Kopia zapasowa WordPress - jak zrobić backup strony internetowej

Kopia Zapasowa WordPress

Kopia zapasowa WordPress, czy inaczej Backup Strony Internetowej, to pierwsza i najważniejsza umiejętność, jaką musisz opanować, jeśli zamierzasz samodzielnie zarządzać swoją stroną internetową. Robienie kopii zapasowych nie dotyczy tylko WordPressa – backupy robi się dla każdego rodzaju stron i na każdej platformie, bez wyjątków.

Zawsze, zanim czegokolwiek dotkniesz na swojej stronie internetowej, najpierw zrób kopię zapasową!

Jest to Twój punkt przywracania strony, który na ogół się nie przydaje, ale gdy już się coś posypie, to często pomaga zaoszczędzić mnóstwo nerwów, czasu i pieniędzy.

Kopie zapasowe chronią nas przed błędami naszymi oraz błędami, które nie wynikają z naszej winy. Czasami zdarza się, że problem na stronie pojawia się podczas aktualizacji wtyczek, lub motywów, a czasami serwerownie potrafią spłonąć razem z naszymi stronami i kopiami zapasowymi – np. pożar serwerowni OVH w marcu 2021

Dlatego warto robić własne kopie zapasowe i przechowywać je poza naszym hostingiem – na dysku komputera, albo gdzieś w chmurze (Dropbox, Google Drive, itp.)

Jak zrobić kopię zapasową WordPress?

Najprostszym sposobem na zrobienie kopii zapasowej WordPress jest wykorzystanie do tego wtyczki, np. WPvivid

Widok wtyczki WPvivid Backup w repozytorium WordPressa

Po zainstalowaniu i aktywowaniu wtyczki, przechodzimy do zakładki WPvivid BackupBackup & Restore i klikamy przycisk Backup Now

Obraz pokazujący tworzenie kopii zapasowej WordPress wtyczką WPvivid krok po kroku

Jak pobrać kopię zapasową WordPress na dysk komputera

Po utworzeniu kopii zapasowej WordPress, w zakładce Backups pojawi się nowa pozycja (utworzona kopia zapasowa). Aby ją pobrać na dysk komputera, wystarczy kliknąć Download.

Jak pobrać na dysk komputera kopię zapasową strony internetowej WordPress zrobioną wtyczką WPvivid

Jak przywrócić kopię zapasową WordPress

Żeby przywrócić kopię zapasową WordPress, szukasz w zakładce Backups interesującą Cię kopię (może być ich kilka z różnych dni) i klikasz Restore

Jak za pomocą wtyczki przywrócić kopię zapasową WordPress

Przeniesie Cię do nowej zakładki Restore, gdzie musisz potwierdzić chęć przywrócenia kopii zapasowej WordPress, klikając przycisk Restore

Potwierdzenie decyzji o przywróceniu kopii zapasowej WordPress we wtyczce WPvivid

Jak wysłać kopię zapasową WordPress na serwer

Może się zdarzyć, że stracimy kopię zapasową WordPress z naszego serwera, gdzie mamy stronę internetową. Może się tak stać na skutek awarii, albo po prostu zechcemy zresetować WordPressa do stanu początkowego i zacząć wszystko od nowa, ale od konkretnego punktu przywracania (backupu). Wtedy będziemy musieli wysłać na serwer kopię zapasową WordPress, którą zrobiliśmy wcześniej i którą mamy na dysku komputera.

Jest to bardzo proste.

Jeżeli zresetowaliśmy WordPressa, to ponownie instalujemy na nim wtyczkę WPvivid i przechodzimy do zakładki WPvivid BackupBackup & Restore, gdzie wybieramy tym razem zakładkę Upload.

Teraz wystarczy kliknąć przycisk Select Files i podać ścieżkę do plików .zip z kopią zapasową WordPress, albo przeciągnąć pliki z folderu na komputerze i upuścić je w polu zaznaczonym linią przerywaną.

Jak wysłać kopie zapasową wordpress z dysku komputera na serwer naszej strony internetowej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *