Poradnik o ChatGPT po Polsku + Film 🎞️
ChatGPT to bardzo popularny chatbot oparty na sztucznej inteligencji, który odpowiada na pytania w bardzo inteligentny i ludzki sposób – możesz prowadzić z nim długie dyskusje na różne tematy, tak jak by się rozmawiało z człowiekiem, który encyklopedie zna na pamięć i zna biegle większość języków świata! ChatGPT pamięta cały kontekst rozmowy i łączy kolejne interakcje, dzięki czemu możemy uzyskać bardzo precyzyjne odpowiedzi. Naprawdę ma się wrażenie, jakby się rozmawiało z drugą osobą.
Jego możliwości są nieprawdopodobne! A z tego artykułu dowiesz się wszystkiego na temat tego inteligentnego chatbota – jak z niego korzystać i co dokładnie on potrafi.
Co to jest ChatGPT?
Chat GPT to generatywna sztuczna inteligencja stworzona przez firmę Open AI do obsługi klienta online. Jest to wstępnie wytrenowany czat generatywny, który wykorzystuje przetwarzanie języka naturalnego (ang. natural language processing, NLP). Źródłem jego danych są podręczniki, strony internetowe i różne artykuły, które wykorzystuje do modelowania własnego języka do reagowania na interakcje z ludźmi.
Co potrafi ChatGPT?
Głównym zadaniem Chat GPT jest generowanie odpowiedzi jak najbardziej zbliżonych do takich, jakich udzieliliby ludzie, w polu tekstowym czatu. Dlatego nadaje się on do chatbot-ów, systemów komunikacji ze sztuczną inteligencją i wirtualnych asystentów. Może również udzielać naturalnych odpowiedzi na pytania w tonie konwersacyjnym, a także generować opowiadania i wiersze. Co więcej, Chat GPT może:
- Napisać kod (programowanie)
- Napisać artykuł, opis produktu, tekst reklamy (copywriting)
- Tłumaczyć (zarówno języki, jak i fragmenty kodów)
- Debugować (programowanie)
- Napisać opowiadanie lub wiersz (copywriting)
- Znaleźć hasztagi albo słowa kluczowe
- Podsunąć Ci pomysł na wpis na blogu, czy film na YouTube
- Poprawić teksty, napisać list, itd.
- Chat GPT odpowiada na pytania uzupełniające,
- Przyznaje się do błędów,
- Kwestionuje nieprawidłowe przesłanki i odrzuca nieodpowiednie żądania
- Chat GPT jest dobrze zorientowany w szerokim zakresie tematów
Jedyne co musisz zrobić, żeby Chat GPT pomógł Ci z którymś z powyższych zadań jest napisać do niego wiadomość z opisem, co dokładnie potrzebujesz.
Ile kosztuje Chat GPT?
ChatGPT jest bezpłatny. Wystarczy zarejestrować darmowe konto OpenAI i możesz zacząć korzystać z wszystkich funkcji Chat GPT za darmo.
Jak korzystać z Chat GPT?
Żeby móc skorzystać z narzędzia Chat GPT, wystarczy wykonać 6 prostych kroków:
- Wejdź na stronę https://chat.openai.com/chat
- Kliknij przycisk „Sign up”, żeby zarejestrować konto
- Podaj adres email oraz ustal swoje hasło
- Potwierdź adres email
- Podaj numer telefonu
- Wpisz kod otrzymany w wiadomości SMS
Gotowe! Możesz teraz zalogować się do systemu i zacząć rozmawiać ze sztuczną inteligencją!
Microsoft Podłączył Chat GPT do Internetu!
Chatbot ChatGPT nie jest podłączony do Internetu, ale firma Microsoft zintegrowała Chat GPT z Bing – swoją wyszukiwarką internetową. W ten sposób Microsoft Bing łączy sztuczną inteligencję od OpenAI z Internetem!
Więcej o tym przeczytasz w artykule Microsoft Bing łączy ChatGPT z Internetem
Dlaczego ChatGPT nie działa?
Niedostępność ChatGPT jest najczęściej spowodowana tym, że zbyt wiele osób chce korzystać z usługi w tym samym czasie. Najczęściej problemy występują wieczorem, gdy USA nie śpi.
Z powodu niewiarygodnej popularności usługi Chat GPT na całym świecie, serwery na których działa usługa, nie są w stanie obsłużyć tak ogromnych ilości użytkowników na raz. Dlatego w godzinach szczytu dostęp do ChatGPT jest tymczasowo ograniczany.
Otrzymujemy wtedy komunikat:
We’re experiencing exceptionally high demand. Please hang tight as we work on scaling our systems.
Oraz druga wiadomość:
ChatGPT is at capacity right now
Należy wtedy odczekać chwilę i spróbować zalogować się ponownie za jakiś czas, albo przejść na wersję płatną ChatGPT Plus, która nie posiada takich ograniczeń użytkowników.
Jak korzystać z ChatGPT Playground
Pokażę Ci tutaj jak ominąć te problemy z logowaniem się do ChatGPT, powodowane zbyt dużym obciążeniem serwerów. Ale zanim przejdziemy do sedna, trzeba tutaj wyjaśnić kilka rzeczy.
Firma OpenAI stworzyła model sztucznej inteligencji zwany GPT-3. Następnie model ten wykorzystano do stworzenia tego, co znamy pod nazwą ChatGPT. Jest to specjalnie dostrojony model GPT-3 i wytrenowany tak, aby sprawiał wrażenie, że rozmawiamy z drugą osobą. Dodatkowo stworzono specjalny interfejs użytkownika, aby przypominał okno chatu.
Dzięki łatwemu w obsłudze interfejsowi i ogromnym możliwościom sztucznej inteligencji, ChatGPT zyskał tak ogromną popularność, że serwery pękają w szwach i pojawiają się problemy z logowaniem do systemu.
Ale jest inny sposób…
Zamiast logować się poprzez ładny interfejs użytkownika ChatGPT (który jest chwilowo niedostępny), możemy zalogować się do tzw. Playground – trochę mniej „bajeranckiego” interfejsu użytkownika, ale który zawsze jest dostępny i gdzie możemy rozmawiać bezpośrednio z modelem GPT-3, na którym ChatGPT bazuje.
Zaloguj się do konta OpenAI
Przechodzisz na stronę https://openai.com i na samym dole, w stopce strony znajdziesz link do logowania się do konta OpenAI.
Przejdź do zakładki Playground
Po zalogowaniu się do konta OpenAI, przejdź do zakładki Playground. Tutaj możesz zacząć pisać z GPT-3, czyli możesz korzystać z „silnika” ChatGPT, ale poprzez trochę inny interfejs.
Upewnij się, że masz wybrany model text-davinci-003. Jest to model na którym działa ChatGPT.
Nazwa może być trochę myląca, ale tak naprawdę model text-davinci-003, jest to najnowsza wersja GPT-3.5 i to na tej wersji w tej chwili działa ChatGPT. Więcej na ten temat tutaj : https://learn.microsoft.com/en-us/answers/questions/1165570/is-text-davinci-003-gpt-3-0-and-different-from-cha
Co to jest ChatGPT Plus?
ChatGPT Plus jest to nowy plan subskrypcyjny, którego cena to $20/miesiąc, a subskrybenci otrzymają wiele korzyści:
- Ogólny dostęp do ChatGPT, nawet w godzinach szczytu
- Szybsze czasy odpowiedzi
- Priorytetowy dostęp do nowych funkcji i ulepszeń
ChatGPT Plus nie jest jeszcze dostępny we wszystkich krajach, ale firma OpenAI będzie sukcesywnie udostępniać usługę dla kolejnych regionów świata.
Firma OpenAI zapewnia, że nie zamierza rezygnować z darmowego dostępu do ChatGPT. Dzięki ChatGPT Plus firma jest w stanie pokryć ogromne koszty utrzymywania serwerów, na których działa usługa i jednocześnie może oferować bezpłatny dostęp dla jeszcze większej liczby osób.
Chat GPT po polsku
Domyślnym językiem Chat GPT jest język angielski, ale potrafi on „rozmawiać” w każdym języku! System jest zaprogramowany tak, żeby odpowiadał w języku w jakim otrzymuje zapytanie. Jeżeli natomiast z jakiegoś powodu nie chce pisać po polsku, wystarczy zwyczajnie go o to poprosić, wysyłając mu wiadomość „pisz po polsku„, albo lepiej „odpowiadaj w języku polskim„.
Chat GPT przerywa pisanie w środku zdania?
Najwyraźniej ChatGPT ma limit znaków, ile może napisać za jednym zamachem i zdarza się, że przerywa pisanie w środku zdania. Co wtedy robić?
Wystarczy mu napisać, aby kontynuował 🙂
Niestety nie kontynuuje on dokładnie od tego samego miejsca, gdzie skończył – może brakować kawałka ostatniego wyrazu, jak widać na zamieszczonym powyżej przykładzie. Ale przeważnie można się domyślić, co miało się tam znajdować.
Czy ChatGPT po polsku działa gorzej niż po angielsku?
Jako model językowy ChatGPT jest w stanie obsługiwać wiele języków, w tym język polski. Jednak wyniki zależą od dostępności danych szkoleniowych w danym języku.
