Jak wygląda marketing w internecie

Marketing Internetowy

W dzisiejszych czasach, łatwo natknąć się na hasło: „nie ma cię w internecie – nie istniejesz”. W odniesieniu do osób prowadzących własny biznes, jest ono szczególnie trafne. Reklama umieszczona w tradycyjnych mediach okazuje się niewystarczająca – potencjalni klienci będą szukać cię przede wszystkim w internecie. Z tego artykułu nabędziesz najważniejsze informacje na temat marketingu internetowego i narzędzi, które są konieczne do jego sprawnej realizacji.

Czym jest marketing internetowy?

Nie ulega wątpliwości, że marketing internetowy (e-marketing) jest najszybciej rozwijającą się gałęzią marketingu w dzisiejszych czasach. Powszechnie dostępny internet, przestał służyć wyłącznie celom komunikacyjnym – dziś jest również czymś na kształt doradcy i pomocnika w poszukiwaniu produktów i usług.

Marketing internetowy wykorzystuje potencjał sieci po to, by wprowadzić produkt lub usługę na rynek – proces ten zachodzi jednak inaczej, niż ma to miejsce w przypadku mediów tradycyjnych. W internecie, rola odbiorcy komunikatu reklamowego jest znacznie większa – pojawia się możliwość dokładnego kierowania reklam, a nawet dialogu z potencjalnym klientem. To główne powody, dla których firmy powszechnie już przenoszą swoją działalność do internetu, czerpiąc garściami z oferowanych przez niego dóbr.

Czy każdy może być e-marketingowcem?

Nie sposób pominąć kolejny wyznacznik internetowego marketingu – w praktyce, może go uprawiać każdy. Reklama w sieci jest relatywnie tańsza od tej w telewizji czy w radiu, mało tego – nieraz jest po prostu darmowa. Aby reklamować się w internecie, możesz zdecydować się na usługi profesjonalnej agencji reklamowej lub po prostu… nabyć odpowiednią wiedzę samodzielnie. Nie chodzi tu nawet o wykształcenie kierunkowe – obecnie dostęp do kursów z marketingu internetowego jest bardzo łatwy – szkolenia realizowane są w niemal wszystkich, większych miastach kraju. Niezwykle ważne jest i to, aby stale śledzić internetowe trendy oraz pozostawać na bieżąco z marketingowymi nowinkami.

Zalety płynące z marketingu internetowego

Wciąż wahasz się, czy działania promujące twoją markę w sieci to dobry pomysł? Poniższe argumenty powinny cię przekonać.

 • Marketing internetowy  pozwala na dotarcie do klienta o każdej porze dnia i nocy,
 • Komunikaty reklamowe mogą być jeszcze bardziej spersonalizowane, co zwiększy ich skuteczność,
 • Łatwy dostęp do statystyk pozwoli ci skrupulatnie poszerzać wiedzę o grupie docelowej,
 • Zyskasz możliwość interakcji z potencjalnym klientem,
 • Efekty twoich działań będą mierzalne,
 • Masz pełną kontrolę nad kosztami reklam, które w razie potrzeby, możesz redukować.

Narzędzia marketingu internetowego

Czas przejść do narzędzi, z którymi powinieneś się niezwłocznie zapoznać, jeśli chcesz realizować sprawny marketing internetowy.

1. Google Ads

Google Ads (do niedawna: Google AdWords) to najogólniej mówiąc, system reklamowy firmy Google, umożliwiający wyświetlanie reklam w wyszukiwarce oraz w sieci reklamowej. W istocie, jest to bardzo rozbudowane narzędzie, pozwalające prosto i intuicyjnie dotrzeć do użytkownika wyróżniającego się konkretnymi cechami demograficznymi, zainteresowaniami, czy nawet zachowaniami w sieci.

Google Ads umożliwia zastosowanie kampanii reklamowych wykorzystując:

 • Sieć wyszukiwania,
 • Sieć reklamową,
 • Zakupy Google,
 • Wideo,
 • Promocję aplikacji.

System Google Ads jest stale rozwijany, co pozwala na konstruowanie kampanii reklamowych zgodnych z aktualnymi trendami. Co istotne – samo założenie konta w Google Ads jest całkowicie darmowe, co stanowi atut nie tylko dla profesjonalistów, ale i osób stawiających pierwsze kroki w marketingu internetowym. Ogólnie mówiąc – to, ile wydasz na reklamę w Google Ads, zależy od ciebie.

