia to lepszą wydajność i mniejsze ryzyko zablokowania witryny (witryn) z powodu złej okolicy serwera (czyli z powodu posiadania strony na serwerze, którego ktoś inny używa do np. spamowania). Hosting VPS daje Ci dostęp do systemu operacyjnego serwera, a to oznacza większe pole manewru jeśli potrzebujesz nietypowej konfiguracji serwera.   
 • Hosting dedykowany - najbardziej zaawansowane rozwiązanie. Otrzymujesz cały serwer - albo nawet kilka serwerów - tylko dla siebie i swojej witryny. Dedykowane serwery są ściśle zalecane, jeśli witryna działa z dużymi bazami danych lub zawiera wiele plików multimedialnych.
 • Hosting w chmurze (ang. Cloud Hosting) - jest to sieć połączonych ze sobą fizycznych serwerów. Wszystkie serwery przechowują te same informacje, które mogą być wykorzystane do zwiększenia wydajności twoich stron internetowych -  chmura nie jest ograniczana przez dostępne zasoby (np. pamięć RAM czy procesor).
 • Serwer - Komputer podłączony na stałe (24/7) do sieci Internet. Połączenie sprzętu i oprogramowania, które służy do umieszczenia witryny w Internecie. Każdy serwer ma podstawowy zestaw cech: wydajność sprzętu, przepustowość, system operacyjny, pamięć RAM itp.
 • Serwerownia (ang. Datacenter) - pomieszczenie, w którym Twoja firma hostingowa utrzymuje wszystkie (lub dużą część) swoich serwerów. Dobre serwerownie są dobrze zabezpieczone, chronione przed pożarem i mają dobrą wentylację.
 • SEO - skrót od Search Engine Optimization (optymalizacja pod kątem wyszukiwarek internetowych) Połączenie usług służących podniesieniu rangi/pozycji Twojej witryny na listach wyników wyszukiwania. Jakość SEO często zależy od hostingu.
 • Czat na żywo - najprostszy sposób na skontaktowanie się z agentami pomocy technicznej Twojej firmy hostingowej. Za pomocą czatu na żywo możesz bardzo szybko rozwiązać większość problemów, które mogą się pojawić.
 • Przestrzeń na dysku (HDD lub SSD) - miejsce na dysku twardym serwera, które można wykorzystać do przechowywania witryny i wszystkich powiązanych plików.
 • HDD - dysk twardy komputera (ang. Hard Disc Drive, napęd dysku twardego). Jest to dysk z ruchomymi talerzami, na które dane nanoszone są w postaci nośnika magnetycznego.
 • SSD - nowa generacja dysków twardych komputera (ang. Solid-State Drive), budowane w oparciu o pamięć Flash (ta sama technologia, co w pamięciach przenośnych na USB). Największe ich zalety to szybkość działania, brak elementów ruchomych i mniejsza awaryjność.
 • Przepustowość - cecha określająca maksymalną prędkość oraz ilość informacji przychodzących i wychodzących, które mogą być przetworzone w jednostce czasu przez Twój plan hostingowy.
 • Transfer - ilość danych, jaką można wysłać lub pobrać z serwera (konta hostingowego) w ciągu miesiąca.
 • CPU / Core (rdzeń) - urządzenie, które przetwarza duże ilości informacji i zadań. Zwykle CPU ma znaczenie tylko przy zakupie dedykowanego serwera lub chmury obliczeniowej.
 • Panel sterowania (cPanel) - oprogramowanie służące do zarządzania oprogramowaniem hostingowym i sprzętem (jeśli to możliwe). Panel sterowania umożliwia wydajniejsze zarządzanie kontem hostingowym oraz jego wszystkimi usługami i parametrami.
 • CMS - system zarządzania treścią (ang. Content Management System). System CMS pozwala na zarządzanie treścią stron internetowych z poziomu przeglądarki internetowej. Najpopularniejszym systemem CMS na tą chwilę jest WordPress. 
 • System operacyjny - środowisko używane do instalowania wielu narzędzi programistycznych, które umożliwiają administrowanie hostingiem i jego funkcjami.
 • RAID - system bezpieczeństwa używany do ochrony danych na dyskach twardych za pomocą skomplikowanego przechowywania wielowarstwowego.
 • Czas działania serwera (Uptime) - ilość czasu, w którym serwer jest online i działa poprawnie, bez żadnych awarii. Im wyższy czas dostępności, tym lepiej.
 • PHP - skryptowy język programowania zaprojektowany do generowania stron internetowych i budowania aplikacji webowych w czasie rzeczywistym.

Co się sprawdza w moim przypadku

profile-pic

Dziwne, że wygrywa firma, która Was hostuje. Szkoda, że wybrane zostały takie firmy, by linuxpl wygrało. Test nie pokazał prawdy.

Tomasz D
profile-pic

Panie Tomaszu, z testów wyszło, że to jeden z najwydajniejszych hostingów, dziwne by było, gdybym z nich nie korzystał... 🙂

Mariusz Wysoczański

Dla tych, którzy chcą wiedzieć z czego ja korzystam (od czasu do czasu otrzymuję maile z pytaniami), poniżej podaję dwie firmy hostingowe, u których ja trzymam moje strony internetowe.

Ja wybrałem te firmy, dlatego Tobie ich NIE polecam 😉:

Ranking 100 najpopularniejszych firm hostingowych w Polsce

Na jednej ze stron internetowych można znaleźć ranking stu najpopularniejszych firm hostingowych w polsce. Ranking ten nie informuje o jakości kont hostingowych, a podstawą ich oceny jest ilość domen utrzymywanych przez firmy hostingowe.

Jak widać, z badań tego portalu wynika, że również w tym rankingu firma Linuxpl znajduje się w ścisłej czołówce. 

Ciekawostka odnośnie cenników

Patrząc na wyniki rankingu trochę dziwi fakt, że Linuxpl tak odstaje od nazwa.pl i home.pl, ale zastanówmy się dlaczego? 

Przyglądając się bliżej cennikom firm z czołówki powyższego rankingu (ceny netto podstawowych pakietów WordPress) widać od razu ogromne różnice pomiędzy nimi:

Nazwa firmy

Pierwszy rok

kolejne lata

0,99 zł

600

24 zł

500

79 zł

129

Nie wiem jak Ty, ale ja już chyba wiem, kto ma bardziej przebiegły dział sprzedaży... 😉

Wygląda na to, że w rankingu popularności wygrywa ten, kto mocniej doi i zwodzi swoich klientów haha 😀

Cwane lisy ;), szokują i mydlą oczy super niskimi cenami, w następnych latach odbijają sobie to co stracili w pierwszym roku, ze sporą nadwyżką, którą reinwestują w marketing, żeby przyciągnąć więcej klientów (dojnych krówek) z którymi robią to samo... W ten sposób uciekają konkurencji w rankingach jak ten.

Uwaga

Okazało się niedawno, że podaną wyżej stronę internetową, która zbiera informacje o ilości aktywnych domen na poszczególnych kontach hostingowych przejęła jedna z firm hostingowych. Póki co, nie widać żadnych większych zmian, ale... 🤷🏻‍♂️

 • Myk za prawie darmowy pierwszy rok jest stosowany od lat i o dziwo działa. Sam przenosiłem kilku klientów z hostingów X do Y jak im hostingodawca robił cenę x10 po pierwszym roku, między innymi dzięki temu mój consulting szybko się zwracał 😛

 • Dziwne, że wygrywa firma, która Was hostuje. Szkoda, że wybrane zostały takie firmy, by linuxpl wygrało. Test nie pokazał prawdy.

 • 1. Szukam dobrego hostingu, ale też takiego, który będzie miał dobrą ochronę poczty przed spamem. Tak z wydajnością zgadzam się linuxpl.com wygrywa, mam kilkanaście stron u nich, jednak ochrona skrzynek przed spamem oceniam na 3/10.
  2. Czy możecie przeprowadzić testy bo jestem ciekaw jak wypadną webh.pl, atthost.pl i hitme.pl ?

 • Close Menu
  >

  Pin It on Pinterest

  Share This