fbpx

Jak Sprawdzić Hosting i czy nie obrywasz za niego od Google

Na ogólną jakość hostingu składa się wiele czynników, ale w tym artykule zajmiemy się jedynie aspektem prędkości działania strony internetowej, a zatem czynnikiem wpływającym bezpośrednio na ranking strony w wyszukiwarce Google. Dowiesz się tutaj jak sprawdzić hosting i czy Twój hosting zaniża pozycję Twojej witryny w wynikach wyszukiwania Google.Poza tym, niezależnie od tego, jak bardzo dopieścisz wygląd swojej strony internetowej, bez dobrej jednostki napędowej, nawet najlepszy kierowca świata przegra wyścig. Tak samo Twoja strona internetowa, żeby pokonywać konkurencję, potrzebuje dobrego silnika – musisz zapewnić jej możliwie najlepszy hosting.

Jak sprawdzić hosting

Chodzi oczywiście o wydajność serwera, na jakim dany hosting sie znajduje. Jest to tak naprawde najistotniejszy parametr podczas wyboru hostingu. Niestety nie można go policzyć lub oszacować, a jak zapytasz firmę hostingową, to powiedzą Ci dokładnie to, co chcesz usłyszeć. Dlatego, wydajność hostingu trzeba zmierzyć własnoręcznie.

Wydajność hostingu będzie zależeć od jakości sprzętu używanego przez firmę hostingową, od jego architektury, infrastruktury, stosowanego oprogramowania, łączy internetowych itd. Poza tym wydajność może się zmieniać z czasem, za sprawą ilości i popularności sąsiednich stron – przeczytaj więcej na temat różnych rodzajów hostingów i różnic pomiędzy nimi pod tym linkiem.

Co potrzeba, żeby sprawdzić jakość hostingu

Sprawdzenie jakości hostingu nie jest trudne, ale wymaga trochę zachodu – kilku kroków. Nie ma do tego specjalnych narzędzi, więc trzeba mierzyć metodą pośrednią, a oto, co będzie potrzebne:

  1. Rejestracja konta hostingowego
  2. Uruchomienie strony testowej
  3. Optymalizacja strony testowej
  4. Przeprowadzenie testów

Konto hostingowe

Większość firm hostingowych oferuje darmowe okresy próbne (od kilku dni do nawet miesiąca), to powinno wystarczyć na przeprowadzenie odpowiednich testów.

Strona testowa

Na testowanym koncie hostingowych trzeba uruchomić strone internetowa która umożliwi przeprowadzenie odpowiednich testów przy użyciu specjalnych aplikacji internetowych do mierzenia prędkości stron, takich jak:

Jeżeli chcesz porównać wydajność kilku kont hostingowych, to najlepiej jak na każdym z nich uruchomisz dokładnie taką samą stronę internetową i zoptymalizowaną w ten sam sposób.

Jeśli chcesz zaoszczędzić trochę swojego cennego czasu, tutaj znajdziesz kilka gotowych (identycznych) stron testowych, znajdujących się na kilku najpopularniejszych polskich hostingach.

Optymalizacja

Optymalizacja jest potrzebna, żeby wyizolować problem hostingu (jeżeli istnieje) z wyników pomiarów wyżej wymienionymi narzędziami. Sama strona internetowa, a dokładniej sposób w jaki została napisana i zaprojektowana może stanowić znacznie większą składową kiepskiego wyniku pomiaru prędkości. Zazwyczaj tak jest i firmy hostingowe często używają tego argumentu, żeby zatuszować problemy z wydajnością swoich serwerów.

Pomiary i testy

Na koniec pozostaje zrobić pomiary i sprawdzić wyniki. Aby pomiary były wiarygodne, powinny być przeprowadzane kilkakrotnie i o różnych porach, a najlepiej przez kilka dni z rzędu.

Jak mierzyć wydajność hostingu

Trudno jest wyizolować każdy z czynników, które mogą być odpowiedzialne za powolny hosting, ale to już zadanie firmy hostingowej. My musimy jedynie sprawdzić czy mamy problem z hostingiem czy nie. Problemy z hostingiem są najlepiej widoczne podczas ładowania się strony, która wcześniej została już zbuforowana. Buforowanie (ang. cache) to część procesu optymalizacji strony pod kątem prędkości.

Podczas analizy wyników zauważysz, że czas odpowiedzi serwera (ang. server response), lub inaczej czas do pierwszego bajtu (TTFB – ang. Time To First Bajt) jest wyjątkowo długi.

Google PageSpeed Insights

Google rozdaje dzisiaj karty (ruch/klientów) w internecie, dlatego warto mieć go po swojej stronie. Google sprawdza strony, które pokazuje swoim użytkownikom i te strony które nie spełniają jego kryteriów (np. prędkość strony) odsyła na koniec kolejki.

Google PageSpeed Insights to narzędzie stworzone przez Google dla właścicieli stron internetowych, żeby ułatwić im spełnianie jego wymagań odnośnie szybkości działania strony.

Google PageSpeed Insights powinno być Twoim punktem odniesienia.

Narzędzie to podaje ogólną ocenę wydajności strony i sugestie odnośnie elementów, które mają największy potencjał poprawy tej oceny.

Jeśli serwer, na którym znajduje się Twój hosting jest wolny i znacząco wpływa na ocenę wydajności strony według Google, zobaczysz informację “Skróć czasy reakcji serwera (TTFB)”. Możesz wtedy poinformować o tym dostawcę Twojego hostingu, ale zazwyczaj nie są oni chętni do zajmowania się tego typu problemami. Prawdopodobnie usłyszysz, że to wina strony i jej optymalizacji…

Przykład z życia wzięty, gdy próbowałem interweniować w sprawie jednej z moich stron testowych:

Dzień dobry, za szybkość ładowania się strony internetowej odpowiada jej budowa oraz przede wszystkim optymalizacja…

Więc dałem sobie spokój.

Wtyczki WordPressa do sprawdzania wydajności hostingu

Jeśli stronę testową konta hostingowego uruchomisz na systemie WordPress, to możesz również wykorzystać wtyczki (aplikacje) do mierzenia wydajności serwera. Poprzez system CMS aplikacje te otrzymują dostęp do serwera przypisanego do konta hostingowego i mogą mierzyć wydajność jego hardware’u.

Oto wtyczki WordPressa, które warto rozważyć:

wp Hosting Performance Check

Całkiem fajna wtyczka, mierząca wydajność hostingu i przedstawiająca wyniki w postaci ładnych wykresów. Mierzy między innymi czas ładowania się strony, czas odpowiedzi serwera oraz jakość stosowanych technologii (wersje baz danych MySQL i PHP).

Można dzięki niej zasymulować zwiększone obciążenie serwera.

Wtyczka ta mierzy wydajność hostingu i zbiera informacje za każdym razem, gdy ktoś otwiera stronę – bez ruchu na stronie, dane będą wybrakowane.

PHP/MySQL CPU performance statistics

Ta wtyczka wykonuje różnego rodzaju obliczenia i manipulacje na serwerze PHP i MySQL. Aby jeszcze lepiej przetestować wydajność serwera baz danych MySQL, wtyczka ta uruchamia sekwencję, która kolejno wstawia, wybiera, aktualizuje i usuwa rekordy bazy danych MySQL Operacje te są oczywiście wykonywane na osobnej bazie danych, utworzonej specjalnie na potrzeby testów, żeby nie popsuć czegoś na Twojej stronie.

Na koniec dostajemy informacje na temat ilości operacji na sekundę oraz jak długo dana ilosc operacji była wykonywana przez serwer. Informacje te są bardzo przydatne gdy porównujemy wydajność dwóch (lub wiecej) różnych kont hostingowych.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry
Share via
Copy link