Wyniki działań w Google Ads

Aby twoja reklama w Google Ads mogła zostać wyświetlona, bierze udział w „licytacji” z innymi reklamodawcami. Wówczas, pod uwagę brane są parametry takie, jak koszt kliknięcia oraz wynik jakości. Google przykłada bardzo dużą uwagę do wysokiego poziomu reklam, ale i uczciwości ich kierowania. Jeśli wynik jakości reklamy jest niski, może oznaczać to, że będzie wyświetlana rzadziej lub nawet wcale.

Google Ads wychodzi naprzeciw również odbiorcom reklam – każdy przekaz, który wyświetlany jest zbyt natarczywie, można zgłosić. Można zrobić to również wtedy, gdy treść reklamy zostanie uznana za nieodpowiednią. Zwykle jednak, przed publikacją reklam, Google zajmuje się ich oceną pod względem wyżej wspomnianych cech.

Google Ads – dlaczego warto?

Dlaczego Google Ads to dobra forma reklamy w internecie?

 • Umożliwia kontrolę kosztów reklam,
 • Daje możliwość precyzyjnego kierowania reklam,
 • Pozwala na łatwe mierzenie efektów,
 • Gwarantuje efekt szybszy niż SEO,
 • Pozwala reklamować się w serwisach: YouTube i Gmail,
 • Umożliwia śledzenie wyników konkurencji.

2. Reklama w social media

Z przekazem reklamowym, warto docierać również do użytkowników mediów społecznościowych. Z pewnością, reklama w social media kojarzy ci się przede wszystkim z Facebookiem. Tymczasem, całe mnóstwo serwisów społecznościowych (np. Instagram, LinkedIn, Twitter) oferuje równie atrakcyjne formy promowania produktów lub usług!

Co wyróżnia reklamę w social media?

 • Charakterystyczną cechą reklam w social media jest ich interaktywność. Użytkownik może taką reklamę „polubić”, udostępnić dalej, skomentować. Reklamy w mediach społecznościowych pozwolą uzyskać niemal natychmiastowy feedback, który będzie cenną wskazówką odnośnie tego, co w przekazie powinno zostać poprawione. Oznacza to jednak, że należy być przygotowanym na krytykę internautów.
 • W social media, reklamy mają niemal równie różnorodne formy, co np. w Google Ads. Możesz zdecydować się na reklamę tekstową, tekstowo-graficzną, reklamę w formie video.
 • Przekaz reklamowy w mediach społecznościowych, można uznać za bardziej „dyskretny”. Użytkownik często może nie odróżnić posta prywatnego od reklamowego. Przepisy prawne regulują jednak, aby treści reklamowe były właściwie oznaczone – zwykle, jest to drobny dopisek „sponsorowane”.
 • Social media gromadzą o swoich użytkownikach potężne ilości informacji. To pozwoli ci w jeszcze dokładniejszym dotarciu do wybranej grupy docelowej, poprzez targetowanie swoich reklam.

Zalety reklamy w social media:

 • Wzmacnianie świadomości marki,
 • Możliwość zbierania komunikatów zwrotnych od odbiorców,
 • Możliwość kierowania na wybrane landing pages poprzez reklamy,
 • Szybsze docieranie z informacjami o nowościach, promocjach etc.

3. Reklama w blogosferze

Jeśli szukasz sposobu na sprawne promowanie swojej firmy w internecie, warto pomyśleć również nad współpracą z blogerami. O ile kiedyś prowadzenie bloga było kojarzone z tworzeniem internetowego pamiętnika, dziś nikt nie zaprzeczy, że blogerzy stanowią najistotniejszą grupę twórców w sieci. To kreatorzy opinii, z którymi liczy się coraz więcej osób. Dla ciebie – jako reklamodawcy – oznacza to możliwość dotarcia do szerokich rzesz odbiorców.

Jak podjąć współpracę z blogerem?

