fbpx
estartupy.pl » blog » Jaki Hosting WWW na 2020

Jaki Hosting WWW na 2020

Google nie lubi wolnych stron, dlatego to, jaki hosting www wybierzesz zaważy na przyszłości Twojej strony internetowej i Twojego biznesu. Jeżeli Twój biznes opiera się na pozyskiwaniu klientów z internetu (za pośrednictwem strony internetowej), dobry hosting to być, albo nie być dla Twojej firmy. Dlatego tutaj staram się odpowiedzieć na pytanie, jaki hosting powinniśmy wybrać, żeby nie martwić się o to, czy nasza strona internetowa działa, albo czy nie jest za wolna, by Google chciał ją wyświetlać w swoich wynikach.

Skąd tyle wiem o hostingu?

Jak widzisz, ja też stałem przed dylematem wyboru hostingu dla tego bloga. Z natury jestem niestety perfekcjonistą, dlatego podejmowanie decyzji zajmuje mi dużo więcej czasu, bo muszę mieć pewność, że podjąłem najlepszą możliwą decyzję.

To samo tyczy się wyboru hostingu. Dlatego wydałem ponad ponad 1500 zł i przetestowałem ponad 20 różnych kont hostingowych, żeby znaleźć w końcu to idealne rozwiązanie dla siebie. Postanowiłem podzielić się moimi doświadczeniami z ostatnich kilku miesięcy testów, na wypadek gdyby okazały się pomocne również Tobie.

Na zdjęciu powyżej widzisz wszystkie konta hostingowe, które testowałem (dokładnie 22).

Dla ułatwienia zarządzania wszystkimi tymi stronami testowymi korzystałem z programu ManageWP, który pozwala na łatwe aktualizowanie wszystkich stron na raz, ale też można w nim łatwo mierzyć wydajność wszystkich stron za jednym zamachem, w tym samym czasie i z tego samego miejsca, co zapewnia lepszą wiarygodność porównania.

Na Skróty: Krótkie Podsumowanie Całości

 1. Cloudways – po prostu najlepszy
 2. atthost – najlepszy dla wygodnych i początkujących
  • Rodzaj: Współdzielony
  • Główna zaleta: Wygoda
  • Ceny: od 79 zł na rok
  • Polska firma z bardzo wygodnym i funkcjonalnym panelem administracyjnym, dzięki któremu instalacja WordPressa, to kwestia paru kliknięć. Hosting bardzo szybki, ale odpowiedź serwera (TTFB) trochę wolniejsza od LH.
 3. LH – dla trochę bardziej technicznych
  • Rodzaj: Współdzielony
  • Główna zaleta: Wydajność
  • Ceny: od 100 zł na rok (pierwsza rejestracja 50 zł)
  • Polska firma z bardzo kiepskim panelem administracyjnym, ale za to bardzo wydajnymi i szybkimi serwerami. Jeżeli zależy Ci na najwyższej wydajności hostingu, to warto się przemęczyć z ich panelem administracyjnym. Nie polecam dla dopiero początkujących WordPress-owców.

przeczytaj więcej na temat polecanych hostingów tutaj

Jaki rodzaj hostingu jest najlepszy?

Tak naprawdę, to taki jeden, jedyny, najlepszy hosting nie istnieje, bo zawsze coś tam się znajdzie, co nie będzie tak dobre jak gdzieś indziej. Dlatego decyzję odnośnie wyboru hostingu trzeba podejmować na podstawie wcześniej wyznaczonych kryteriów z przypisanymi im odpowiednio priorytetami – co jest dla nas najważniejsze, a z czego możemy ewentualnie zrezygnować na poczet parametru o wyższym priorytecie.

Moje kryteria z odpowiednio przypisanymi priorytetami:

 1. Wydajność – najważniejsze, aby strona działała jak najszybciej i stabilnie, bo to wpływa na jej pozycjonowanie (SEO)
 2. Łatwość obsługi – panel administracyjny i narzędzia ułatwiającę pracę nad stroną internetową i jej rozwojem
 3. Cena – nie oszukujmy się, są pewne granice, szczególnie na początku trzeba utrzymywać wydatki na możliwie niskim poziomie
 4. Wsparcie techniczne – czasami pojawiają się pytania i wątpliwości, jak coś zrobić i wtedy wsparcie techniczne okazuje się bardzo przydatne

Teraz hosting ogólnie dzieli się na 3 podstawowe grupy – rodzaje hostingów – które różnią się znacznie między sobą pod względem wymienionych powyżej kryteriów.

Kryterium Wydajność
Dedykowany 5 out of 5 stars
VPS 4 out of 5 stars
Współdzielony 1 out of 5 stars
KryteriumŁatwość obsługi
Dedykowany 1 out of 5 stars
VPS 1 out of 5 stars
Współdzielony 4 out of 5 stars
KryteriumCena
Dedykowany 1 out of 5 stars
VPS 3 out of 5 stars
Współdzielony 5 out of 5 stars
KryteriumWsparcie techniczne
Dedykowany 1 out of 5 stars
VPS 1 out of 5 stars
Współdzielony 4 out of 5 stars

Wyjaśnijmy teraz krótko, czym się te rodzaje hostingów różnią (bardziej szczegółowe informacje znajdziesz w dalszej części artykułu)

1. Hosting Dedykowany

To najlepszy hosting pod względem wydajności, bo dostajemy do dyspozycji cały serwer (dom). Możemy robić sobie z nim co nam się podoba. Mamy mnóstwo zasobów i miejsca więc możemy zapraszać mnóstwo gości (odwiedzających naszą stronę internetową). Niestety taki luksus kosztuje – cena jest wysoka i o wszystko co się dzieje na serwerze musimy zadbać sami. Jeśli nie znamy się na administrowaniu serwerem, to trzeba będzie zatrudnić fachowca.

2. Hosting VPS

To drugi po serwerze dedykowanym najlepszy rodzaj hostingu. To rozwiązanie możemy porównać do własnego mieszkania. Tutaj już współdzielimy serwer (blok mieszkalny) z kimś innym, ale mamy na stałe przydzielone zasoby serwera, bez względu na to, czy wykorzystujemy je, czy nie. Jest to tańszy typ hostingu niż serwer dedykowany i tutaj też musimy zajmować się wszystkim samemu, lub zatrudnić kogoś (większość firm hostingowych za dodatkową opłatą może zająć się takim serwerem dla nas).

3. Hosting Współdzielony

To najgorszy rodzaj hostingu, bo współdzielimy z innymi wszystkie zasoby serwera (to coś jak Hostel). To znaczy, że jak ktoś puści bąka, to śmierdzi wszystkim… Serwer rozdziela swoje zasoby (CPU i RAM) pomiędzy użytkowników w zależności od tego kto ich w danej chwili potrzebuje. Jeśli sąsiad nagle przyjmuje dużo gości (ma duży ruch na swojej stronie internetowej), to my zauważymy spadek wydajności na naszej stronie (zajęta łazienka, itp.), ale za to, tak jak w hostelach, jest bardzo tanio.

Jest to najpopularniejszy rodzaj hostingu – jak wpiszesz w wyszukiwarce słowo „hosting”, wszystkie oferty, które Ci się wyświetlą to właśnie hosting współdzielony.

Hosting typu „Cloud”, czyli… z nieba?

W zasadzie to nie jest to nowy rodzaj hostingu, tylko standardowy hosting korzystający z bardziej nowatorskiej architektury sprzętowej. Tutaj zamiast wydzielać konta hostingowe z jednego fizycznego serwera, najpierw serwery łączy się w sieć – tworzy się tzw. chmurę obliczeniową. Następnie konta hostingowe wydziela się z tej chmury. Największą zaletą takiego rozwiązania to niezawodność, bo gdy jeden z serwerów padnie, pozostałe jednostki w chmurze są w stanie przejąć ruch z wadliwego urządzenia.

Podsumowując: Najlepszy Hosting to VPS typu Cloud (działający w chmurze)

 • Dostajemy tutaj konkretne zasoby serwera na wyłączność – nie musimy się martwić, że ktoś nam podkrada zasoby i spowalnia działanie naszej strony internetowej.
 • Rozwiązanie typu cloud zapewnia najwyższej klasy niezawodność, bo nasza strona znajduje się (jest hostowana) na wielu serwerach, a nie na jednym, jak w przypadku zwykłego VPSa.
 • Otrzymujemy ogromną elastyczność, bo pozbywamy się typowych ograniczeń pojedynczych serwerów – „sky’s the limit” – możemy zamówić sobie tyle mocy obliczeniowej i zasobów serwera, ile potrzebujemy.
 • Cloud VPS to dużo lepsza oferta cenowa, bo płacimy tylko za to, z czego korzystamy i czego potrzebujemy w danej chwili
 • Odnosząc to rozwiązanie do rodzaju nieruchomości, to byłoby to własne mieszkanie o ruchomych ścianach, które możemy rozszerzać w nieskończoność i przenosić je z miejsca na miejsce 🙂

Jaki hosting wybrałem ja?

Ok, pewnie Cię trochę nastraszyłem, bo z tabeli powyżej wychodzi na to, że dobry hosting musi być drogi i niemożliwy do obsługi dla przeciętnego użytkownika internetu…

Czy to znaczy, że jesteśmy skazani na kiepski hosting, aż do momentu, kiedy będzie nas stać na zatrudnienie specjalisty, który zajmie się naszym hostingiem?

Nie.

Ja przeniosłem swoją stronę na hosting VPS typu Cloud, a o zarządzaniu serwerem nie mam pojęcia. Nie musiałem też zatrudniać nikogo do pomocy.

Jak to zrobiłem?

Skorzystałem z oferty firmy hostingowej Cloudways

Dlaczego jeśli hosting, to tylko Cloudways?

Cloudways to dostęp do najlepszych rozwiązań technologicznych na świecie za pomocą bardzo prostego w obsłudze interfejsu, z którym każdy laik sobie poradzi. Gdy korzystasz z takich rozwiązań jak giganty typu Google, facebook, YouTube, Twitter, Instagram, Amazon, czy chociażby nasze polskie Allegro, możesz w końcu zapomnieć o dylemacie związanym z hostingiem.

Cloudways nie posiada własnych serwerów – do hostowania kont klienckich wykorzystują oni z największe na świecie chmury obliczeniowe, a Ty możesz sobie wybrać z której chcesz skorzystać i w jakiej lokalizacji.

Możesz wybrać spośród 5 różnych chmur obliczeniowych:

Ja dla estartupy.pl wybrałem na razie najtańszą z usług – DigitalOcean, gdzie ceny zaczynają się od $10 za miesiąc.

Opłaty są naliczane w cyklu miesięcznym, dzięki czemu trochę wyższa cena hostingu jest rozłożona równomiernie na przedziale całego roku i jest lżejsza dla naszego portfela – podajemy numer karty kredytowej i co miesiąc z naszego konta jest automatycznie pobierane około 40 zł.

Otrzymujesz hosting VPS typu Cloud

KryteriaHosting Cloudways
Wydajność5 out of 5 stars
Łatwość Obsługi5 out of 5 stars
Cena5 out of 5 stars
Wsparcie Techniczne4 out of 5 stars

Normalnie, jak już wspomniałem wcześniej korzystanie z hostingu VPS, czy serwera dedykowanego to koszmar, bo trzeba znać się na Linuxie, systemach webowych i umieć posługiwać się konsolą tekstową.

Firma Cloudways opracowała bardzo przyjazny interfejs użytkownika, który integruje się z naszym serwerem VPS i umożliwia zarządzanie nim jak zwykłym hostingiem współdzielonym. W zasadzie to, obsługa naszego VPS’a staje się łatwiejsza niż zarządzanie hostingiem współdzielonym, bo interfejs stworzony przez firmę Cloudways swoją łatwością obsługi bije na głowę większość interfejsów stosowanych przez firmy oferujące hosting współdzielony.

Dlaczego to takie ważne, jaki hosting wybrać?

Pozostawienie tej kwestii przypadkowi zazwyczaj kończy się tym, że płacisz kilka razy więcej za kilka razy gorszą usługę. Poza tym, pomijając już wyrzucanie pieniędzy w błoto, to zły wybór hostingu może skutkować sporą ilością stresu i nieprzespanymi nocami. Jeżeli Twoja strona internetowa to ważna część Twojego biznesu i/lub dochodu, a nagle się okazuje, że jest niedostępna i nie wiadomo na jak długo, bo Twoja firma hostingowa nie radzi sobie z problemami technicznymi… W takiej sytuacji możesz tylko siedzieć z założonymi rękami i czekać, ewentualnie liczyć powiększające się z dnia na dzień straty…

Wpływ na widoczność Twojej strony w internecie

Google prowadzi ranking wszystkich stron internetowych na świecie. Każda strona jest oceniana według pewnych kryteriów. Od tej oceny zależy to, jak często Google będzie pokazywał Twoją stronę w jego wynikach wyszukiwania. Jednym z kryteriów oceny Twojej strony internetowej jest jej prędkość działania, a ta w dużej mierze zależy od Twojego hostingu.

To znaczy, że kiepski hosting = kiepska ocena od Google = mniejszy ruch na Twojej stronie = mniej klientów = mniejsze dochody

Wykres przedstawia ilość wyświetleń strony estartupy.pl w wyszukiwarce Google i konsekwencje zmiany hostingu na Cloudways

UWAGA: Obrazek powyżej nie oznacza, że na polskim hostingu współdzielonym nie da się osiągnąć dobrych rezultatów w wyszukiwarce Google! Oczywiście da się, a zdjęcie powyżej ma na cely jedynie pokazanie tego, że hosting faktycznie wpływa na wyniki w Google. Skok w liczbie wyświetleń, po przeniesieniu strony do Cloudways wynika z tego, że (trochę wstyd się przyznać, ale…) zapomniałem włączyć cache strony po jeszcze wcześniejszej przprowadzce. Przez to średni czas ładowania strony (wedłóg Googla) wynosił około 5 sekund (powyżej 3 s to już niedobrze). Wystarczyło tylko włączyć wtyczkę do cachowania strony i mógłbym zostać tam, gdzie byłem, ale jak to mówią, „nie ma tego złego” – znalazłem dzięki temu Cloudways, gdzie zostaję już na dobre.

Przeczytaj więcej na temat wpływu hostingu na wyniki w Google.

Jaki Hosting Współdzielony Wybrać 2019

Jeśli masz ograniczony budżet i nie stać Cię jeszcze na lepsze rozwiązania, to pozostaje Ci tylko hosting współdzielony. Na sam początek wystarczy, ale jak tylko Twój biznes, czy blog zacznie nabierać wiatru w żagle i pojawi się większy ruch, to polecam przenieść się na Cloudways, tak jak ja.

Jeśli chodzi o hosting współdzielony, to na polskim rynku wybór jest spory, dlatego tutaj pomogę Ci trochę zawęzić obszar poszukiwań. Poniżej znajdziesz listę firm, które według mnie oferują najlepszy hosting współdzielony, ale zanim zaczniesz się zastanawiać, który z tych hostingów wybrać, powiem Ci z grubsza jak to z tym współdzielonym jest i dlaczego unikać najtańszych:

 • Tak naprawdę ich wydajność jest ciężko oszacować, bo zależy ona od pory dnia i ruchu na pozostałych stronach znajdujących się na tym samym serwerze.
 • Warto wybrać firmę renomowaną, która dba o wizerunek swojej marki, bo tutaj są najmniejsze szanse na występowanie tzw. oversellingu
 • Overselling to upychanie jak najwięcej stron na jednym serwerze, żeby maksymalizować zyski – dla serwera jest to bez różnicy, obsłużyć 10, 100, a nawet 1000 kont hostingowych, ale różnicę widać w tym jak te strony będą działały – im więcej ludzi w restauracji, tym dłużej czeka się na jedzenie…
 • Wyższa cena hostingu działa jak filtr – najtańsze hostingi przyciągają cwaniaków, którzy stosują różne sztuczki, niekoniecznie lubiane, lub dozwolone na przykład przez Google. Mając swoją stronę na tym samym serwerze można oberwać rykoszetem – sytuacja z życia wzięta – miałem pocztę na linuxpl, z której nie dochodziły żadne maile do mojego klienta w Norwegii i to nie, że trafiały do spamu, tylko po prostu nigdzie się nie pojawiały. Do mnie dochodziło wszystko, a do niego nic. Okazało się, że firma hostująca jego skrzynkę email blokowała całkowicie wszystko z mojego serwera, bo ich klienci dostawali mnóstwo spamu z tych adresów IP.

No to teraz, jeśli potrzebny Ci hosting współdzielony, to proponuję Ci przyjrzeć się tym firmom:

atthost

Jest to niewielka polska firma funkcjonująca na rynku od 2012 roku. Pomimo niewielkich rozmiarów, świadczą oni usługi na najwyższym poziomie i inwestują w najnowsze rozwiązania technologiczne. Oczywiście w 100% nie wiem na pewno, ale wydaje się, że firma powstała z pasji oraz po to, aby właściciele mogli robić to co lubią robić na własnych warunkach,  a teraz zatrudniają pasjonatów, takich jak oni sami. Dowodem na to może być ich autorski panel administracyjny. Bardzo ułatwia pracę i jest dobrze zaprojektowany. Nieduża firma, a mają własny panel, gdzie ich konkurencja, pomimo wielkich rozmiarów, nadal używa starych rozwiązań.

 • Wiarygodność: na rynku od 2012 roku
 • Bezpieczeństwo: wykorzystują jedną z czołowych serwerowni w Polsce
 • Cena: zarówno hosting jak i domeny mają w bardzo dobrych, konkurencyjnych cenach
 • Limity: nie ma limitu na transfer, a pojemność dysków bardzo dobra w porównaniu do ceny
 • Wydajność: strony na ich serwerach działają bardzo szybko i stabilnie, bez względu na porę dnia
 • Wygoda: ich autorski panel administracyjny pozwala na bardzo łatwą i wygodną obsługę konta, bez konieczności przełączania się (i dodatkowego logowania) pomiędzy panelem klienta i kontem hostingowym.

Sprawdź ich ofertę tutaj.

Zobacz jak wygląda panel administracyjny firmy atthost na filmie YouTube poniżej:

dhosting

Firma, która jest najbardziej przyjazna użytkownikowi i ma najlepszy panel administracyjny ze wszystkich hostingów, jakie dotąd spotkałem. Jest to ich autorski panel, tzw. „dPanel”, który jest niesamowicie łatwy w obsłudze, intuicyjny i przejrzysty. Naprawdę ułatwia życie. Dzięki niemu instalacja np. WordPressa i ogólnie obsługa konta hostingowego staje się dziecinnie prosta. Możesz sprawdzić to w moich artykułach:

Ich wsparcie techniczne działa bardzo szybko i sprawnie. Jest to duża i pewna firma inwestująca w najnowsze rozwiązania. Dają sporo miejsca i na koncie, można instalować nieograniczoną ilość stron i skrzynek email.

Świetnym rozwiązaniem jest też ich „elastyczny” hosting, czyli każdy ma możliwość włączenia na swoim koncie opcji skalowania zasobów serwera, co znaczy, że doładowujemy konto dodatkowymi złotówkami i nie martwimy się o przekroczenie limitów. Jeżeli tak się stanie, to zamiast blokować stronę, udostępnią nam więcej zasobów serwera, a my zostaniemy obciążeni niewielką opłatą (są to groszowe sprawy). Coś jak naliczanie sekundowe w telefonach na kartę. Świetna sprawa gdy wysyłasz newslettery i nagle generujesz spory ruch na stronie, ale tylko chwilowo, więc nie potrzeba Ci droższego pakietu na co dzień, tylko elastycznego rozwiązania.

Świetny hosting dla osób ceniących sobie wygodę i są za to w stanie zapłacić trochę ekstra, lub dla osób z dużą listą mailingową – wysłanie newslettera do dużej listy osób generuje chwilowy, duży ruch na stronie, a wtedy warto mieć elastyczny hosting, który poradzi sobie z takim obciążeniem i nie wyłączy strony.

Jeśli chodzi o wydajność serwerów, to ten hosting wychodzi na prowadzenie dopiero przy większym ruchu na stronie, no i świetnie nadaje się, gdy ruch mamy niewielki z większymi nagłymi skokami – czyli kiedy możemy wykorzystać zalety hostingu elastycznego (skalowania).

Sprawdź ich ofertę tutaj.

lh

LH to bardzo znana i polecana na rynku Polskim firma. Istnieją od dawna i cieszą się świetnymi opiniami wśród internautów. Wielu znanych blogerów i specjalistów od WordPressa korzysta i poleca ich usługi.

Gdy w gazetach takich jak PC WORLD, albo CHIP pojawiają się artykuły na temat hostingu i WordPressa, to nie może w nich zabraknąć wzmianki o firmie LH. W ich rankingach na najszybszy hosting zajmują przeważnie topowe pozycje – więcej na ten temat znajdziesz na ich stronie internetowej.

Mają dobrze zoptymalizowane pod kątem WordPressa serwery, które są świetnie zabezpieczone w serwerowni ATMAN, jednym z większych Polskich data center, z którego korzysta również firma dhosting.

Ich wsparcie techniczne uchodzi za jedno z lepszych. Bardzo pomocni i szybko odpowiadają na zgłoszenia. Jeżeli ich poprosisz, to zainstalują Ci WordPressa i skonfigurują wszystko.

Jedyny mankament to ich panel administracyjny i brak instalatora aplikacji. To znaczy, że jeśli chcesz zainstalować WordPressa, bo musisz go mieć na wczoraj i nie masz czasu czekać na pomoc ze strony firmy, to będzie trzeba dowiedzieć się, jak zainstalować WordPressa ręcznie. Nie jest to trudne, a instrukcję znajdziesz tutaj.

Sprawdź ich ofertę tutaj.

Podsumowując

Wydajność – jeżeli bardzo zależy Ci na wydajności i nie boisz się trochę „ubrudzić rąk”, to jednak wybrałbym LH – ich panel administracyjny jest bardzo przestarzały i niezbyt przyjazny użytkownikowi, ale za to jeśli chodzi o wydajność serwerów i stabilność w ich działaniu, to wygrywają z konkurencją. Ostatecznie serwer ma działać, a nie ładnie wyglądać, a ewentualne niedogodności (gdy napotkasz jakieś problemy) ich obsługa techniczna postara się naprawić.

Wygoda – jeżeli należysz do osób, które cenią sobie bardziej wygodę i prostotę to tutaj wybrałbym atthost – ich panel administracyjny, może nie aż tak zaawansowany i dopracowany jak w przypadku firmy dhosting, ale też jest bardzo prosty w obsłudze i przede wszystkim funkcjonalny, a cena dużo niższa niż w dhosting. Ich obsługa techniczna, tak jak w LH jest przez cały dzień gotowa do pomocy poprzez chat. Ich serwery działają bardzo stabilnie i szybko.

Jakich hostingów unikać?

Mimo, że ciężko komuś doradzić najlepszą firmę hostingową, to z tymi nie najlepszymi jest już trochę łatwiej. Dlatego, na wstępie, nie polecam Ci firm:

 • nazwa.pl,
 • home.pl,
 • az.pl,
 • kei.pl,
 • domena.pl

Głównie ze względu na ceny przedłużeń usług na kolejne lata. Są to firmy bardzo drogie, a jakością i wydajnością wcale nie odstające od pozostałych firm hostingowych, których ceny są kilkukrotnie niższe. Wiem, bo sprawdziłem, a oto rekordzista:

Jednym z ważniejszych parametrów Twojej strony to prędkość jej wczytywania, a ta w dużej mierze zależy od konta hostingowego. Na prędkość strony wpływa też oczywiście sam jej projekt, dlatego ja swoje testy przeprowadzałem na dokładnie identycznych stronach internetowych zamieszczonych na różnych kontach hostingowych. I tak na przykład, porównując naszego rekordzistę powyżej, do 3 razy tańszej konkurencji

Jak widać droższe nie znaczy lepsze…

Nie polecam również firmy

 • ovh.pl

Nie ma to nic wspólnego z ich serwerami ani cenami, panel administracyjny też nie jest najgorszy, ale obsługa techniczna to tragedia. Chodzi tutaj o polską obsługę techniczną konkretnie, bo wiem, że pozostałe radzą sobie dużo lepiej. Ma to pewnie związek z tym, że nie jest to Polska firma. Już sama rejestracja konta przebiega dosyć opornie. Można zapłacić online, ale po opłaceniu rachunku nic się nie dzieje, dopiero po kontakcie telefonicznym (co też wymaga cierpliwości) okazało się, że przeoczyłem w jakimś mailu informację, że muszę przesłać:

kopia dokumentu potwierdzającego tożsamość (tj. jedynie awers dowodu osobistego lub paszport)WAŻNE: prosimy również napisać numer zamówienia i/lub NIC handle (Numer Klienta) na odrębnej kartce papieru i umieścić ją obok dokumentu, tak aby wszystko było widoczne na jednym zdjęciu,- kopia potwierdzenia adresu zamieszkania (rachunek za prąd/gaz, wyciąg bankowy, rachunek za telefon stacjonarny/komórkowy lub zaświadczenie o adresie zamieszkania wydane przez urząd miasta lub gminy, itd.). 

Do tego informatycy najwyraźniej działają szybciej niż obsługa klienta. Pojawił mi się błąd podczas instalacji WordPressa i nie mogłem nic zrobić. Było późno, więc nie mogłem nigdzie zadzwonić (chyba że za granicę). Napisałem więc zgłoszenie (albo dwa). Na drugi dzień sprawdziłem ponownie moje konto, błąd zniknął (po kilkunastu godzinach). Ja natomiast odpowiedź od polskiego biura obsługi klienta dostałem po 2-3 dniach.

Czym się kierować – najważniejsze kryteria

 1. Komplementarność usług, czyli najlepiej, jak można zamówić wszystko w jednym miejscu, szczególnie gdy masz tylko jedna, czy dwie domeny. Wtedy wygodnie jest trzymać domenę tam gdzie mamy konto hostingowe.
 2. Cena przedłużenia konta hostingowego – nie powinna przekraczać 200 zł netto za rok
 3. Cena przedłużenia domeny – nie powinna przekraczać 80 zł netto za rok (firmy hostingowe za domenę pl płacą 10 zł netto za rejestrację i 40 zł netto za przedłużenie)
 4. Konto hostingowe powinno mieć darmowy certyfikat SSL
 5. Przestrzeń na dysku:
  1. Konto hostingowe powinno działać na dyskach SSD
  2. Ilość miejsca: im więcej zdjęć zamierzasz umieszczać na stronie, tym więcej miejsca będziesz potrzebować. Filmów się w to nie wlicza, bo te powinny być hostowane na zewnętrznych serwisach, takich jak YouTube, Vimeo albo Wistia. Duże i dobrej jakości zdjęcie (po odpowiedniej optymalizacji pod kątem umieszczenia na stronie internetowej) to około 0,5MB. Stąd 1GB pamięci na dysku to aż 2048 takich zdjęć.
  3. Zwykła strona wizytówka – wystarczy 1 GB przestrzeni na dysku
  4. Przeciętny blog ze zdjęciami – 5 GB
  5. Blog podróżniczy (sporo dużych zdjęć) – 10 do 20 GB
  6. Sklep internetowy (zależy od ilości asortymentu i zdjęć produktów) – 10 do 20 GB
 6. Transfer: ciężko oszacować dokładne potrzeby, ale jeśli założymy 10 000 odwiedzin na stronie miesięcznie (ilość odwiedzin w miarę popularnej strony internetowej), i że każdy odwiedzający przejrzy 5 takich artykułów, jak ten (rozmiar tego artykułu to 1,8MB), to potrzebny miesięczny transfer = 10 000 x 5 x 1,8MB =  90GB.
 7. Limit Unikalnych Użytkowników (UU): 5 000 (5k) miesięcznie w zupełności wystarczy na pierwszy rok istnienia bloga.

Nadal nie wiesz który hosting wybrać?

Szukasz hostingu i mimo mojej listy najlepszych hostingów nadal nie wiesz, który pakiet hostingowy i której firmy wybrać.

Hosting na Prostą stronę wizytówkę

Bez formularza kontaktowego:

Jeżeli szukasz hostingu na bardzo prostą stronę wizytówkę i nie potrzebujesz niczego specjalnego, tylko pokazać parę zdjęć, mapkę, napisać kim jesteś i podać dane do kontaktu, to może wcale nie potrzebujesz hostingu… Taką prostą stronę możesz zrobić w ciągu paru godzin i to całkowicie za darmo.

Jeśli potrzebujesz własną domenę, to możesz podpiąć ją pod taką darmową stronę. Będziesz musiał kupić tylko domenę. Polecam Ci wtedy firmę SeoHost, bo mają najniższe ceny za domeny (jakieś 40 zł netto za rok).

Zobacz jak zrobić stronę internetową całkowicie za darmo tutaj (kurs online)

Z formularzem kontaktowym:

Jeśli chcesz mieć na swojej stronie formularz kontaktowy, gdzie ludzie podają swoje adresy email, to raczej radziłbym wybrać płatny hosting, który oferuje umowę powierzenia danych osobowych – RODO.

W tym przypadku polecam firmę hostingową SeoHost i ich najtańszy pakiet hostingowy WordPress:

 • Tani hosting
 • Niskie ceny za domeny

Hosting dla bloga, strony firmowej, portfolio lub małego sklepu

Na początek – dla aktywnych, niezdecydowanych przedsiębiorców z pomysłami:

W tym przypadku polecam firmę hostingową atthost i ich podstawowy pakiet hostingowy Professional SSD. Jest to bardzo uniwersalne konto hostingowe, dobre w zasadzie do wszystkiego i bardzo proste w obsłudze dzięki ich panelowi administracyjnemu. Nie ma ograniczeń na ilość stron i ceny bardzo korzystne. Usuwanie i tworzenie nowych stron to pestka i trwa 15 minut.

Na początek – dla osób zdecydowanych, z konkretnym pomysłem i kierunkiem, ale jeszcze ograniczonym budżetem:

Jeśli już wiesz na 100% co chcesz robić i koniec z eksperymentowaniem, to polecam konto hostingowe firmy LH. Tutaj zarządzanie kontem i stronami jest trochę utrudnione przez kiepski panel administracyjny, dlatego jak dopiero się uczysz tworzyć strony albo co chwilę kasujesz i tworzysz nowe strony na różnych domenach i subdomenach to LH utrudnia mocno pracę. Ale za to mają bardzo wydajne serwery, więc jak masz tylko jedna stronę, to warto poświęcić trochę więcej czasu i postawić stronę raz i cieszyć się lepszymi prędkościami.

Na początek – dla blogów i sklepów ze sporą listą mailingową, prowadzących większe kampanie reklamowe

W tym przypadku bardzo dobrze sprawdza się firma dhosting i jej elastyczny hosting – rozesłanie kampanii reklamowych skutkuje nagłym skokiem ruchu na serwerze, przez co w przypadku większych newsletterów strona taka może zostać zablokowana. Uruchamiając funkcję skalowania na hostingu dhosting możemy się przed tym zabezpieczyć – serwer dostosuje się do wzmożonego ruchu (zwiększy tymczasowo moc serwera), my za dodatkowe zasoby hostingu zapłacimy grosze, ale za to będziemy mogli spać spokojnie, bo strona na pewno pozostanie aktywna przez cały czas. Do tego ich panel administracyjny i obsługa jest naprawdę na wysokim poziomie. Zarządzania kontem hostingowym, pocztą i skrzynkami pocztowymi jest bardzo proste i intuicyjne. Świetny hosting dla większych firm i stron, które inwestują już sporo w marketing.

Dla poważnych biznesów, które chcą mieć najlepszy możliwy hosting

Jeżeli masz już poważny biznes, dla którego chcesz najwyższej klasy hosting, to tylko Cloudways. Ceny tutaj zaczynają się od 40 zł miesięcznie, ale jest to najlepszy hosting, kropka. Moja strona estartupy.pl działa już na tym hostingu i jestem mega zadowolony. Jest trochę drożej, ale od przeniesienia się do Cloudways, jakby w końcu kamień mi z serca spadł – kwestia jakości hostingu już dla mnie nie istnieje. Dodatkowo od czasu zmiany hostingu Google jakoś bardziej lubi moją stronę, bo pokazuje moje treści dużo częściej.

Podsumowując

 1. Atthost – gdy zaczynasz przygodę z internetem i potrzebujesz dobrego hostingu
 2. LH – gdy masz już stronę i szukasz dla niej przytulnego kąta, gdzie dobrze się nią zajmą
 3. dhosting – gdy twój biznes przybierze trochę na wadze, ten hosting sobie poradzi
 4. Cloudways – najlepszy hosting. (zobacz moją recenzję tutaj)


Porównanie wybranych pakietów hostingowych

W tabeli poniżej zestawiłem firmy, u których mam wykupione konta hostingowe, oraz kilka podstawowych informacji na temat posiadanych kont.

Podawane w tabeli ceny są kwotami netto (należy doliczyć 23% podatku VAT).

Za pomocą linku „TESTUJ” możesz do strony testowej na interesującym Cię koncie hostingowym (witryna jest dokładnie taka sama na każdym z nich – jak dwie krople wody).

Dzięki temu możesz przetestować ją osobiście za pomocą takich narzędzi jak:

FirmaPakietWitryna testowaCena [zł]Przedłużenie [zł]Domena .pl [zł]Przedłużenie .pl [zł]Przestrzeń [GB]Limity
atthost.plProfessional SSDTESTUJ64.2364.2311.3758.5310brak
az.plWordPress Hosting SmartTESTUJ08.055009.910025brak
dhosting.plElastyczny Web Hosting WordpressTESTUJ2002009.97550brak
domena.plPakiet podstawowyTESTUJ0.992999.9100200brak
hekko.plStart PlusTESTUJ39.9599.99.956915Transfer 150GB
home.plHosting WordPress SSD StartTESTUJ245009.910025brak
kei.plHosting Start SSDTESTUJ8.334009.999.9930brak
lh.plORANGETESTUJ5010010905brak
linuxpl.comPakiet EnduserTESTUJ7912912692Transfer 500BG
mydevil.netMD1TESTUJ121.95109.76brakbrak20brak
nazwa.plWordPress Cloud BasicTESTUJ200120120100brak
ovh.plHosting PersonalTESTUJ7.9995.889.9940.64100brak
seohost.plSSD X-MINI 2016TESTUJ47479.8940.21brak
zenbox.plzenbox 5kTESTUJ1591591064.63bez limitu5k UU
jdm.pl10kTESTUJ64.2364.2310.5749.591510k UU
cal.plAceTESTUJ99998.98020brak
kylos.plKylos SilverTESTUJ9999107950Transfer 2TB
hitme.plStartTESTUJ40.6540.6511.1445brak
netmark.plMICROTESTUJ49491449.94Transfer 40GB
HostingHouse.plSSD 1TESTUJ244019591Transfer 50GB
Hostovita.plStartTESTUJ129.30129.307.3247.2105 stron
zetohosting.plCloud MiniTESTUJ23.88188.0011.9869.8650brak

Jaki hosting współdzielony jest najwydajniejszy?

UWAGA: Poniższe rankingi i informacje nie są już aktualizowane i strony testowe zostały porzucone. Spędziłem kilka miesięcy na testowaniu różnych kont hostingowych dla siebie – chciałem mieć najlepszy hosting w miarę rozsądnej cenie dla strony estartupy.pl – a moją ostateczną opinię na temat hostingów podałem na samej górze tego wpisu. Poniższe informacje pozostawiam tutaj jako dowód na to, że moja opinia nie została wyssana z palca. Jeżeli masz ochotę przeprowadzić podobne testy na własną rękę, chętnie podpowiem Ci jak to zrobić, z czego warto korzystać i jak to wszystko lepiej zorganizować.

Jeżeli zastanawiasz się jaki hosting na 2020 jest najlepszy, to poniższa tabela może Ci się przydać.

Wszystkie pakiety hostingowe z powyższej tabeli dodałem do konta ManageWP. Jest to serwis oferujący zarządzanie stronami wspieranymi przez system WordPress, z jednego panelu administracyjnego. Oferują oni między innymi funkcję sprawdzania prędkości strony. Mając wszystkie strony testowe z powyższej tabeli, mogłem mierzyć prędkość stron tym samym narzędziem, z tej samej lokalizacji w bardzo krótkich odstępach czasu. A wyniki zapisywały się na serwerze w historii.

Każda strona testowa ma zainstalowaną wtyczkę wp Hosting Performance Check, która sprawdza wydajność konta hostingowego od strony serwera. Dzięki temu może ona mierzyć nie tylko czas załadowania się strony, ale też prędkość odpowiedzi serwera oraz jakość stosowanych technologii, czyli na przykład wersje PHP i MySQL. Wtyczka ta gromadzi dane do 30 dni wstecz, więc można zobaczyć wykresy, jak poszczególne parametry kont hostingowych się zmieniają w czasie oraz oblicza średnią ze zgromadzonych danych.

W tabeli poniżej przedstawiam podsumowanie wyników testów pakietów hostingowych z ostatnich paru tygodni. W tym czasie codziennie sprawdzałem prędkość wszystkich stron jednocześnie, trzy razy dziennie mniej więcej.

Myślę, że może Ci się to przydać, jeśli interesuje Cię ranking najlepszych hostingów 2019 roku.

Udostępniam dane, które zbierałem dla siebie, bo chciałem wiedzieć jaki hosting wybrać. Analizę danych  i wybór pozostawiam już Tobie.

FirmaLoad Time [s]PageSpeed [%]YSlow [%]On Page Performance [s]Server Response [s]Technology
atthost.pl1.6899.0083.002.30.8231
az.pl03.0392.0068.003.20.7253
dhosting.pl03.0894.1078.942.70.8601
domena.pl2.8599.0082.003.81.1524
hekko.pl2.7396.0282.003.11.1561
home.pl2.3399.0081.732.90.6683
kei.pl2.3798.0082.003.10.9163
lh.pl2.8899.0082.002.80.5062
linuxpl.com2.3597.0088.003.31.0371
nazwa.pl2.5399.0082.0030.7741
ovh.pl03.0199.0078.002.60.7741
seohost.pl2.9498.0082.003.30.9771
zenbox.pl2.5095.7379.004.40.7482
jdm.pl2.7698.0082.002.50.279
cal.pl2.7198.0082.003.30.7624
kylos.pl2.4798.0082.002.60.6391
hitme.pl2.8598.0082.0031.1741
netmark.pl2.4799.0083.003.21.108

Chcesz najlepszy hosting? Zobacz podsumowanie kilku miesięcy testów na różnych kontach hostingowych tutaj.

Rodzaje Hostingów c.d. Różnica między Współdzielonym, VPS i Dedykowanym

Trzy najbardziej popularne rodzaje usług oferowanych przez firmy hostingowe na całym świecie to hosting Współdzielony (ang. Shared), VPS i Dedykowany (ang. Dedicated). Każdy z nich ma swoje zalety i wady, dlatego w tym artykule przygotowałem szczegółowy opis każdego, aby pomóc Ci lepiej zrozumieć, o co w tym wszystkim chodzi.

Hosting Współdzielony – Plusy i Minusy

Najprawdopodobniej Hosting Współdzielony jest tym, czego potrzebujesz. Jeżeli dopiero zaczynasz jakiś projekt, ten rodzaj hostingu świetnie się nada. Mają one przeważnie niskie ceny wszystkie niezbędne funkcje, aby uruchomić nawet do kilku małych i średnich stron internetowych. Kupując takie konto otrzymujesz kawałek miejsca na fizycznym serwerze i dzielisz go z innymi klientami Twojej firmy hostingowej. W ten sposób, oprócz Twojej witryny, mogą się znajdować na takim serwerze setki innych stron internetowych.

To może powodować pewne problemy, ponieważ serwer musi obsługiwać wszystkich klientów na raz i nigdy nie wiadomo, kim są „sąsiedzi”. Może się na przykład zdarzyć, że serwer się “zapcha” z powodu wzmożonego ruch na sąsiednich witrynach, czyli spadnie jego wydajność i strony będą się wolno ładowały. Na tego typu sytuacje, firmy hostingowe przeważnie się zabezpieczają i stosują limity, więc jeżeli to Twoja strona będzie generowała ten wzmożony ruch, to serwer będzie Cię blokował, żeby nie przeciążać łączy. W tym miejscu warto wspomnieć o tzw. Elastycznych Hostingach Współdzielonych (np. dhosting), gdzie limity te mogą dostosowywać się do obciążenia strony. Jednak, największą wadą hostingu współdzielonego jest chyba zdecydowanie większe prawdopodobieństwo “złego sąsiedztwa”. To złe sąsiedztwo, to strony, które spamują w internecie, strony z pornografią itp. Często tego rodzaju naruszenia są karane na poziomie całego serwera, a nie tylko konkretnej strony. Może to skutkować na przykład tym, że twoje wiadomości email będą trafiały bezpośrednio do spamu, albo w ogóle nie będą dostarczane (już się z tym spotkałem osobiście). Dlatego może nie zawsze warto sięgać po najtańsze rozwiązania – cena hostingu może działać w tym przypadku trochę niczym filtr…

Generalnie Hosting Współdzielony świetnie sprawdza się w przypadku:

 • stron – wizytówek
 • stron promocyjnych
 • Stron lądowania
 • portfolio
 • startupów
 • blogów
 • początkowych etapów galerii ze zdjęciami
 • prostych sklepów e-commerce

Kluczowe fakty dotyczące hostingu VPS

Hosting VPS (ang. Virtual Private Server – wirtualny serwer prywatny) to jakby złoty środek usług hostingowych – dużo lepszy i wydajniejsze niż hosting współdzielony i dużo tańszy niż serwer dedykowany. Tego typu konta są o wiele mniej narażone na problemy związane ze “złym sąsiedztwem” oraz mamy do dyspozycji dużo większe zasoby serwera.

Największą wadą VPS jest brak kontroli nad wieloma ważnymi funkcjami serwera (dostępnymi w przypadku serwerów dedykowanych). Wraz z rozwojem Twojego projektu, Twoi webmasterzy będą potrzebować coraz więcej opcji do efektywnego zarządzania stroną internetową. Tutaj pojawią się ograniczenia VPS: wszystko jest z góry ustalone przez hosta, ponieważ ponownie dostajesz tylko część serwera – pomimo, że ta część serwera jest dość duża.

Do czego jest dobry hosting VPS? Cóż, VPS jest świetny dla przeciętnych projektów internetowych, które nie wymagają drobnych, mocno spersonalizowanych dostosowań serwera. Mogą to być większe portale internetowe, duże zasoby fotografii, bogata w media strona internetowa, duży sklep e-commerce lub nawet kilka prostych, ale popularnych (duży ruch) witryn hostowanych w ramach tego samego planu hostingowego.

Najlepiej jest śledzić obciążenie aktualnie używanego hostingu współdzielonego i jeśli jest ono zbliżone do jego limitu, możesz rozważyć przeniesienie się na VPS lub serwer dedykowany. Dlaczego od razu serwer dedykowany? Ponieważ ceny są tak różne w przypadku różnych firm, że czasami hosting VPS może się okazać droższy niż podstawowy serwer dedykowany. Warto o tym pamiętać i dobrze się rozejrzeć, zanim podejmiesz decyzję.

Wszystko, co musisz wiedzieć o hostingu dedykowanym

Kiedy nadejdzie czas, że Twój biznes online rozwinie się do naprawdę ogromnych rozmiarów – czas na Hosting Dedykowany. Zapewnia on kontrolę nad całym serwerem. Ma to oczywiście swoje plusy i minusy. Z jednej strony możesz dostosować swoje serwery do swoich potrzeb; z drugiej strony zakup serwera dedykowanego oznacza dodatkowe koszty zarządzania nim.

Zamawiając dedykowany serwer, sprawdź wszystkie funkcje i skonsultuj się ze swoimi webmasterami. Wiele firm hostingowych zapewnia usługę zarządzania hostingiem dedykowanym, co oznacza, że zapłacisz pracownikom firmy za zarządzanie serwerem. Jednak zespoły do zarządzania serwerami firm hostingowych zazwyczaj mają dość znormalizowane podejście, więc mogę się pojawić pewne utrudnienia w przypadku bardziej “wyszukanych” wymagań, odnośnie konfiguracji serwera.

Z pewnością serwery dedykowane mają ogromną pojemność. Otrzymujesz imponującą przepustowość i miejsce na dysku, a także mnóstwo kont FTP, e-mail i baz danych. Większość firm hostingowych pozwoli ci wybrać system operacyjny, który będzie zainstalowany na Twojej jednostce. Jak dodamy do tego świetnej jakości dział obsługi klienta i wysokie standardy bezpieczeństwa, otrzymamy najlepszy rodzaj rozwiązań hostingowych dostępnych na rynku.

Jak wybrać odpowiedni hosting współdzielony – Najważniejsze Parametry

Hosting Współdzielony jest najpopularniejszym rozwiązaniem hostingowym na całym świecie. Ogromna ilość dostępnych ofert na rynku często sprawia klientom problemy, ponieważ dla większości z nich technologie i rozwiązania internetowe to nowość. Zazwyczaj nie wiedzą oni, na co zwracać uwagę przy wyborze dobrego pakietu hostingowego.

Przede wszystkim należy pamiętać, że obfitość różnych parametrów (do tego bez ograniczeń), oferowanych przez firmy hostingowe, nie oznacza, że ich usługa będzie najlepsza dla Ciebie. Oczywiście, najlepiej byłoby skonsultować się z webmasterem, który wyjaśniłby, jakie funkcje będą Ci potrzebne w Twoim projekcie. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, czytaj dalej, aby zrozumieć niektóre kluczowe fakty dotyczące hostingów współdzielonych i wybrać odpowiednie rozwiązanie dla Ciebie.

Poniżej przedstawiam listę kilku, zasadniczo kluczowych elementów każdego planu hostingowego, wraz z wyjaśnieniem, co to jest i czego szukać w idealnym planie.

Cena, ale przedłużenia

Cena to “parametr” który tak naprawdę powinien być najmniej istotny, przy wyborze firmy hostingowej, ale warto o nim tutaj wspomnieć, bo to nim jesteśmy najbardziej zwodzeni. Przeważnie nie mamy czasu na czytanie długich i nudnych regulaminów, więc niektóre firmy sprawnie to wykorzystują.

 • Cena to jedno, ale to przedłużenie determinuje prawdziwy koszt hostingu. Nigdy nie sugeruj się ceną jaką widzisz na stronie głównej. W większości przypadków, to cena promocyjna, obejmująca tylko pierwszy rok korzystania z konta. Za kolejne lata zapłacisz cenę przedłużenia usługi hostingowej. O dziwo, może się ona różnić od ceny promocyjnej nawet kilkaset razy, tak… kilkaset (100, 200, 600… razy więcej).Czasami szczegółowy cennik usług nie jest tak łatwo znaleźć, ale spokojnie, gdzieś jest na pewno i uwierz mi, warto się trochę wysilić.
 • Dlaczego uważam, że kierowanie się głównie ceną to niezbyt dobry pomysł?Dlatego, że każdy biznes musi jakoś zarabiać pieniądze, żeby funkcjonować, wiadomo. Jeżeli firma ma nieprzyzwoicie niskie ceny, to albo sobie odbije na przedłużeniu usługi, albo przytnie na czymś innym… Będą oszczędzać na sprzęcie, na personelu (wsparcie techniczne), albo bezpieczeństwie, jak nie od strony oprogramowania to serwerowni (systemy monitoringu, antywłamaniowe, przeciwpożarowe, wentylacyjne itp.). Jeśli nie “przycinają” i nadal są tani, to pytanie jak długo będą w stanie przetrwać na rynku (a konkurencja bywa brutalna).

Nie zrozum mnie źle, nie sugeruję, że tanie hostingi są złe… Na pewno znajdziesz coś taniego i dobrego. Staram się tylko lepiej trafić do osób podobnych do mnie. Ja od dziecka wpajane, że trzeba oszczędzać, że każdy grosik się liczy, że “grosik do grosza i będzie kokosza”, ale w końcu przekonałem się (szkoda, że tak późno), że wszystko trzeba stosować z umiarem. Oszczędzania też się to tyczy, bo “chytry dwa razy traci”…

 • Nie zapominaj o domenach! Warto pomyśleć o kupnie domeny w tym samym miejscu, co hosting. Znacznie ułatwia to życie. Polityka cenowa w przypadku domen wygląda niestety dokładnie tak samo jak w przypadku kont hostingowych – szukamy szczegółowego cennika usług i sprawdzamy koszt przedłużenia domeny na kolejne lata. Dlatego może się okazać, że pomimo niższej ceny za hosting, wcale nie musi być taniej niż u konkurencji, jeśli doliczymy do tego koszt domeny. Jeśli interesują Cię domeny, to zobacz mój artykuł wyczerpujący temat domen i tego, co warto wiedzieć przy wyborze własnej domeny

Przestrzeń (miejsce na dysku)

Często zdarza się, że firmy hostingowe oferują ogromną ilość powierzchni na dysku. Nie daj się zwieść dużym liczbom ;). Jeśli chcesz prowadzić Blog z obrazami wysokiej jakości na swojej stronie, najprawdopodobniej wystarczy Ci zaledwie kilka gigabajtów (GB) pamięci. Nawet jeżeli zamierzasz umieszczać na swoim Blogu filmy, lepiej przechowywać je na YouTube, a nie na własnym serwerze. Zdecydowana większość ludzi nie potrzebuje nieograniczonej ilości pamięci do przechowywania danych.

Transfer

Transfer to ilość danych, jaką odwiedzający Twoją stronę mogą pobrać z serwera. Kiedy ktoś otwiera Twoją witrynę w przeglądarce internetowej, to pobiera z serwera wszystkie teksty i multimedia znajdujące się na tej stronie. Dlatego im więcej na przykład zdjęć na stronie, tym więcej transferu będzie potrzebne. Oczywiście, w tej sytuacji ilość potrzebnego transferu będzie również rosła wraz z rosnącą liczbą odwiedzających. Na szczęście znaczna część firm hostingowych oferuje nielimitowany transfer, dlatego nie powinny się tutaj pojawić żadne problemy. Jednak, warto wiedzieć o co chodzi z tym transferem.

Przepustowość

Przepustowość to szybkość połączenia sieciowego, a nie szybkość przesyłania danych. Pomyśl o ruchu na autostradzie czteropasmowej. Gdy masz połączenie o dużej przepustowości, wielu użytkowników może jednocześnie korzystać z witryny, podobnie jak na autostradzie z otwartymi wszystkimi pasami. Połączenie o niskiej przepustowości może być równoznaczne z robotami drogowymi w godzinach szczytu, jeśli zbyt wielu użytkowników znajduje się na Twojej witrynie jednocześnie.

Firmy hostingowe oferują różne poziomy przepustowości, a Ty musisz określić, który poziom jest najbardziej opłacalny dla Ciebie w oparciu o zawartość Twojej witryny, występujący na niej ruch i sposób, w jaki użytkownicy z niej korzystają (odtwarzają filmy, oglądaj zdjęcia, kupują produkty itp.).

Up-Time

Oczywiście chcesz, aby ludzie mieli dostęp do Twojej witryny 24/7, dlatego idealny hosting to ten z najmniejszą ilością przestojów. Większość firm hostingowych twierdzi, że wskaźnik ten wynosi 99,9%. Pomimo tych zapewnień, najlepiej sprawdzić recenzje innych użytkowników i sprawdzić jak to wygląda w rzeczywistości. Często „planowany przestój, na konserwację” nie jest uwzględniany w ich ogólnym wskaźniku przestojów tylko dlatego, że jest on zaplanowany.

Wsparcie Techniczne

Dobre wsparcie techniczne i obsługa klienta jest krytyczne w przypadku usług hostingowych. Możesz sprawdzić wybraną firmę pod tym kątem czytając regulamin na ich stronie, czytając opinie klientów lub kontaktując się z nimi bezpośrednio, aby doświadczyć jakości ich obsługi klienta z pierwszej ręki. Czytanie opinii klientów to dobry sposób na uzyskanie szczerych odpowiedzi i zobaczenie, jak firma będzie traktować Cię, gdy będziesz potrzebować ich pomocy. Sprawdź proces zgłaszania problemów technicznych, czy musisz wysyłać je e-mailem, czy możesz z nimi porozmawiać na czacie lub zadzwonić? W jakich godzinach są oni do Twojej dyspozycji? Jak szybko odpowiadają? Sprawdź również, czy firma oferuje filmy instruktażowe, sekcję z najczęściej zadawanymi pytaniami lub forum dla klientów, jako dodatkowe środki pomocy, które mogą ewentualnie pomóc w samodzielnym rozwiązywaniu problemów technicznych.

Ilość domen i witryn internetowych

Większość firm hostingowych umożliwia tworzenie i przetrzymywanie wielu nazw domen i witryn na jednym koncie hostingowym. W ostatnich latach stało się to dość powszechną praktyką zarówno dla osób prywatnych, jak i dla organizacji. Większa ilość stron internetowych będzie wymagała więcej miejsca na dysku i mocy obliczeniowej CPU. Upewnij się, że pakiet, który wybierzesz został przygotowany specjalnie z myślą o tym, aby obsługiwać wiele witryn – dlatego niektóre firmy na przykład oferują specjalne pakiety dla deweloperów.

Certyfikat SSL

Zabezpieczenie SSL (ang. Secure Socket Layer) szyfruje połączenie z Twoją stroną internetową, aby ewentualne dane osobowe przesyłane podczas wymiany informacji były chronione (szczególnie ważne w przypadku sklepów internetowych). Istnieją różne poziomy zabezpieczeń SSL, istnieją certyfikaty przeznaczone dla organizacji oraz bardziej podstawowe, stworzone z myślą o osobach prywatnych. W ostatnim czasie posiadanie certyfikatu SSL zyskało na wadze, ponieważ ma to wpływ na pozycję w wynikach wyszukiwania (lepsze SEO). Dlatego większość firm hostingowych, wprowadziło do swojej oferty darmowy certyfikat Let’s Encrypt, który jest wystarczający dla większości prostych stron internetowych. Podczas wyboru konta hostingowego należy upewnić się, że otrzymamy darmowy certyfikat SSL.

Kopie zapasowe

Kopie zapasowe (ang. backup) są niesamowicie istotnym elementem zarządzania stroną internetową. Najlepiej kiedy zarówno Ty, jak i Twoja firma hostingowa robi regularnie kopie zapasowe całej Twojej witryny. Niestety nie wszystkie konta hostingowe mają taką opcję. Jeśli zdecydujesz się na hosting, który jej nie posiada, musisz koniecznie pamiętać, aby robić je na własną rękę, ewentualnie zainstalować sobie specjalnie przeznaczony do tego program.

Konta Email

Na początek wystarczy Ci jeden, lub ewentualnie dwa profesjonalne adresy email, ale pamiętaj, że firma się rozrośnie i pewnego dnia będą potrzebne kolejne… Pomimo, że ograniczenia tylko do jednego konta email to już rzadkość, to nadal sporo firm hostingowych nakłada ograniczenia na konta e-mail, co do ich pojemności. Dodatkowo, zdarzają się również restrykcje odnośnie ilości wysyłanych wiadomości. Możliwe jest oczywiście uzyskanie adresu e-mail z nazwą Twojej witryny za pośrednictwem innych firmy, podobnie jak i większej ilości nazw domen, jednak łatwiej jest zarządzać i prowadzić marketing, jeśli masz dostęp do wszystkiego w jednym miejscu.

Panel administracyjny

Panel sterowania służy do zarządzania płatnościami, kontami e-mail, domenami, zainstalowanym oprogramowaniem, np. WordPress i innymi opcjami Twojego konta hostingowego. Jest to główny sposób interakcji z serwerem, ale niestety nie jest oferowany przez wszystkich dostawców usług hostingowych, dlatego warto się upewnić, czy jest on dostępny dla konta, które wybierzesz. Druga rzecz, na jaką warto zwrócić uwagę to układ i funkcjonalność panelu sterowania, bo mogą się one znacznie różnić w zależności od firmy.

Zaawansowani użytkownicy mogą preferować panel kontrolny, który ma łatwiej dostępne informacje o serwerze, podczas gdy początkujący mogą woleć bardziej „przyjazny dla użytkownika” układu. Istnieje wiele różnych typów paneli kontrolnych i nie wszystkie obsługują tego samego rodzaju oprogramowanie lub język skryptowy.

Język skryptowy PHP

Jest to język programowania, który większość firm hostingowych używa na swoich serwerach do tworzenia stron internetowych. Osoby posiadające wcześniejsze doświadczenie techniczne mogą preferować użycie jednego z wielu innych języków skryptowych. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, pamiętaj, że hosty internetowe nie obsługują wszystkich języków skryptowych. Zawsze dokładnie sprawdź, czy dostawca usług hostingowych może obsługiwać dowolny język i oprogramowanie, z których chciałbyś skorzystać. Jeżeli pozostajesz już przy PHP (jak zapewne zdecydowana większość z nas) to warto upewnić się, że wybrana przez Ciebie firma będzie miała zainstalowaną najnowszą wersję PHP.

Aktualne wersje PHP możesz sprawdzić na oficjalnej stronie projektu.

Dlaczego jest to takie ważne? Chodzi o kwestie bezpieczeństwa Twojej strony internetowej. Dlatego, jeżeli firma hostingowa nie posiada najnowszych wersji PHP, to raczej bym jej nie polecał. Pamiętaj też, że nawet jeśli firma ma najnowszą wersję PHP, to nie koniecznie będzie ona ustawiona jako domyślna, dlatego może być konieczne ręczna zmiana na najnowszą (w panelu sterowania konta hostingowego), albo wystarczy poprosić o to dział techniczny.

Co się dzieje, gdy przekraczamy wyznaczone limity

W szczegółowym opisie technicznym każdego konta hostingowego powinniśmy mieć możliwość sprawdzenia dokładnie, jakie limity będą nas obowiązywały, decydując się na dany pakiet. Powinny znajdować się tam informacje na temat maksymalnego obciążenia procesora, maksymalnej ilości dostępnej pamięci RAM, maksymalnej ilości uruchomionych jednocześnie procesów, itp.

Limity te, jak już wspomniałem wcześniej, są po to, aby jedna mocno obciążona strona nie mogła psuć jakości usługi innym klientom, mającym swoje konta na tym samym serwerze. Oczywiście nie załatwia to całkowicie problemu, a jedynie pomaga w ograniczaniu szkodliwych efektów, bo gdy na jednym serwerze upchnie się zbyt wiele kont, to nawet limity nie pomogą (patrz “przycinanie” kosztów…).

Wszystko fajnie, wiesz już, że są limity i po co one są, ale skąd wiadomo czy je przekraczamy?

No właśnie…

Gdy przekroczysz któryś z limitów, Twoja strona po prostu przestanie działać do momentu, aż limity zostaną odnowione.

Na pewno zauważysz to na wykresie Google Analytics, gdy nagle spadnie Ci mocno liczba odwiedzających, ewentualnie jeśli dobrze wybierzesz firmę hostingową, to ta wcześniej Cię uprzedzi, że “jedziesz już na rezerwie”.

Co robić, gdy dobijemy limitu? Zależy, czy zdarza się to notorycznie, czy tylko sporadycznie. Można się przenieść na inny pakiet hostingowy z wyższymi limitami, albo spróbować zoptymalizować stronę. Warto spróbować wtedy podpytać firmę hostingową, może będą w stanie coś podpowiedzieć i zlokalizować przyczynę problemów.

W tym miejscu muszę pochwalić nowatorskie rozwiązanie, jakie wprowadziła na rynek firma hostingowa dhosting.pl:

Zachowanie się serwera podczas symulacji wzmożonego ruchu na stronie z elastycznym hostingiem.

Zachowanie się serwera podczas symulacji wzmożonego ruchu na stronie z elastycznym hostingiem.

Oferują oni elastyczny hosting internetowy – amy tam w panelu administracyjnym dostęp do wykresów wydajności naszego konta, więc widzimy w czasie rzeczywistym jak daleko nam do przekroczenia limitów. Natomiast jego elastyczność polega na tym, że nasze limity są “naciągane”, jeżeli wystąpi taka potrzeba – możemy doładować konto prepaid jakąś kwotą (jak telefon na kartę) i gdy na naszej stronie wystąpi wzmożony ruch, to nie zostanie ona wyłączona, tylko zostaną chwilowo podniesione limity, a firma dhosting.pl pobierze z konta za to niewielką opłatę.

Myślę, że jest to świetne rozwiązanie, na przykład dla sklepów eCommerce. Zazwyczaj przeprowadzają oni regularnie różnego rodzaju kampanie reklamowe. Po uruchomieniu takiej kampanii odnotowują oni nagle spory ruch na stronie, ale tylko chwilowo…

Słownik Podstawowych Pojęć

Znajomość podstawowej terminologii wydaje się być jednym z największych wyzwań podczas dokonywania wyboru serwera, dlatego przygotowałem dla Ciebie krótką listę podstawowych pojęć:

Hosting

Kompleks różnych usług i funkcji, które pozwalają na umieszczenie strony internetowej i wszystkich powiązanych z nią plików w Internecie. Umożliwia on dodawanie domen i subdomen, konta email, bazy danych, a także zmieniać niektóre parametry serwera, np. takie jak wersję interpretera PHP.

Hosting Współdzielony

Najtańszy i najbardziej popularny rodzaj hostingu. Świetne rozwiązanie dla startupów. Właściciele tego typu kont współdzielą fizyczny serwer i jego zasoby (procesor, pamięć RAM, dysk, itd.). W zależności od firmy hostingowej, zazwyczaj konta te różnią się od siebie pod względem parametrów i limitów. Występują pod różnymi nazwami, np: hosting, hosting www, konto hostingowe, hosting internetowy, serwer www.

Hosting VPS

Złoty środek – hosting VPS (ang. Virtual Private Server) nagradza Cię większą częścią serwera. W rzeczywistości zapewnia to lepszą wydajność i mniejsze ryzyko zablokowania witryny (witryn) z powodu złej okolicy serwera (czyli z powodu posiadania strony na serwerze, którego ktoś inny używa do np. spamowania). Hosting VPS daje Ci dostęp do systemu operacyjnego serwera, a to oznacza większe pole manewru jeśli potrzebujesz nietypowej konfiguracji serwera.

Hosting dedykowany

Najbardziej zaawansowane rozwiązanie. Otrzymujesz cały serwer – albo nawet kilka serwerów – tylko dla siebie i swojej witryny. Dedykowane serwery są ściśle zalecane, jeśli witryna działa z dużymi bazami danych lub zawiera wiele plików multimedialnych.

Cloud Hosting

Hosting w chmurze (ang. Cloud Hosting), jest to sieć połączonych ze sobą fizycznych serwerów. Wszystkie serwery przechowują te same informacje, które mogą być wykorzystane do zwiększenia wydajności twoich stron internetowych –  chmura nie jest ograniczana przez dostępne zasoby (np. pamięć RAM czy procesor).

Serwer

Komputer podłączony na stałe (24/7) do sieci Internet. Połączenie sprzętu i oprogramowania, które służy do umieszczenia witryny w Internecie. Każdy serwer ma podstawowy zestaw cech: wydajność sprzętu, przepustowość, system operacyjny, pamięć RAM itp.

Serwerownia

Serwerownia (ang. Datacenter), to pomieszczenie w którym Twoja firma hostingowa utrzymuje wszystkie (lub dużą część) swoich serwerów. Dobre serwerownie są dobrze zabezpieczone, chronione przed pożarem i mają dobrą wentylację.

SEO

Skrót od Search Engine Optimization (optymalizacja pod kątem wyszukiwarek internetowych) Połączenie usług służących podniesieniu rangi/pozycji Twojej witryny na listach wyników wyszukiwania. Jakość SEO często zależy od hostingu.

Przestrzeń na dysku

Przestrzeń na dysku (HDD lub SSD), to miejsce na dysku twardym serwera, które można wykorzystać do przechowywania witryny i wszystkich powiązanych plików.

HDD

Dysk twardy komputera (ang. Hard Disc Drive, napęd dysku twardego). Jest to dysk z ruchomymi talerzami, na które dane nanoszone są w postaci nośnika magnetycznego.

SSD

Nowa generacja dysków twardych komputera (ang. Solid-State Drive), budowane w oparciu o pamięć Flash (ta sama technologia, co w pamięciach przenośnych na USB). Największe ich zalety to szybkość działania, brak elementów ruchomych i mniejsza awaryjność.

Przepustowość

Cecha określająca maksymalną prędkość oraz ilość informacji przychodzących i wychodzących, które mogą być przetworzone w jednostce czasu przez Twój plan hostingowy.

Transfer

Ilość danych, jaką można wysłać lub pobrać z serwera (konta hostingowego) w ciągu miesiąca.

CPU / Core

Często nazywane procesorem, urządzenie to przetwarza duże ilości informacji i zadań. Zwykle CPU ma znaczenie tylko przy zakupie dedykowanego serwera lub chmury obliczeniowej.

Panel administracyjny

Oprogramowanie służące do zarządzania oprogramowaniem hostingowym i sprzętem (jeśli to możliwe). Panel sterowania umożliwia wydajniejsze zarządzanie kontem hostingowym oraz jego wszystkimi usługami i parametrami.

CMS

System zarządzania treścią (ang. Content Management System). System CMS pozwala na zarządzanie treścią stron internetowych z poziomu przeglądarki internetowej. Najpopularniejszym systemem CMS na tą chwilę jest WordPress.

System operacyjny

Środowisko używane do instalowania wielu narzędzi programistycznych, które umożliwiają administrowanie hostingiem i jego funkcjami.

RAID

System bezpieczeństwa używany do ochrony danych na dyskach twardych za pomocą skomplikowanego przechowywania wielowarstwowego.

Uptime

Czas działania serwera – ilość czasu, w którym serwer jest online i działa poprawnie, bez żadnych awarii. Im wyższy czas dostępności, tym lepiej.

PHP

Skryptowy język programowania zaprojektowany do generowania stron internetowych i budowania aplikacji webowych w czasie rzeczywistym.

14 thoughts on “Jaki Hosting WWW na 2020”

 1. Fantastyczny wpis bez owijania w bawełnę, to co napisałeś jest szczerą prawdą. Te wszystkie firmy typu Nazwa, Home czy H88, na początku to nie ale później rżną klientów niemiłosiernie. Jakość usług na bardzo niskim poziomie już nie wspomnę o najważniejszej rzeczy jaką jest pomoc w razie awarii strony – totalna olewka typu – weź se pan sprawdź logi, albo najlepiej postaw własny serwer. Hostingi warte uwagi jakie wymieniłeś to te 3 ostanie, właśnie testuję AttHost naprawdę jest świetny, mają czytelny i elegancki PA i są wszystkie potrzebne do życia strony funkcję, cena też świetna – czego chcieć więcej :))
  Pozdrawiam.

  1. Dokładnie, Atthost robi super robotę jeśli chodzi o łatwość obsługi konta hostingowego.
   Dziękuję za komentarz i pozdrawiam.

  1. Dziękuję bardzo za słowa uznania.
   Cieszę się, że mogłem pomóc 🙂
   Pozdrawiam serdecznie,
   Mariusz Wysoczański

  1. Dziękuję bardzo za słowa uznania.
   Cieszę się, że mogłem pomóc 🙂
   Pozdrawiam serdecznie,
   Mariusz Wysoczański

 2. Myk za prawie darmowy pierwszy rok jest stosowany od lat i o dziwo działa. Sam przenosiłem kilku klientów z hostingów X do Y jak im hostingodawca robił cenę x10 po pierwszym roku, między innymi dzięki temu mój consulting szybko się zwracał 😛

 3. Myk za prawie darmowy pierwszy rok jest stosowany od lat i o dziwo działa. Sam przenosiłem kilku klientów z hostingów X do Y jak im hostingodawca robił cenę x10 po pierwszym roku, między innymi dzięki temu mój consulting szybko się zwracał 😛

 4. Dziwne, że wygrywa firma, która Was hostuje. Szkoda, że wybrane zostały takie firmy, by linuxpl wygrało. Test nie pokazał prawdy.

  1. Panie Tomaszu, z testów wyszło, że to jeden z najwydajniejszych hostingów, dziwne by było, gdybym z nich nie korzystał… 🙂

 5. Dziwne, że wygrywa firma, która Was hostuje. Szkoda, że wybrane zostały takie firmy, by linuxpl wygrało. Test nie pokazał prawdy.

  1. Panie Tomaszu, z testów wyszło, że to jeden z najwydajniejszych hostingów, dziwne by było, gdybym z nich nie korzystał… 🙂

 6. 1. Szukam dobrego hostingu, ale też takiego, który będzie miał dobrą ochronę poczty przed spamem. Tak z wydajnością zgadzam się linuxpl.com wygrywa, mam kilkanaście stron u nich, jednak ochrona skrzynek przed spamem oceniam na 3/10.
  2. Czy możecie przeprowadzić testy bo jestem ciekaw jak wypadną webh.pl, atthost.pl i hitme.pl ?

 7. 1. Szukam dobrego hostingu, ale też takiego, który będzie miał dobrą ochronę poczty przed spamem. Tak z wydajnością zgadzam się linuxpl.com wygrywa, mam kilkanaście stron u nich, jednak ochrona skrzynek przed spamem oceniam na 3/10.
  2. Czy możecie przeprowadzić testy bo jestem ciekaw jak wypadną webh.pl, atthost.pl i hitme.pl ?

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry
Share via
Copy link