fbpx

Jaki Hosting – Ranking 2019

Wszyscy w końcu stajemy przed dylematem wyboru hostingu. Jest to ważny wybór, bo od jego jakości zależeć będzie szybkość działania Twojej strony, jej stabilność oraz Twój święty spokój. Wydałem ponad 1500 zł i przetestowałem 18 różnych kont hostingowych. W tym artykule dzielę się swoimi doświadczeniami. Ty też nie wiesz jaki hosting wybrać? Chcesz podjąć właściwą decyzję, ale im więcej czytasz, tym więcej pytań, a każdy doradza coś innego? Dzięki temu artykułowi rozwiejesz wszystkie swoje wątpliwości. Dowiesz się, jaki hosting wybrać i czym kierować się przy jego wyborze.

Udostępniam tutaj również linki do stron testowych, znajdujących się na różnych kontach hostingowych. Dzięki nim możesz przetestować osobiście wybrane konta hostingowe.

Co to jest Najlepszy hosting?

Może Cię zmartwię, ale według wielu ekspertów z branży, coś takiego jak najlepszy hosting nie istnieje.
Po długim (i dosyć kosztownym) studiowaniu tematu na własną rękę, niestety muszę to potwierdzić.
Znalezienie złotego środka, graniczy z cudem.

Dlaczego?

Sprawa jest skomplikowana, bo na wynik końcowy składa się bardzo wiele różnych czynników, które w zależności od tego, kogo zapytamy o zdanie, każdy z tych czynników będzie miał inny priorytet dla tej osoby.

Nawet jak pytasz się ludzi o opinie, szybko trafiasz na kolejną kość niezgody. Wygląda to trochę jak pytanie rodziców, czyje dziecko jest ładniejsze - dla rodzica, jego dziecko zawsze będzie najpiękniejsze i najwspanialsze.
Ok, ok, może z tym dzieckiem to lekka przesada, ale rozumiesz o co mi chodzi. Każdy zawsze wychwala swoje. Wierzymy i chcemy trwać w tym przekonaniu, że podjęliśmy najlepszą możliwą decyzję.  

Istnieje jednak rozwiązanie!

Kluczem do rozwiązania zagadki najlepszego hostingu jest spojrzenie na problem z trochę innej strony.

Nie szukaj najlepszego hostingu, tylko hostingu najbardziej odpowiedniego dla Twoich potrzeb.

Teraz, choć nie jestem w stanie wskazać Ci tego jednego, najlepszego hostingu dla Ciebie, to dzięki informacjom tu zawartym pomogę Ci znacznie zawęzić obszar poszukiwań

Dlaczego to takie ważne, jaki hosting wybrać?

Pozostawienie tej kwestii przypadkowi zazwyczaj kończy się tym, że płacisz kilka razy więcej za kilka razy gorszą usługę. Poza tym, pomijając już wyrzucanie pieniędzy w błoto, to zły wybór hostingu może skutkować sporą ilością stresu i nieprzespanymi nocami. Jeżeli Twoja strona internetowa to ważna część Twojego biznesu i/lub dochodu, a nagle się okazuje, że jest niedostępna i nie wiadomo na jak długo, bo Twoja firma hostingowa nie radzi sobie z problemami technicznymi... W takiej sytuacji możesz tylko siedzieć z założonymi rękami i czekać, ewentualnie liczyć powiększające się z dnia na dzień straty... 

Ostrożnie z tymi firmami hostingowymi

Mimo, że ciężko komuś doradzić najlepszą firmę hostingową, to z tymi nie najlepszymi jest już trochę łatwiej. Dlatego, na wstępie, nie polecam Ci firm:

 • nazwa.pl, 
 • home.pl,
 • az.pl,
 • kei.pl, 
 • domena.pl

Głównie ze względu na ceny przedłużeń usług na kolejne lata. Są to firmy bardzo drogie, a jakością i wydajnością wcale nie odstające od pozostałych firm hostingowych, których ceny są kilkukrotnie niższe. Wiem, bo sprawdziłem, a oto rekordzista:

Jednym z ważniejszych parametrów Twojej strony to prędkość jej wczytywania, a ta w dużej mierze zależy od konta hostingowego. Na prędkość strony wpływa też oczywiście sam jej projekt, dlatego ja swoje testy przeprowadzałem na dokładnie identycznych stronach internetowych zamieszczonych na różnych kontach hostingowych. I tak na przykład, porównując naszego rekordzistę powyżej, do 3 razy tańszej konkurencji

Jak widać droższe nie znaczy lepsze... 

Nie polecam również firmy

 • ovh.pl

Nie ma to nic wspólnego z ich serwerami ani cenami, panel administracyjny też nie jest najgorszy, ale obsługa techniczna to tragedia. Chodzi tutaj o polską obsługę techniczną konkretnie, bo wiem, że pozostałe radzą sobie dużo lepiej. Ma to pewnie związek z tym, że nie jest to Polska firma. Już sama rejestracja konta przebiega dosyć opornie. Można zapłacić online, ale po opłaceniu rachunku nic się nie dzieje, dopiero po kontakcie telefonicznym (co też wymaga cierpliwości) okazało się, że przeoczyłem w jakimś mailu informację, że muszę przesłać: 

- kopia dokumentu potwierdzającego tożsamość (tj. jedynie awers dowodu osobistego lub paszport)
WAŻNE: prosimy również napisać numer zamówienia i/lub NIC handle (Numer Klienta) na odrębnej kartce papieru i umieścić ją obok dokumentu, tak aby wszystko było widoczne na jednym zdjęciu,
- kopia potwierdzenia adresu zamieszkania (rachunek za prąd/gaz, wyciąg bankowy, rachunek za telefon stacjonarny/komórkowy lub zaświadczenie o adresie zamieszkania wydane przez urząd miasta lub gminy, itd.). 

Do tego informatycy najwyraźniej działają szybciej niż obsługa klienta. Pojawił mi się błąd podczas instalacji WordPressa i nie mogłem nic zrobić. Było późno, więc nie mogłem nigdzie zadzwonić (chyba że za granicę). Napisałem więc zgłoszenie (albo dwa). Na drugi dzień sprawdziłem ponownie moje konto, błąd zniknął (po kilkunastu godzinach). Ja natomiast odpowiedź od polskiego biura obsługi klienta dostałem po 2-3 dniach.

Najlepsze firmy hostingowe 2019

Jaki hosting wybrać w 2019? Pewnie narażę się teraz na sporą krytykę w sieci, ale skoro ma Ci to jakoś pomóc... Poniżej znajdziesz listę firm, które według mnie należą do grona najlepszych firm hostingowych 2019 roku.

Przypominam Ci jednak, że są to moje osobiste odczucia i przekonania, które nie muszą być trafione. Jak już pisałem - co osoba, to inne zdanie - to co ja uważam za najważniejsze, może nie być takie istotnie dla Ciebie.

Poniżej znajdziesz informacje i porównanie 18 różnych kont hostingowych, razem z linkami do stron testowych (identyczna strona na każdym z kont hostingowych). Proponuję więc zrobić swój własny ranking kont hostingowych 2019 r.

atthost

Jest to niewielka, polska firma funkcjonująca na rynku Polskim od 2012 roku. Pomimo niewielkich rozmiarów, świadczą oni usługi na najwyższym poziomie i inwestują w najnowsze rozwiązania technologiczne. Oczywiście w 100% nie wiem na pewno, ale wydaje się, że firma powstała z pasji oraz po to, aby właściciele mogli robić to co lubią robić na własnych warunkach,  a teraz zatrudniają pasjonatów, takich jak oni sami. Dowodem na to może być ich autorski panel administracyjny. Bardzo ułatwia pracę i jest dobrze zaprojektowany. Nieduża firma, a mają własny panel, gdzie ich konkurencja, pomimo wielkich rozmiarów, nadal używa starych rozwiązań. 

 • Wiarygodność: na rynku od 2012 roku
 • Bezpieczeństwo: wykorzystują jedną z czołowych serwerowni w Polsce
 • Cena: zarówno hosting jak i domeny mają w bardzo dobrych, konkurencyjnych cenach
 • Limity: nie ma limitu na transfer, a pojemność dysków bardzo dobra w porównaniu do ceny
 • Wydajność: strony na ich serwerach działają bardzo szybko i stabilnie, bez względu na porę dnia
 • Wygoda: ich autorski panel administracyjny pozwala na bardzo łatwą i wygodną obsługę konta, bez konieczności przełączania się (i dodatkowego logowania) pomiędzy panelem klienta i kontem hostingowym.

Sprawdź ich ofertę tutaj.

Zobacz jak wygląda panel administracyjny firmy atthost na filmie poniżej:

dhosting

Firma, która jest najbardziej przyjazna użytkownikowi i ma najlepszy panel administracyjny ze wszystkich hostingów, jakie dotąd spotkałem. Jest to ich autorski panel, tzw. "dPanel", który jest niesamowicie łatwy w obsłudze, intuicyjny i przejrzysty.  dPanel naprawdę ułatwia życie. Dzięki niemu instalacja np. WordPressa i ogólnie obsługa konta hostingowego staje się dziecinnie prosta. Możesz sprawdzić to w moich artykułach:

Ich wsparcie techniczne działa bardzo szybko i sprawnie. Jest to duża i pewna firma inwestująca w najnowsze rozwiązania. Ale przez to nie należy do najtańszych.

Sprawdź ich ofertę tutaj.

Dają sporo miejsca i na koncie można instalować ile się chce stron i skrzynek email.

Oprócz dPanelu, ich największym atutem jest tzw. "elastyczny" hosting, czyli skalowanie zasobów serwera. Funkcję elastycznego hostingu można dowolnie włączać i wyłączać, a jej uruchomienie sprawia, że Twoja strona, otrzymuje dostęp do ogromnych zasobów obliczeniowych - nie martwisz się więcej o przekroczenie limitów serwera i że twoja strona przez to nie działa. Skalowanie serwera działa dynamicznie, więc za dodatkowe zasoby płacisz tylko wtedy, kiedy są Ci one potrzebne. Działa to trochę jak telefon na kartę - doładowujesz i płacisz tylko za wykorzystane minuty. Opłaty nie są duże.​

Zachowanie się serwera podczas symulacji wzmożonego ruchu na stronie z elastycznym hostingiem.

Jest to świetne rozwiązanie gdy wysyłasz newslettery i nagle generujesz spory ruch na stronie. Często słyszy się, że "serwery padły bo było zbyt duże zainteresowanie...". Serwery wtedy nie psują się, tylko nie są po prostu w stanie obsłużyć tak dużego ruchu na stronie. Świetnie radzą sobie z ruchem na co dzień, ale podczas np. promocji w sklepie, gdy nagle stronę odwiedza 10 razy więcej ludzi to serwer się zapycha. W takiej sytuacji elastyczny hosting sprawdzi się idealnie.

Świetny hosting dla osób ceniących sobie wygodę i są za to w stanie zapłacić trochę ekstra.

lh

LH to bardzo znana i polecana na rynku Polskim firma. Istnieją od dawna i cieszą się świetnymi opiniami wśród internautów. Wielu znanych blogerów korzysta i poleca ich usługi.

Sprawdź ich ofertę tutaj.

Mają dobrze zoptymalizowane pod kątem WordPressa serwery, które są świetnie zabezpieczone w serwerowni ATMAN, jednym z większych Polskich data center, z którego również korzysta firma dhosting.

Ich wsparcie techniczne uchodzi za jedno z lepszych. Bardzo pomocni i szybko odpowiadają na zgłoszenia. Jeżeli ich poprosisz, to zainstalują Ci WordPressa i skonfigurują wszystko.

Jedyny mankament to ich panel administracyjny i brak instalatora aplikacji. To znaczy, że jeśli chcesz zainstalować WordPressa, bo musisz go mieć na wczoraj i nie masz czasu czekać na pomoc ze strony firmy, to będzie trzeba dowiedzieć się, jak zainstalować WordPressa ręcznie.

Instalacja "ręczna" WordPressa nie jest trudna, a instrukcję znajdziesz tutaj

jdm

To mała firma, ale wykorzystują na swoich serwerach system NGINX, dzięki któremu strony bardzo szybko się ładują. Różnica rzędu kilkuset milisekund, ale zawsze.

Sprawdź ich ofertę tutaj.

Ich najmniejszy pakiet jest bardzo atrakcyjny cenowo biorąc pod uwagę wydajność serwerów. Niestety w cenie podstawowego pakietu mamy możliwość zainstalowania tylko jednego WordPressa, a ceny mocno rosną wraz z ilością instalacji.

Jeśli chodzi o panel administracyjny to jest bardzo łatwy w obsłudze, bo w zasadzie to nie ma tam zbyt wiele opcji do wyboru. Absolutne minimum, ale "schludnie". Panel prosty bo nawet WordPressa instalują nam za nas. Rejestrujesz konto i czekasz na maila z danymi do logowania. Ja czekałem około 20 minut. Prawdopodobnie ktoś musi ręcznie przygotować konto do działania.

Ciezko powiedziec ile osób tam pracuje, ale prawdopodobnie niewiele, bo trochę słabo u nich z kontaktem, jeżeli piszesz "z zewnątrz". Nie odpowiadają na wszystkie wiadomości. Wydaje się że są zarobieni po uszy, bo jak dostawałem odpowiedź na maila to był to zlepek haseł (komuś się nie chciało, albo nie miał czasu pisać pełnymi zdaniami).

Na zgłoszenia z panelu administracyjnego jednak otrzymywałem odpowiedź dosyć szybko i pomagali mi w rozwiązywaniu problemów.

Świetnie zapowiadająca się firma, ale póki co, jeszcze trochę mała i przez to martwi mnie, co będzie jak ktoś zachoruje, a mi w tym czasie padnie strona...

Świetny hosting, ale raczej nie dla kogoś, kto dopiero zaczyna i zamierza dużo "eksperymentować" ze swoją stroną.

Najważniejsze kryteria wyboru dobrego hostingu

 1. Komplementarność usług, czyli najlepiej, jak można zamówić wszystko w jednym miejscu.
 2. Cena przedłużenia konta hostingowego - nie powinna przekraczać 200 zł netto za rok
 3. Cena przedłużenia domeny - nie powinna przekraczać 80 zł netto za rok (firmy hostingowe za domenę pl płacą 10 zł netto za rejestrację i 40 zł netto za przedłużenie)
 4. Konto hostingowe powinno mieć darmowy certyfikat SSL
 5. Przestrzeń na dysku: 
  1. Konto hostingowe powinno działać na dyskach SSD
  2. Ilość miejsca: im więcej zdjęć zamierzasz umieszczać na stronie, tym więcej miejsca będziesz potrzebować. Filmów się w to nie wlicza, bo te powinny być hostowane na zewnętrznych serwisach, takich jak YouTube, Vimeo albo Wistia. Duże i dobrej jakości zdjęcie (po odpowiedniej optymalizacji pod kątem umieszczenia na stronie internetowej) to około 0,5MB. Stąd 1GB pamięci na dysku to aż 2048 takich zdjęć.
  3. Zwykła strona wizytówka - wystarczy 1 GB przestrzeni na dysku
  4. Przeciętny blog ze zdjęciami - 5 GB
  5. Blog podróżniczy (sporo dużych zdjęć) - 10 do 20 GB
  6. Sklep internetowy (zależy od ilości asortymentu i zdjęć produktów) - 10 do 20 GB
 6. Transfer: ciężko oszacować dokładne potrzeby, ale jeśli założymy 10 000 odwiedzin na stronie miesięcznie (ilość odwiedzin w miarę popularnej strony internetowej), i że każdy odwiedzający przejrzy 5 takich artykułów, jak ten (rozmiar tego artykułu to 1,8MB), to potrzebny miesięczny transfer = 10 000 x 5 x 1,8MB =  90GB.
 7. Limit Unikalnych Użytkowników (UU): 5 000 (5k) miesięcznie w zupełności wystarczy na pierwszy rok istnienia bloga.

Porównanie wybranych pakietów hostingowych

W tabeli poniżej zestawiłem firmy, u których mam wykupione konta hostingowe, oraz kilka podstawowych informacji na temat posiadanych kont.

Podawane w tabeli ceny są kwotami netto (należy doliczyć 23% podatku VAT).

Za pomocą linku "TESTUJ" możesz do strony testowej na interesującym Cię koncie hostingowym (witryna jest dokładnie taka sama na każdym z nich - jak dwie krople wody).

Dzięki temu możesz przetestować ją osobiście za pomocą takich narzędzi jak:

Aktualizacja: 24.04.2019r
FirmaPakietWitryna testowaCena [zł]Przedłużenie [zł]Domena .pl [zł]Przedłużenie .pl [zł]Przestrzeń [GB]Limity
atthost.plProfessional SSDTESTUJ64.2364.2311.3758.5310brak
az.plWordPress Hosting SmartTESTUJ8.05500.009.90100.0025brak
dhosting.plElastyczny Web Hosting WordpressTESTUJ200.00200.009.9075.0050brak
domena.plPakiet podstawowyTESTUJ0.99299.009.90100.00200brak
hekko.plStart PlusTESTUJ39.9599.909.9569.0015Transfer 150GB
home.plHosting WordPress SSD StartTESTUJ24.00500.009.90100.0025brak
kei.plHosting Start SSDTESTUJ8.33400.009.9099.9930brak
lh.plORANGETESTUJ50.00100.0010.0090.005brak
linuxpl.comPakiet EnduserTESTUJ79.00129.0012.0069.002Transfer 500BG
mydevil.netMD1TESTUJ121.95109.76brakbrak20brak
nazwa.plWordPress Cloud StartTESTUJ1.00600.00120.00120.0050brak
ovh.plHosting PersonalTESTUJ7.9995.889.9940.64100brak
seohost.plSSD X-MINI 2016TESTUJ47.0047.009.8940.201brak
zenbox.plzenbox 5kTESTUJ159.00159.0010.0064.63bez limitubrak
jdm.pl10kTESTUJ64.2364.2310.5749.591510k UU
cal.plAceTESTUJ99.0099.008.9080.0020brak
kylos.plKylos SilverTESTUJ99.0099.0010.0079.0050Transfer 2TB
hitme.plStartTESTUJ40.6540.6511.1044.005brak

Wydajność poszczegól