Reklamodawcy najczęściej decydują się na współpracę płatną lub barterową. Pierwsza wymaga zapłaty blogerowi za zareklamowanie produktu lub usługi, druga to po prostu oferta towaru za reklamę. Cena reklam płatnych zależy w dużej mierze od prestiżu blogera. Reklamy na blogach mogą pojawiać się w postaci:

 • Recenzji i testów,
 • Patronatu,
 • Tekstów sponsorowanych,
 • Konkursów.

Jak wybrać blogera idealnego?

Nie decyduj się na współpracę z pierwszym lepszym blogerem, którego strona wyświetli się w wyszukiwarce. Zrób małe badanie rynku i sprawdź, którzy blogerzy podejmują tematykę odpowiadającą oferowanym przez twoją firmę produktom lub usługom. Z propozycją współpracy, warto zwracać się do najlepszych – oczywiście, musisz mieć na uwadze swój budżet. Najpopularniejsi twórcy, z dużą dozą prawdopodobieństwa będą wyżej cenili możliwość zareklamowania się na ich blogach.

We współpracy z blogerem, nie oczekuj od niego bezkrytycznej recenzji twojego produktu – właściciele blogów muszą dbać o swoją autentyczność, dlatego niemal zawsze będą starali się ocenić twój produkt zgodnie z własnymi odczuciami. Warto o tym pamiętać – zwłaszcza, gdy produkt, który chcesz reklamować, nie jest idealny.

4. Kampanie e-mail

E-mail marketing to sposób na reklamę niedrogą, a zarazem angażującą twoich odbiorców. Oferty sprzedażowe możesz przekazywać im w czasie rzeczywistym, bez marnowania środków na druk i dystrybucję. To szczególnie cenna forma reklamy wówczas, gdy masz już rozbudowaną bazę klientów.

Skuteczna kampania e-mail – zasady

 • Przekaz reklamowy musi być zwięzły i konkretny – nie stosuj „wodolejstwa”,
 • Zadbaj o przejrzystość przekazu oraz prosty język,
 • Stosuj wezwanie do działania (call to action), bezpośrednie zwroty do adresata,
 • Zadbaj, by e-mail kierował do wartościowej strony produktowej,
 • Temat e-maila musi intrygować i skłonić do otwarcia wiadomości,
 • Umieść logo firmy w widocznym miejscu,
 • Zapoznaj się z zasadami RODO i naj odbiorcy możliwość wypisanie się z newslettera,
 • Zoptymalizuj e-mail pod kątem urządzeń mobilnych,
 • Mierz skuteczność kampanii.

5. Lejek sprzedażowy

Co kryje się za tym pojęciem? Mówiąc krótko, lejek sprzedażowy to metafora sytuacji, w której odwiedzający twoją stronę www internauta trafia do „lejka”, jednak tylko ci, którzy zdecydowali się na zakup, wychodzą z jego wąskiej strony. Osoby, które dokonały zakupu, stają się wyznacznikiem dla stworzenia profilu potencjalnego klienta, co z biegiem czasu pozwala udoskonalać działania marketingowe.

„Etapy” lejka sprzedażowego

 • Góra lejka – wzbudzenie zainteresowania

Na tym etapie, nie należy podejmować działań o charakterze sprzedażowym. Postaw na akcje takie, jak buzz marketing, posty w social media, reklamę natywną, wpisy blogowe.

 • Środek lejka – edukacja klienta

Zainteresowany produktem klient, chce poszerzyć swoją wiedzę. Umożliwisz mu to, oferując próbki, raporty czy kierując go na podstronę typu FAQ.

 • Spód lejka – decyzja sprzedażowa

To etap, w którym musisz ostatecznie przekonać klienta do zakupu, wzbudzając jego zaufanie. Wykorzystaj opinie dotychczasowych klientów i referencje.

 • Dół lejka – ocena klienta

Gratulacje – klient zdecydował się na zakup. Twoim zadaniem jest podziękowanie mu oraz zaoferowanie dodatkowych korzyści, np. w formie karty stałego klienta czy rabatu. Nie zapomnij o pozyskaniu opinii po zakupie.

Podsumowanie

Marketing internetowy to dziedzina oparta na szeregu rozbudowanych narzędzi i technik, które pozwolą ci na osiągnięcie sukcesu sprzedażowego. Receptą na to jest bezustanne śledzenie trendów oraz poszerzanie swojej wiedzy poprzez cenną lekturę, szkolenia czy kontakt z doświadczonymi profesjonalistami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *