Co to jest WordPress

WordPress

WordPress to darmowa platforma open-source do tworzenia stron internetowych. Z bardziej technicznego punktu widzenia, WordPress to system zarządzania treścią (CMS) napisany w języku PHP, który korzysta z bazy danych MySQL. Mówiąc mniej technicznie, WordPress to najlepsza i najłatwiejsza w obsłudze platforma do blogowania i tworzenia stron www, jaka obecnie istnieje.

WordPress jest doskonałym kreatorem dla różnych stron internetowych. Od blogów, przez e-commerce, po strony biznesowe i portfolio, WordPress jest wszechstronnym systemem CMS. Zaprojektowany z myślą o użyteczności i elastyczności, WordPress jest świetnym rozwiązaniem zarówno dla dużych, jak i małych stron internetowych.

Kokpit WordPress

Co to jest strona internetowa WordPress?

Strona internetowa WordPress to każda strona internetowa, która wykorzystuje WordPress jako system zarządzania treścią (CMS). WordPress zasila zarówno backend strony internetowej (interfejs, w którym użytkownik loguje się, aby wprowadzać zmiany lub dodawać nowe treści), jak i frontend (widoczną część strony internetowej, którą odwiedzający widzą w sieci).

Oto tylko kilka przykładowych rodzajów stron internetowych, które możesz zbudować za pomocą WordPressa:

  • Blog – jest to specjalny rodzaj strony internetowej, poświęconej dzieleniu się przemyśleniami, zdjęciami, recenzjami, poradnikami, przepisami i wiele innych. Blogi zazwyczaj najpierw wyświetlają ostatnio opublikowane treści.
  • E-commerce – pozwala na sprzedaż towarów lub usług online i pobieranie płatności za pośrednictwem systemu płatności online. Możesz pobrać i zainstalować wtyczkę e-commerce dla WordPress, aby rozszerzyć domyślną funkcjonalność WordPressa, dzięki czemu możesz mieć sklep internetowy na swojej stronie internetowej.
  • Wizytówka – wiele firm skorzysta z obecności w Internecie w postaci własnej strony internetowej. Jeśli Twoja firma potrzebuje strony internetowej dla klientów, aby dowiedzieć się o swojej firmie i co masz do zaoferowania, WordPress jest doskonałą opcją. Klienci mogą się z Tobą skontaktować, poprosić o wycenę, umówić się na spotkanie i wiele więcej.
  • Członkostwo – witryna członkowska pozwala na umieszczenie treści za płatną ścianą lub logowaniem do konta. Aby uzyskać dostęp do stron lub postów, użytkownicy muszą się zalogować lub zapłacić za treści. WordPress może również obsługiwać witryny członkowskie za pomocą dodatkowych wtyczek.
  • Portfolio – Pochwal się swoimi pracami, umiejętnościami projektowymi i nie tylko, dzięki stronie portfolio zbudowanej na WordPressie.
  • Forum – strona internetowa z forum dyskusyjnym może być pomocnym miejscem dla użytkowników do zadawania pytań, lub dzielenia się poradami. Wiele stron internetowych z forum działa na WordPressie.
  • Rezerwacje – organizujesz wydarzenie? WordPress ułatwi Ci udostępnianie szczegółów wydarzenia i sprzedaż biletów. Prowadzisz zakład usługowy? Za pomocą wtyczek do rezerwacji terminów (booking), możesz zautomatyzować zapisywanie klientów i jednocześnie pobieranie od nich opłat.
  • E-learning – strona na której uczniowie mogą brać udział w kursach online, śledzić swoje postępy, pobierać zasoby i wiele więcej. Dzięki specjalnemu rodzajowi wtyczki zwanej wtyczką WordPress LMS, możesz oferować kursy online na własnej stronie WordPress, bez dzielenia się dochodami z własnych kursów.
na wordpress zbudujesz dowolny rodzaj strony internetowej

Jeśli chodzi o dostosowywanie witryny WordPress, to możliwości są nieograniczone. Motywy i wtyczki do WordPressa mogą dodać nowe opcje stylistyczne i dodatkowe funkcje. Sprawdź WordPress.org, aby uzyskać darmowe motywy i wtyczki.

Czy WordPress jest dla mnie?

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego WordPress jest tak szeroko stosowanym systemem do tworzenia stron internetowych, oto niektóre z korzyści płynących z stosowania WordPressa:

  • Prostota – WordPress pozwala na szybkie publikowanie i budowanie zawartości witryny. Nawet jako początkujący, możesz z łatwością używać WordPressa.
  • Niska cena – Samo oprogramowanie WordPress dostępne na stronie WordPress.org jest bezpłatne i można je pobrać i używać za darmo. Będziesz jednak musiał zapłacić za hosting i nazwę domeny.
  • Elastyczność – WordPress pozwala na tworzenie wielu rodzajów stron internetowych od osobistych blogów i sklepów internetowych po fora, magazyny i gazety online.
  • Łatwy w użyciu – Jeśli potrafisz korzystać z edytora tekstu, takiego jak Microsoft Word, możesz używać WordPressa do tworzenia i zarządzania stroną internetową.
  • Oprogramowanie open-source – WordPress jest oprogramowaniem open-source, które jest licencjonowane na zasadach GNU General Public License (GPL), co oznacza, że nie jest własnością jednej firmy lub podmiotu. Setki programistów i użytkowników współpracują i współtworzą oprogramowanie, aby uczynić je lepszym. Duch open-source oznacza ciągłe ulepszenia, odpowiedzialność i darmowe użytkowanie dla każdego.
  • Brak konieczności znajomości kodu – WordPress usuwa wymóg znajomości kodowania w celu zbudowania strony internetowej. Chociaż WordPress wykorzystuje wiele języków kodowania, nie ma potrzeby znać żadnego z nich, aby korzystać z WordPressa.
  • Możliwość rozbudowy – Podstawowe oprogramowanie WordPress można rozszerzyć o dodatkowe funkcje za pomocą wtyczek WordPress. Wtyczki WordPress to aplikacje, które możesz instalować na swojej witrynie, aby dodać więcej funkcji (takich jak e-commerce, SEO, kopie zapasowe, formularze kontaktowe i inne). Istnieją tysiące darmowych wtyczek WordPress dostępnych w katalogu wtyczek WordPress.org oraz kwitnący przemysł wtyczek premium (płatnych).
  • Wysoce konfigurowalny dzięki motywom WordPress – motywy WordPress określają wygląd i układ Twojej strony internetowej. Za pomocą jednego kliknięcia przycisku możesz całkowicie zmienić wygląd swojej strony internetowej poprzez zastosowanie nowego motywu WordPress. Bardziej zaawansowane motywy WordPress działają podobnie do kreatorów stron, dając Ci jeszcze większą kontrolę nad wyglądem swojej strony WordPress.
  • Bezpieczeństwo – Chociaż żadna platforma internetowa nie jest w 100% bezpieczna, bezpieczeństwo WordPressa stale się poprawia dzięki czujnemu zespołowi zaawansowanych programistów i użytkowników. Najczęściej problemy z bezpieczeństwem WordPressa wynikają z błędów użytkownika, a nie z samego oprogramowania.
  • Prężnie rozwijająca się społeczność użytkowników i programistów – Kiedy masz witrynę WordPress, możesz również zaangażować się w większą społeczność WordPress poprzez lokalne spotkania WordPress Meetup, WordCamps i inne. Społeczność WordPress ma reputację niezwykle gościnnej, pomocnej i innowacyjnej.
  • Branża wtyczek i motywów premium – Podczas gdy istnieje mnóstwo darmowych wtyczek i motywów, większość poważnych właścicieli stron WordPress inwestuje w wtyczki i motywy premium (płatne). Dlaczego? Twój zakup renomowanej wtyczki lub motywu premium pomaga opłacić bieżący rozwój i wsparcie wtyczki lub motywu, w tym nowe funkcje, poprawki zabezpieczeń i inne.

Zalety WordPressa

Jako platforma do budowania stron internetowych i CMS, WordPress może pochwalić się imponującym zestawem funkcji. Oto tylko kilka z wielu funkcji WordPressa.

  • SEO – Optymalizacja pod kątem wyszukiwarek (SEO) zapewnia łatwiejsze znalezienie strony internetowej za pośrednictwem popularnych wyszukiwarek, takich jak Google czy Bing. SEO zaczyna się już na poziomie samego kodu strony internetowej, a WordPress dostarcza wyjątkowo dobrze napisane fundamenty, które znacznie ułatwiają pozycjonowanie stron.
  • Szybkość – WordPress jest bardzo dobrze zoptymalizowany pod kątem szybkości działania strony internetowej. Programiści na całym świecie ciągle szukają najlepszych sposobów, by usunąć każdy „nadmiar” kodu, który spowalnia szybkość ładowania witryny.
  • Responsywność – Większość motywów WordPress jest przyjazna dla urządzeń mobilnych (wygląda dobrze także na małych ekranach), lub responsywna zaraz po uruchomieniu.
  • Biblioteka plików multimedialnych – WordPress zawiera wbudowaną bibliotekę multimediów, która umożliwia przesyłanie i osadzanie plików multimedialnych, takich jak obrazy lub filmy, na swoich stronach lub postach. Możesz nawet wykonywać podstawowe edycje swoich obrazów już w samym WordPressie.
  • Łatwy interfejs użytkownika – WordPress jest bardzo łatwy w użyciu, bez skomplikowanych ustawień. Jeśli potrafisz używać standardowego edytora tekstu, spokojnie poradzisz sobie też z WordPressem. Autorzy systemu WordPress skupiają się mocno na tym, by system ten był przyjazny w obsłudze i dostępny dla każdego rodzaju użytkownika.
  • Niestandardowe menu – WordPress pozwala na tworzenie menu nawigacyjnych z linkami do Twoich stron, podstron, postów, lub z niestandardowymi linkami prowadzącymi do dowolnych miejsc w internecie.
  • Wbudowany blog – Blog to podstawa content marketingu, czyli darmowego źródła potencjalnych klientów. Wybierając system WordPress, dodanie bloga do Twojej strony internetowej jest tak proste, jak opublikowanie postu.
  • Edytor blokowy – WordPress 5.0 wprowadził nowy edytor blokowy, znany również jako Gutenberg. Nowy edytor zmienił sposób edycji stron i postów WordPress. Teraz możesz projektować i tworzyć treści za pomocą bardziej elastycznego interfejsu „przeciągnij i upuść”.

Pozostałe ciekawostki o WordPressie

Początki WordPressa sięgają roku 2003, kiedy Mike Little i Matt Mullenweg rozszerzyli funkcjonalność mało znanego narzędzia do blogowania, znanego jako B2/cafelog. Little i Mullenweg starali się stworzyć lepszą platformę do blogowania na bazie oryginalnego kodu B2, ale bardziej spójną i z bardziej rozbudowanymi funkcjami.

W rezultacie powstał WordPress. Najpierw tylko narzędzie do blogowania, ale WordPress szybko przerodził się w rozbudowany system zarządzania treścią (CMS), który może obsługiwać wiele różnych rodzajów stron internetowych.

Statystyki wykorzystania WordPressa w sieci

Według statystyk użytkowania systemów zarządzania treścią WordPress zasila obecnie ponad 28 milionów stron internetowych na całym świecie, czyli ponad 42% wszystkich stron w Internecie i ponad 65% wszystkich stron, których systemy zarządzania treścią są znane.

WordPress to najlepsza i najpopularniejsza platforma do tworzenia stron internetowych

Ponieważ WordPress jest darmowy i tak łatwy w użyciu, został on powszechnie przyjęty jako standard dla twórców stron internetowych.

Kto używa WordPressa?

Jeśli używasz WordPressa do publikowania w sieci, możesz spać spokojnie, bo jesteś w dobrych rękach. Wiele znanych blogów, serwisów informacyjnych, witryn muzycznych, firm z listy Fortune 500 i celebrytów korzysta z WordPressa, w tym NBC, CBS, USA Today, Time, Disney, Airbnb, Spotify, TechCrunch, itp.

Jeśli chcesz wiedzieć, kto jeszcze używa WordPressa, przejdź do katalogu witryn WordPress, a będziesz pod wrażeniem liczby znanych witryn i znanych osób korzystających z WordPressa do zasilania swoich stron internetowych.

WordPress.com vs. WordPress.org

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z WordPressem, musisz wiedzieć kilka ważnych rzeczy. Przede wszystkim musisz wiedzieć, że istnieją dwie wersje WordPressa – WordPress.com oraz WordPress.org

Różnica między WordPress.com, a WordPress.org może być nieco myląca.

  • WordPress.com to wersja hostowana WordPressa, w której możesz utworzyć konto WordPress.com, aby stworzyć sobie bloga lub stronę internetową.
    • Domyślnie adres URL lub domena Twojej strony będzie zawierać słowo „WordPress”, np. nazwabloga.wordpress.com.
    • Dopiero po wykupieniu na stronie WordPress.com płatnej subskrypcji otrzymujesz możliwość podpięcia własnej nazwy domeny, integrację Google Analytics, więcej miejsca na dysku, możliwość dodawania własnych wtyczek i motywów oraz wiele innych.
    • WordPress.com jest własnością Automattic – firmy założonej przez jednego z oryginalnych twórców WordPressa, Matta Mullenwega.
  • WordPress.org to miejsce, z którego można pobrać oprogramowanie WordPress w celu zainstalowania go na własnym serwerze lub koncie hostingowym.
    • Oprogramowanie WordPress jest open-source, więc można je pobrać i używać za darmo.
    • Aby korzystać z wersji WordPress.org, musisz mieć własną nazwę domeny i własny hosting (wersja nie hostowana WordPressa), zakupiony od którejś z renomowanych firm hostingowych, takich jak LH, Cloudways, itp.
    • Większość hostingów oferuje „szybką instalację” WordPressa, lub gotową do użycia stronę z zainstalowanym już WordPressem, aby ułatwić Ci w ten sposób start, jeśli nie chcesz instalować WordPressa samodzielnie.
    • WordPress.org jest fundacją non-profit firmy Automattic.

Jak zacząć używać WordPressa?

Teraz pewnie zastanawiasz się „jak zacząć z WordPress’em?”.

WordPress jest w 100% darmowy i możesz zacząć z niego korzystać już dziś!

Potrzebujesz tylko kilku rzeczy, aby rozpocząć pracę z WordPressem:

  • Dobrej jakości hosting
  • Nazwę domeny
  • Darmowe oprogramowanie WordPress ze strony wordpress.org zainstalowane na koncie hostingowym (większość firm hostingowych zrobi to dla Ciebie za darmo).

Jeśli wolisz używać hostowanej wersji WordPressa dostępnej na WordPress.com, to tam wystarczy tylko utworzyć konto WordPress.com, aby zacząć.

Co to są wtyczki WordPress?

Wtyczka WordPress to fragment dodatkowego kodu, który możesz wgrać na swoją stronę internetową, aby dodać nowe opcje, funkcje lub integracje. Jest to coś w rodzaju aplikacji na telefonie.

  • Wtyczki można dodawać w zakładce Wtyczki, w panelu administracyjnym WordPress.
  • Na stronie wordpress.org znajduje się katalog darmowych wtyczek WordPress, który możesz przeszukiwać bezpośrednio z panelu administracyjnego WordPress, korzystając z wbudowanej funkcji wyszukiwania.
  • Wtyczki mogą być również spakowane jako pliki zip, które przesyłasz na serwer za pośrednictwem funkcji „Wyślij wtyczkę na serwer” w zakładce Wtyczki, w panelu administracyjnym WordPress.
Katalog darmowych wtyczek WordPress

Obowiązkowe wtyczki WordPress

Wszystkie strony internetowe WordPress powinny korzystać z tych kilku najważniejszych wtyczek WordPress.

  • Wtyczka WordPress do tworzenia kopii zapasowych – WordPress nie ma wbudowanej funkcji tworzenia kopii zapasowych, więc posiadanie wtyczki do tworzenia kopii zapasowych jest bardzo ważne i pozwoli Ci zaoszczędzić mnóstwo stresu i bólu głowy, gdy coś się stanie i stracisz jakieś dane ze swojej strony internetowej. Regularne tworzenie kopii zapasowych jest również kluczowe dla ograniczania skutków ewentualnego naruszenia bezpieczeństwa lub zhakowania. WPvivid to bardzo dobra wtyczka WordPress do tworzenia i przywracania kopii zapasowych, a nawet przenoszenia witryny na nowy hosting, lub domenę.
  • Wtyczka SEO – Wtyczka WordPress do SEO (Search Engine Optimization), taka jak Rank Math SEO, pozwala lepiej optymalizować treści dodawane na stronie internetowej pod kątem wyszukiwarek internetowych, takich jak Google, Bing, itp. Dzięki takiej optymalizacji, mamy większe szanse na pojawianie się na wyższych pozycjach w wynikach wyszukiwania (pozycjonowanie).
  • Wtyczka do formularzy – Dodaj zaawansowane formularze do swojej witryny, takie jak formularze kontaktowe, ankiety, pozwól przesyłać sobie pliki, przyjmuj darowizny i dużo więcej. Wszystko to zrobisz za pomocą wtyczki do budowania formularzy, takiej jak Fluent Forms.
  • Wtyczka e-commerce dla WordPress – Jeśli chcesz sprzedawać towary lub usługi na swojej stronie internetowej – chcesz zbudować sklep internetowy – wtyczka taka jak WooCommerce, jest koniecznością. Wtyczka ta przekształca zwykłą stronę WordPress w zaawansowany sklep internetowy WordPress, z możliwością sprzedawania produktów fizycznych, cyfrowych, prostych, lub z wariantami, możliwością przyjmowania płatności online, lub tradycyjnych przelewów, możliwością tworzenia kuponów rabatowych itp. itd.
  • Wtyczka bezpieczeństwa – Wtyczka bezpieczeństwa WordPress, taka jak iThemes Security, pomaga poprawić niektóre słabości w zabezpieczeniach i wzmocnić bezpieczeństwo Twojej witryny na wypadek ataków.

Co to jest motyw WordPress

Motyw WordPress (lub szablon) to tak jakby „szkielet” graficzny Twojej strony internetowej. Większość motywów WordPress zapewnia kontrolę nad:

  • Ogólny układ (wygląd, sposób działania i styl) witryny
  • Rodzaje i style czcionek dla całej witryny
  • Zestawienie kolorów
  • Wygląd i układ postów i archiwów blogów
  • Układy stron (lub szablony)
  • Rozmieszczenie widgetów
  • Dodatkowe szczegóły stylistyczne, jak animacje, itp.
Katalog motywów WordPress

Niektóre motywy WordPress działają jak kreatory stron internetowych, pozwalając Ci na tworzenie własnych układów stron bez programowania.

  • Motywy można dodawać za pośrednictwem zakładki Wygląd > Motywy w panelu administracyjnym WordPress.
  • Korzystając z wbudowanej funkcji wyszukiwania, możesz znaleźć darmowy motyw dostępny na stronie WordPress.org
  • Motywy mogą być również spakowane jako pliki zip, które trzeba przesłać za pośrednictwem zakładki Wygląd > Motywy w panelu administracyjnym WordPress.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *