Google Search Console

Zoptymalizuj widoczność swojej strony internetowej w największej na świecie wyszukiwarce internetowej.

Podczas gdy Twoja witryna nie musi być podłączona do Google Search Console, aby pojawić się w wynikach wyszukiwania, podłączenie do tej bezpłatnej usługi może przyspieszyć proces indeksowania twoich stron i dostarczyć Ci przydatnych informacji na temat pozycjonowania i stanu Twojej strony internetowej w indeksie Google.

Co to jest Google Search Console

Google Search Console, to darmowa usługa firmy Google, która ułatwia pozycjonowanie i SEO stron internetowych, bo pozwala śledzić na bieżąco, jak strona internetowa radzi sobie w wynikach wyszukiwania, czy Google znalazł na niej jakieś problemy i pozwala zgłaszać prośby o ponowne indeksowanie i sprawdzenie ewentualnych poprawek do błędów na stronie.

Co można robić za pomocą Google Search Console?

Za pomocą Google Search Console sprawdzisz ilość ruchu pochodzącego z wyszukiwarki Google, sprawdzisz czy Google znalazł jakieś problemy na twojej stronie, których stron dokładnie te błędy dotyczą, czy problemy te nie sprawiają że jest ona rzadziej pokazywana w wynikach wyszukiwania, albo całkowicie blokowana i generalnie dowiesz się co musisz poprawić na swojej stronie internetowej, żeby zwiększyć jej skuteczność w wyszukiwarce Google.

Google Search Console pomaga analizować i optymalizować treści na stronie.
Dowiesz się dzięki jakim zapytaniom ludzie najczęściej trafiają na Twoją stronę internetową, sprawdzisz najpopularniejsze słowa kluczowe, po których ludzie trafiają na Twoją stronę i na jakiej pozycji w wynikach wyszukiwania Twoja witryna występuje dla poszczególnych słów kluczowych.

Google Search Console umożliwia przesyłanie bezpośrednio do Googla całych map strony, albo poszczególnych adresów URL nowych stron, dzięki czemu możesz mocno skrócić czas, po jakim Google zacznie pokazywać nowe treści na twojej stronie.

Pamiętaj, że nowa strona nie będzie miała wielu (jeśli w ogóle!) wyświetleń lub kliknięć. Najlepiej jest dodać ją jak najszybciej do Google Search Console i dać czas Googlowi na rozpoczęcie zbierania danych.

Jak skonfigurować Google Search Console

Jeśli spotykasz się z Google Search Console po raz pierwszy, przejdź na stronę Search Console, i kliknij przycisk Rozpocznij.

Strona główna Google Search Console gdzie można zarejestrować darmowe konto w usłudze Search Console
Strona główna Google Search Console

Uwaga: Aby kontynuować, musisz mieć konto Google (np. Gmail).

Po zalogowaniu się, zostaniesz powitany przez ekran powitalny (zdjęcie poniżej). Musisz podać swoją nazwę domeny w polu „Domena” po lewej stronie.

Jak wygląda ekran powitalny Google Search Console, gdzie można dodać nazwę domeny strony internetowej
Ekran powitalny Google Search Console.

Od tego momentu Google przeprowadzi Cię przez proces weryfikacji Twojej domeny. Jeśli masz już zainstalowaną na swojej stronie internetowej usługę Google Analytics (z tego samego konta Google), proces weryfikacji domeny będzie znacznie szybszy.

Zobacz Film o Google Search Console

Jeżeli jeszcze go nie używasz, to koniecznie obejrzyj film poniżej, załóż konto i dodaj swoją stronę internetową do Google Search Console.

Przydatne Linki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 komentarze

  1. Naprawdę przydatny wpis! Ostatnio zacząłem interesować się tematem SEO i pozycjonowania, więc czytam wiele artykułów związanych z tą tematyką. Muszę przyznać, że przynosi to naprawdę widoczne efekty, co przekłada się też na popularność danej witryny.