Jednoosobowa działalność gospodarcza czy spółka z o.o.? Jakie czynniki warto uwzględnić, wybierając formę prawną firmy?
Wybór formy prawnej to jedna z kluczowych decyzji, jaką musi podjąć przyszły właściciel firmy. Trafiona, przełoży się na wymierne korzyści (nie tylko ekonomiczne!). Chybiona — ograniczony możliwości i znacząco utrudni codzienne działania. W czarnym scenariuszu może narazić przedsiębiorcę na pokaźne straty.
Według danych udostępnionych przez platformę BNF.pl, w styczniu 2019 r. działalność gospodarczą rozpoczęło 28 478 nowych podmiotów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), rejestrze REGON i Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Aż 79,1% z nich to osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą.
Działalność gospodarcza jest najprostszą formą prowadzenia firmy. Trudno się dziwić, że wybiera ją prawie 80% osób, marzących o własnym biznesie. Taka forma prowadzenia firmy nie wymaga wniesienia kapitału, prowadzenia pełnej księgowości, a nawet… posiadania firmowego konta. Jako właściciel jednoosobowej działalności będziesz mógł wybrać sposób opodatkowania dochodu firmy. Polskie prawo wyróżnia cztery podstawowe formy opodatkowania: skala podatkowa (zasady ogólne), podatek liniowy, karta podatkowa oraz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Spółka z o.o. należy do grupy spółek handlowych. Jej funkcjonowanie reguluje Kodeks spółek handlowych. W przeciwieństwie do działalności gospodarczej, która jest tożsama z właścicielem, spółka z o.o. posiada własną osobowość prawną. Jest więc odrębnym od udziałowców podmiotem. To właśnie spółka z o.o. jest najpopularniejszym wśród przedsiębiorców rodzajem spółki. Takie podmioty stanowiły 11,9% wszystkich firm zarejestrowanych w styczniu 2019 roku. Dla porównania — spółek cywilnych prowadzących działalność na podstawie umowy zawartej zgodnie z Kodeksem cywilnym zarejestrowano jedynie 2,3%, spółek komandytowych - 1,6%, a spółek jawnych - 0,4%. Dlaczego warto wybrać spółkę z o.o.? Jedną z kluczowych zalet spółki z o.o. jest ograniczona odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki. Jeśli spółka popadnie w długi, wspólnicy odpowiadają za nie wyłącznie do wysokości wniesionego kapitału. Ich osobisty majątek jest więc chroniony. Kolejną zaletą takiej formy prowadzenia działalności jest brak konieczności odprowadzania comiesięcznych składek ZUS.
Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej to dobre rozwiązanie dla osób, które nigdy wcześniej nie prowadziły firmy i nie mają w tym zakresie żadnego doświadczenia. Taka forma działalności jest bowiem najmniej skomplikowana i najbardziej przyjazna przedsiębiorcom.
Prowadzenie spółki, ze względu na szereg ograniczeń i obostrzeń, jest już zdecydowanie bardziej skomplikowane. Wymaga choćby średniego doświadczenia oraz znajomości podstawowych mechanizmów prawno — finansowych. Wprawa w prowadzeniu biznesu nie powinna być jednak jedynym argumentem, decydującym o wyborze określonej formy prawnej.
Aby założyć jednoosobową działalność gospodarczą, wypełnij formularz CEIDG-1 na stronie ministerstwa lub e-PUAP.
Wniosek o rejestrację możesz:
Jeśli wniosek nie zawiera błędów, wpis zostanie dokonany najpóźniej następnego dnia roboczego. Kiedy firma zostanie wpisana do CEIDG, staniesz się przedsiębiorcą.
Ważne: jeśli firma będzie płatnikiem podatku VAT, należy dokonać zgłoszenia w urzędzie skarbowym.
Rejestracja działalności gospodarczej jest obecnie darmowa.
Zależy Ci na tym, aby usprawnić cały proces i wyeliminować przykre niespodzianki? Zleć to ekspertowi. Rejestracja 1 os. działalności może kosztować Cię 0 zł, jeśli podpiszesz umowę na usługi księgowe. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które:
nie mają czasu i chcą zdjąć z ramion dodatkowy obowiązek,
w temacie rejestracji firmy są zupełnie „zielone”,
nie wybrały biura księgowego do obsługi firmy.
Spółkę z o.o. możesz zarejestrować:
Każde z tych rozwiązań posiada jednak pewne niedogodności. W przypadku tradycyjnej rejestracji są to wyższe koszty i stosunkowo długi czas oczekiwania na rejestrację, w przypadku S24 - konieczność skorzystania z gotowego wzorca umowy, z ograniczoną możliwością edycji czy brak możliwości wniesienia kapitału zakładowego w formie aportu.
Jeśli chciałbyś prowadzić spółkę, jednak zniechęca Cię skomplikowany proces rejestracji, skorzystaj z alternatywy. Na rynku istnieją firmy, oferujące zakładanie spółek z o.o. Oddając tę czynność w ręce eksperta, unikniesz frustracji, błędów i „szarpaniny” z urzędami. Wszystkie dokumenty potrzebne do prowadzenia działalności (KRS, NIP, REGON), otrzymasz w ciągu 1 - 13 tygodni.
Chcąc zarejestrować spółkę w ten sposób, przygotuj następujące informacje:
Gotowe spółki to zarejestrowane wcześniej podmioty, przygotowane do dalszej odsprzedaży. Posiadają umowę, numery NIP i REGON oraz szerokie PKD. Są także zgłoszone do podatku VAT/VAT-UE. Kupując gotową spółkę, rozpoczniesz działalność natychmiast po podpisaniu dokumentów, często nawet z dnia na dzień.
Dla większości początkujących przedsiębiorców, którzy nigdy wcześniej nie prowadzili własnego biznesu najlepszym rozwiązaniem będzie rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej. Prowadząc firmę w takiej formie, będą mogli nabyć doświadczenia i dowiedzieć się, jak w praktyce wygląda bycie przedsiębiorcą. Poznają także blaski i cienie „
„bycia na swoim” w przyjaznym, stosunkowo łatwym do zrozumienia modelu działalności.
Własny biznes w formie spółki będzie odpowiedni dla osób, które znają specyfikę takiej formy przedsiębiorstwa oraz posiadają choćby średnie doświadczenie w prowadzeniu firmy. Spółka z o.o. przyniesie wymierne korzyści osobom prowadzącym średnie i duże firmy oraz planującym obarczone ryzykiem inwestycje. Wynikająca z takiej formy prawnej ograniczona odpowiedzialność wspólników pozwoli ochronić ich osobisty majątek przed wierzycielami i egzekucją komorniczą. Nawet jeśli inwestycje zakończą się fiaskiem.