Oznacza to, że jeśli piszesz do ChatGPT po polsku, to możesz nie uzyskać tak dobrych wyników, jak w przypadku języka angielskiego. Lepsze wyniki uzyskamy w języku angielskim, bo podczas szkolenia ChatGPT miał dostęp do znacznie większej ilości danych tekstowych w tym języku.
Generalnie im więcej ChatGPT jest w stanie przeczytać w danym języku, tym lepiej będzie on sobie w tym języku radził. W przypadku języka polskiego dostępne są znacznie mniejsze zbiory danych tekstowych, więc modele wewnętrzne ChatGPT będą słabiej wytrenowane na ten język i mogą produkować gorsze odpowiedzi.
Jak uzyskiwać lepsze rezultaty w języku polskim
Technicznie rzecz biorąc, możesz spróbować użyć ChatGPT w języku angielskim i następnie przetłumaczyć otrzymane wyniki na język polski. Jednakże taki proces może wprowadzać dodatkowe błędy lub nieprecyzyjności, zwłaszcza jeśli masz do czynienia z bardziej skomplikowanymi zdaniami lub kontekstami.
Innym sposobem może być użycie ChatGPT w języku angielskim, ale wstawianie kilku polskich słów lub zwrotów w zdania, aby uzyskać bardziej sprecyzowane odpowiedzi. ChatGPT jest w stanie rozpoznawać słowa i zwroty w różnych językach i może zwracać odpowiedzi, które zawierają słowa z obu języków.
Skąd ChatGPT bierze informacje?
Zgodnie z artykułem opublikowanym na BBC Science Focus, model GPT został wytrenowany przy użyciu baz danych z Internetu, które obejmowały ogromną ilość danych pochodzących z książek, Wikipedii, artykułów badawczych, stron internetowych i innych form treści dostępnych w sieci.
Do systemu wprowadzono około 300 miliardów słów (570 GB danych). Mając dostęp do tak dużej ilości informacji, model działa na zasadzie prawdopodobieństwa, dzięki czemu jest w stanie przewidzieć kolejne słowo lub podpowiedź w zdaniu.
Było to możliwe dzięki temu, że model przeszedł fazę testów nadzorowanych. Modelowi podawano najpierw proste dane wejściowe (pytania) takie jak „Czy pomidor jest owocem czy warzywem?”, a następnie prawidłową odpowiedź (dane wyjściowe). W ten sposób system mógł się uczyć podstaw.
Nie gwarantuje to jednak poprawnej odpowiedzi za każdym razem, ponieważ jest ona zależna od podpowiedzi, lub z natury nie jest zero-jedynkowa. Jeśli model się pomyli, poprawna odpowiedź jest wprowadzana z powrotem do modelu, co uczy go prawidłowych odpowiedzi, a także pomaga mu budować swoją bazę wiedzy.
Następnie system przechodzi przez kolejny etap, w którym oferuje różne odpowiedzi, a ludzki opiekun/nauczyciel szereguje uzyskane odpowiedzi od tych najbardziej poprawnych do tych najbardziej błędnych – ucząc w ten sposób system porównywania.
ChatGPT mocno wyprzedza inne istniejące modele sztucznej inteligencji, ponieważ Chat GPT ciągle kontynuuje naukę i uczy się nowych rzeczy na bazie tej już zdobytej wcześniej. Stąd staje się coraz inteligentniejszy, coraz lepiej rozumiejąc naturę podpowiedzi i pytań, co z kolei pozwala mu odpowiadać na wszystkie możliwe pytania.
On się nieustannie uczy i rozwija
To, co wyróżnia Chat GPT, to technologia uczenia maszynowego, którą w nim zastosowano. Jest to uczenie przez wzmacnianie (uczenie posiłkowane) (ang. reinforcement learning, RL), dzięki czemu Chat GPT kontynuuje naukę nawet podczas zgadywania.
Czyli on się nieustannie uczy, podczas zadawania mu pytań, stale poprawiając swoje rozumienie wszystkiego, co do niego piszemy, aby ostatecznie stać się „Alfą i Omegą”, czy (jeszcze) niechodzącą encyklopedią. Ponieważ jest szkolony przy użyciu algorytmu uczenia przez wzmacnianie, model aktualizuje się na bieżąco w celu uzyskania jak najdokładniejszych odpowiedzi w oparciu o charakter podpowiedzi (zadawanych mu pytań). ChatGPT może również odgrywać rolę inteligentnej wersji oprogramowania autouzupełniania, gdzie po rozpoczęciu wpisywania zdania – przewiduje on nasze kolejne działania.
Ograniczenia GPT-3
Model GPT-3 (Generative Pretrained Transformer 3), na którym bazuje ChatGPT nadal zawodzi na wielu frontach. Na przykład model nie radzi sobie jeszcze z odpowiedziami na temat jego związku z metodą GAN (Generative Adversarial Networks, co w wolnym tłumaczeniu oznacza generatywne sieci współzawodniczące).
Ponadto, firma OpenAI ma świadomość, że ich sztuczna inteligencja jest narażona na różnego rodzaju próby manipulacji, które mają na celu tworzenie stronniczych lub szkodliwych treści.
Dlatego ChatGPT jest szkolony w taki sposób, aby ograniczał swoje wypowiedzi na tematy mocno kontrowersyjne i nieodpowiednie – nawet sztuczna inteligencja musi być poprawna politycznie.
GPT-4 już dostępny w ChatGPT
Niestety póki co, najnowsza wersja GPT-4 modelu sztucznej inteligencji będzie dostępna tylko dla subskrybentów ChatGPT Plus.
Warto też zaznaczyć, że będziemy tam mieli tylko dostęp do trybu tekstowego modelu GPT-4, więc nie będziemy mogli przetestować pozostałych możliwości, takich jak rozpoznawanie obrazów, czy analiza stron internetowych.
Nowy model GPT-4 w ChatGPT między innymi oznacza:
- bardziej zaawansowane zdolności rozumowania
- radzenie sobie z bardziej skomplikowanymi instrukcjami
- więcej kreatywności
Czy ChatGPT zastąpi człowieka?
Niedługo po uruchomieniu usługi ChatGPT, w Internecie rozgorzała dyskusja na temat tego, czy sztuczna inteligencja zastąpi człowieka.
Wygląda na to, że najbardziej przestraszyli się programiści, bo w wielu przykładach w Internecie najczęściej jest demonstrowane to z jaką łatwością ChatGPT generuje kod, tworzy całe funkcje, a nawet jak ludzie używając ChatGPT budują całe aplikacje.
Czy obawy mają więc racje bytu? Czy ChatGPT zastąpi człowieka? I tak i nie.
Jeśli chodzi o dyskusję wokół tego, czy ChatGPT ma potencjał, aby zastąpić deweloperów to trzeba pamiętać, że podczas gdy model jest w stanie produkować tekst podobny do ludzkiego, nadal jest ograniczony w swojej zdolności do rozumienia i manipulowania złożonymi systemami, jak ludzki deweloper.
Ponadto, model językowy taki jak ChatGPT nie jest zdolny do niezależnego myślenia lub kreatywności, które są ważnymi umiejętnościami dla dewelopera.
W skrócie, podczas gdy duże modele językowe, takie jak ChatGPT, mogą być w stanie pomóc programistom w niektórych zadaniach, nie będą w stanie całkowicie ich zastąpić.
Sztucznej inteligencji brakuje jeszcze kreatywności.
Ze sztuczną inteligencją jest trochę jak z wynalezieniem kalkulatora i komputera… Potrafi ona bardzo mocno usprawnić pracę i przyspieszyć niektóre czynności, ale nadal potrzebuje operatora, który będzie potrafił wykorzystać jej potencjał w efektywny sposób.
Natomiast niektóre zawody, jak np. copywriter na pewno będą miał trudniej. To dlatego, że tutaj nie jest potrzebna żadna wiedza specjalistyczna, żeby móc sprawnie korzystać z Chat GPT.
ChatGPT zmyśla i halucynuje!
Chat GPT jest nastawiony na konwersację i on za wszelką cenę próbuje Ci odpowiedzieć. Niestety nie ma on dostępu do Internetu i nie może sobie pobrać danych tak jak Chatbot Bing.
Dlatego czasami zdarza mu się wymyślać różne historie i osoby, albo łączyć różne niepowiązane fakty w całość, co firma OpenAI bardzo trafnie nazywa „halucynowaniem”.
ChatGPT API
Chat GPT API to interfejs, który umożliwia tworzenie aplikacji z wykorzystaniem Chat GPT.
API to skrót od Application Programming Interface, czyli Interfejs Programowania Aplikacji. API to zbiór reguł i wytycznych, które określają, w jaki sposób programy mogą się ze sobą komunikować i wymieniać dane. API ułatwia tworzenie i integrowanie aplikacji, ponieważ pozwala na korzystanie z gotowych funkcji i usług bez konieczności pisania własnego kodu.
01.03.2023 firma OpenAI udostępniła ChatGPT API, dzięki któremu developerzy i firmy na całym świecie mogą teraz w bardzo łatwy sposób integrować ChatGPT ze swoimi produktami i aplikacjami.
Firmy testujące ChatGPT API
Snapchat wprowadził usługę My AI dla Snapchata+. Eksperymentalna funkcja działa na API ChatGPT i jest oferowana w modelu subskrypcyjnym. My AI jest to przyjazny i konfigurowalny chatbot, z którym można sobie porozmawiać i zapytać o coś, tak jak ChatGPT.
Quizlet to globalna platforma edukacyjna, z której korzysta ponad 60 milionów uczniów, aby uczyć się, ćwiczyć i utrwalać to, czego się nauczą. Wraz z uruchomieniem ChatGPT API, Quizlet wprowadził usługę Q-Chat, czyli w pełni adaptacyjny korepetytor na bazie sztucznej inteligencji, który angażuje studentów zadając pytania poprzez zabawną formę czatu.
Instacart wykorzystuje API ChatGPT wraz z własną sztuczną inteligencją Instacart i danymi o produktach z ich ponad 75 000 detalicznych sklepów partnerskich, aby pomóc klientom w tworzeniu list zakupowych na podstawie ogólnikowych zapytań klientów np. „Jak zrobić wspaniałe tacos z rybą?” lub „Jaki jest zdrowy lunch dla moich dzieci?”.
Shopify wykorzystuje ChatGPT API do zasilania nowego asystenta zakupów Shopify. Kiedy klienci szukają produktów, asystent zakupów tworzy spersonalizowane rekomendacje w oparciu o ich preferencje. Nowy, napędzany przez sztuczną inteligencję asystent zakupów w sklepie usprawni zakupy w aplikacji, skanując miliony produktów, aby szybko znaleźć to, czego szukają kupujący lub pomóc im odkryć coś nowego.
ChatGPT Code Interpreter
OpenAI w końcu dodało Code Interpreter do ChatGPT, najbardziej oczekiwanej funkcji, która otwiera drzwi do tak wielu możliwości. Po wtyczkach ChatGPT, ludzie czekali na Code Interpreter, który teraz wyszedł z fazy Alpha i został udostępniony w wersji Beta dla użytkowników ChatGPT Plus. Ale czym dokładnie jest Code Interpreter w ChatGPT i jak działa? Aby dowiedzieć się szczegółów, czytaj dalej.
Eksperymentalny model ChatGPT, który może używać języka programowania Python oraz obsługuje przesyłanie i pobieranie plików. Jest to model wyposażony w kompilator języka Python w odizolowanym, zabezpieczonym środowisku wykonawczym, wraz z pewną ilością tymczasowej przestrzeni dyskowej. Kod uruchomiony przez wtyczkę Code Interpreter jest wykonywany i istnieje tylko w jednej sesji, która jest aktywna przez czas trwania rozmowy na czacie (z ograniczeniem czasowym) i kolejne wywołania funkcji mogą wywoływać siebie nawzajem. Dodatkowo Code Interpreter obsługuje przesyłanie plików do bieżącej przestrzeni roboczej rozmowy i pobieranie wyników pracy interpretera.
Jak korzystać z funkcji Interpretatora Kodu (Code Interpreter) w ChatGPT.
Ten dokument zawiera przewodnik po funkcji Interpretatora kodu ChatGPT. Eksperymentowaliśmy z tą funkcją, używając serii poleceń, aby tworzyć syntetyczne dane, przeprowadzać przetwarzanie danych, trenować i optymalizować modele, wizualizować dane i pobierać pliki.
Interpreter kodu jest szczególnie przydatny przy:
- Rozwiązywanie problemów matematycznych, zarówno ilościowych, jak i jakościowych
- Przeprowadzanie analizy i wizualizacji danych
- Konwertowanie plików między formatami
Co to jest Code Interpreter?
Code Interpreter to najnowsza funkcja w ChatGPT od OpenAI (konkretnie, to funkcja modelu GPT-4), która pozwala uruchamiać kod Pythona w aktywnym środowisku pracy. To w zasadzie odizolowane środowisko Pythona, w którym ChatGPT może wykonywać kod Pythona, aby wykonać dowolne zadanie. Może to brzmieć jak funkcja stworzona dla programistów, ale nic bardziej mylnego, to funkcja stworzona dla jednego programisty – ChatGPT.
Code Interpreter to wtyczka dająca ChatGPT dostęp do komputera (środowiska programistycznego), na którym ChatGPT może wykazać się swoją kreatywnością i pisać sobie programy w języku Python według własnego uznania. Innymi słowy, OpenAI dało ChatGPT możliwość pisanie i uruchamianie własnych programów komputerowych!
Mówiąc prosto, z Code Interpreter w ChatGPT, masz dostęp do komputera bezpośrednio w czacie, z zasobami obliczeniowymi i przestrzenią dyskową. Możesz zrobić prawie wszystko, czego chcesz, za pomocą języka naturalnego. Pamiętaj jednak, że nie możesz samodzielnie instalować bibliotek Pythona. To odizolowane, zabezpieczone środowisko jest już wcześniej wyposażone w ponad 300 bibliotek i pakietów.
Mówiąc prosto, z Code Interpreter w ChatGPT, masz dostęp do komputera bezpośrednio w czacie, z zasobami obliczeniowymi i przestrzenią dyskową. Możesz zrobić prawie wszystko, czego chcesz, za pomocą języka naturalnego. Pamiętaj jednak, że nie możesz samodzielnie instalować bibliotek Pythona. To odizolowane, zabezpieczone środowisko jest już wcześniej wyposażone w ponad 300 bibliotek i pakietów.
Jakie pliki akceptuje Code Interpreter?
Code Interpreter udostępnia również tymczasową przestrzeń dyskową do przesyłania plików. Obsługuje wiele różnych formatów plików, w tym popularne, takie jak TXT, PDF, DOC, DOCX, JPEG, PNG, MP4, AVI, CSV, JSON, XML, XLS, XLSX, CPP, PY, HTML, PDF, DB, SQLite i wiele innych. To nie jest wyczerpująca lista i popularna reprezentacja formatów plików z różnych kategorii. Pełną listę możesz sprawdzić w poniższym tweecie.
Jak działa Code Interpreter w ChatGPT?
Jak wspomniano powyżej, Code Interpreter wykonuje kod Pythona, aby wykonać zadanie w interfejsie ChatGPT. Więc na przykład, jeśli poprosisz go o wykonanie OCR na obrazowym pliku PDF, tworzy na bieżąco niestandardowy skrypt Pythona i wykonuje go na miejscu. Wystarczy, że załadujesz swój plik PDF, a on zrobi wszystko w tle. Możesz sprawdzić, jakie biblioteki są używane, gdzie występują problemy itp.
OpenAI nie podało limitu wielkości plików dla Code Interpreter. Wiele osób sugeruje, że radzi sobie z plikami poniżej 100MB, ale my załadowaliśmy plik PDF o wielkości 170MB i wszystko działało dobrze. Możesz to wypróbować samodzielnie i sprawdzić, jak dobrze przetwarza duże pliki. Warto jednak pamiętać, że przesłane pliki są usuwane po zakończeniu sesji czatu.
Kto może korzystać z Code Interpreter w ChatGPT?
Code Interpreter nie jest dostępny w darmowej wersji ChatGPT. Aby z niego korzystać, musisz subskrybować ChatGPT Plus (kosztuje 20 dolarów miesięcznie) i przełączyć się na model GPT-4.
Co potrafi Code Interpreter?
Na przykład, możesz poprosić Code Interpreter w ChatGPT o konwersję pliku PDF za pomocą OCR, przycięcie pliku wideo lub zmianę jego formatu, rozwiązanie problemu matematycznego, przeprowadzenie analizy i wizualizacji danych, stworzenie wykresów, diagramów i wiele więcej. W rezultacie, Code Interpreter pozwala na bezpośrednie przesyłanie lokalnych plików do ChatGPT w wielu formatach.
Zadania wymagające manipulacji danymi za pomocą kodu Python wydają się być możliwe do wykonania za pomocą Interpretatora Kodu. Oto kilka przykładów:
- Generowanie syntetycznych danych
- Eksploracyjna analiza danych
- Przetwarzanie obrazów
- Trenowanie, ocena i optymalizacja modeli
- Wizualizacja i wyjaśnianie danych
- Pobieranie wyników
- Konwersja plików
- Tworzenie kodów QR
- Tworzenie chmur słów
- Tworzenie materiałów do prezentacji
- Przepisywanie i debugowanie kodu
Kilka ciekawych zastosowań:
- Tworzenie gier
- Wizualizacja muzyki
- Konwersja obrazu na film
- Generowanie interaktywnych map
- Wyodrębnianie informacji z artykułów naukowych
Pytania i odpowiedzi
Oto kilka najczęściej pojawiających się pytań i odpowiedzi na temat Chat GPT.
Co to jest ChatGPT?
ChatGPT to system sztucznej inteligencji opracowany przez firmę OpenAI, z którym można rozmawiać jak z drugim człowiekiem. ChatGPT jest największą siecią neuronową na świecie, zdolną generować teksty niemal takie jak pisane przez człowieka, przez co znalazła ona zastosowanie w różnych dziedzinach, takich jak edukacja, zdrowie czy biznes.
Ile kosztuje korzystanie z ChatGPT?
ChatGPT jest dostępny w wersji bezpłatnej i płatnej. Wersja płatna kosztuje $20 miesięcznie i oferuje kilka udogodnień.
Jak działa ChatGPT?
ChatGPT powstał na bazie GPT-3.5 – modelu językowego wytrenowanego do tworzenia tekstu. ChatGPT został odpowiednio dostrojony i zoptymalizowany pod kątem dialogu poprzez zastosowanie Reinforcement Learning with Human Feedback (RLHF) – metody, która wykorzystuje ludzkie przykłady i porównania, aby poprowadzić model w kierunku pożądanego zachowania.
Dlaczego Sztuczna Inteligencja (SI) wydaje się tak realistyczna i żywa?
Modele te były trenowane na ogromnych ilościach danych z Internetu napisanych przez ludzi, w tym na rozmowach pomiędzy ludźmi, dlatego odpowiedzi których udzielają mogą brzmieć jak ludzkie. Dzięki ogromnej ilości przykładów, na których system się uczył, może on bardzo dobrze imitować sposób wypowiedzi ludzi. Trzeba jednak pamiętać, że jest to bezpośredni rezultat tego, jak system został zaprojektowany (maksymalizacja podobieństwa między odpowiedziami systemu, a zbiorem danych na którym modele były szkolone) i że takie wyniki mogą być niedokładne, nieprawdziwe i czasami wprowadzające w błąd.
Czy mogę ufać ChatGPT, że mówi mi prawdę?
ChatGPT nie jest podłączony do Internetu i może sporadycznie produkować nieprawidłowe odpowiedzi. Ma ograniczoną wiedzę o świecie i wydarzeniach po 2021 roku, a także może sporadycznie produkować szkodliwe instrukcje lub stronnicze treści.
Zaleca się sprawdzenie, czy odpowiedzi z modelu są dokładne, czy nie. Jeśli uznasz, że odpowiedź jest niepoprawna, możliwe jest przekazanie tej informacji zwrotnej za pomocą przycisku „Kciuk w dół”.Kto może zobaczyć moje rozmowy z ChatGPT?
W ramach zobowiązania firmy OpenAI do tworzenia bezpiecznej i odpowiedzialnej sztucznej inteligencji, jej pracownicy przeglądają rozmowy w celu ulepszenia systemów i zapewnienia, że treść jest zgodna z ich zasadami i wymogami bezpieczeństwa.
Czy moje rozmowy z ChatGPT będą wykorzystywane do szkolenia?
Tak. Twoje rozmowy z ChatGPT mogą być przeglądane przez trenerów sztucznej inteligencji w celu ulepszenia systemu.
Czy mogę usunąć moje dane z systemu?
Tak, należy postępować zgodnie z procesem usuwania danych.
Czy mogę usunąć konkretne rozmowy/informacje?
Nie, nie ma możliwości usunięcia konkretnych wiadomości i informacji z systemu. Dlatego nie należy udostępniać w rozmowach żadnych wrażliwych informacji.
Czy mogę zobaczyć swoją historię rozmów z ChatGPT?
Tak, możesz teraz przeglądać i kontynuować swoje wcześniejsze rozmowy z ChatGPT.
Gdzie zapisywane są moje dane osobowe i dane dotyczące rozmów?
Więcej informacji o tym, jak firma OpenAI obchodzi się z danymi, można znaleźć w ich Polityce Prywatności i Regulaminie.
Dlaczego ChatGPT dał mi odpowiedź, która nie jest związana z moim pytaniem?
ChatGPT będzie czasami wymyślać fakty, lub „halucynować” dane wyjściowe. Jeśli uważasz, że odpowiedź jest niepowiązana, możesz przekazać informację o tym za pomocą przycisku „Kciuk w dół”. W ten sposób pomożesz usprawnić system.
Czy mogę używać danych wyjściowych z ChatGPT do celów komercyjnych?
Zgodnie z Polityką Zawartości i Regulaminem, jesteś właścicielem danych wyjściowych stworzonych przez Ciebie w ChatGPT, w tym prawa do przedruku, sprzedaży i handlu – niezależnie od tego, czy dane te zostały wygenerowane w ramach planu darmowego czy płatnego.
Do czego służy ChatGPT?
ChatGPT to chatbot oparty na sztucznej inteligencji, który firma OpenAI wypuściła w listopadzie 2022 roku, aby pokazać i przetestować, co może osiągnąć ogromna sieć neuronowa z bardzo zaawansowaną technologią uczenia maszynowego. Możesz zadawać mu niezliczone pytania i często otrzymasz przydatną odpowiedź. Na przykład, możesz zadawać mu encyklopedyczne pytania typu: „Wyjaśnij prawa ruchu Newtona”.
Co oznacza nazwa ChatGPT?
Pełna forma ChatGPT to Chat Generative Pre-trained Transformer.
Czym różni się ChatGPT od Google?
ChatGPT to chatbot, który udziela odpowiedzi w formie językowej i umożliwia precyzowanie pytań w formie dyskusji, a Google to wyszukiwarka oparta na sztucznej inteligencji, która dostarcza szczegółowych informacji w formie odnośników do różnymi źródeł i przykładów.
Czy nauczyciel może sprawdzić, czy używam ChatGPT?
Autorzy ChatGPT stworzyli narzędzie do rozpoznawania tekstów generowanych przez sztuczną inteligencję, ale nie daje ono 100% pewności i posiada kilka ograniczeń. Poza tym jest ono póki co bardziej nastawione na język angielski niż polski. Tu przeczytasz więcej na temat detektora tekstów generowanych przez sztuczną inteligencję
Czy Elon Musk jest właścicielem OpenAI?
Elon Musk współzałożył OpenAI w 2015 roku jako organizację badawczą non-profit. W roku 2018 Elon „odciął” się od projektu, co firma OpenAI uzasadniła „Ponieważ Tesla coraz bardziej skupia się na sztucznej inteligencji, wyeliminuje to potencjalny przyszły konflikt dla Elona”.
Kto jest właścicielem ChatGPT?
ChatGPT został opracowany przez startup OpenAI z San Francisco. OpenAI został współzałożony w 2015 roku jako organizacja non-profit przez Elona Muska i Sama Altmana i jest wspierana przez znanych inwestorów – przede wszystkim Microsoft.
Skąd ChatGPT pobiera informacje?
Generatywne modele sztucznej inteligencji są trenowane na ogromnych ilościach informacji z Internetu, w tym stron internetowych, książek, artykułów informacyjnych i innych.
Co to jest chatbot GPT?
Chatbot GPT to inaczej ChatGPT i jest to sztuczna inteligencja opracowana przez OpenAI, z którą możemy się komunikować poprzez interfejs użytkownika przypominający okno czatu.
Czy ChatGPT ma dostęp do Internetu?
Nie. ChatGPT nie ma dostępu do Internetu, w sensie takim, że nie może on sam sobie pobierać informacji z sieci. Ale nowa wyszukiwarka Microsoft Bing wykorzystuje technologię ChatGPT z dostępem do Internetu.
Zobacz inne artykuły o ChatGPT
Chat GPT – Jak włączyć po polsku i korzystać? Czat OpenAI PL
niestety na dole strony openai w stopce mi się nic takiego nie pokazuje ;(
Można prosić o bezpośredni link ?”
Czat niezły ale już 3 razy twierdził (bo specjalnie pytałem 2 i 3 raz) czy Naomi Nagata w serii książek Expanse miała dzieci. Trzy razy twierdził że Naomi Nagata miała córkę Filipę. Poprawiony oczywiście potwierdzał że Naomi Nagata miała syna Filipa ale to już trzeci raz. Ciekawy za którym razem odpowie prawidłowo od razu że Naomi Nagata miała jednego syna a nie miala córek.
To prawdopodobnie kwestia niuansów języka polskiego i tłumaczenia z angielskiego.
Tutaj link do playground: https://platform.openai.com/playground
No niestety w języku polskim będzie on działał trochę gorzej, a gdy nie ma wystarczającej ilości wiedzy, to zaczyna zmyślać historie i ludzi, o czym firma OpenAI ostrzega w wielu miejscach i nazywa bardzo trafnie „halucynowaniem”. Dlatego trzeba uważać i nie wierzyć we wszystko, co nam napisze 🙂 Oczywiście będzie coraz lepiej i może lepiej będzie działał Chatbot Bing, czyli ChatGPT tylko z podłączeniem do internetu.
Wszystko fajnie, ale smutny jest fakt, który został w artykule opisany jako „nawet sztuczna inteligencja musi być poprawna politycznie”. Wydawałoby się, że sztuczna inteligencja, której wiedza opiera się na największej możliwej ilości danych, ma szanse odpowiedzieć nam bezstronnie i bez uruchamiania uczuć (które często są złym doradcą) na trudne i nurtujące nas pytania. Tymczasem okazuje się z tyłu stoi za tym człowiek, który „poprawia” ją według wytycznych stworzonych przez określoną, wąską grupę ludzi.
Tak, to jest trochę smutne. Szkoda, że nie ma możliwości wyłączenia tego kagańca 😛
jest problem
przykład proszę żeby napisał wypracowanie na 40 stron – napisze 2 strony i zawiesza sie
Regenerate response
co z tym zrobic?
Niestety nie wiem co to za błąd i dlaczego się pojawia. Czy to jest ChatGPT Plus? Jaki model GPT? 3.5 czy 4?