Artykuł wyjaśniający krok po kroku jak skonfigurować bezpośrednie odnośniki WordPress

Bezpośrednie odnośniki WordPress (permalinks)

Bezpośrednie odnośniki WordPress (permalinki), określają wygląd adresów URL do Twoich stron i wpisów, a konkretniej chodzi o sposób, w jaki te linki są skonstruowane. Dzięki możliwości tworzenia własnej struktury adresów, możesz w ten sposób poprawić ich estetykę, użyteczność i przyszłą kompatybilność Twoich odnośników.

Grafika pokazująca, co to są bezpośrednie odnośniki WordPress permalinks

Gdzie zmienia się bezpośrednie odnośniki WordPress?

W panelu administracyjnym WordPress wybierz zakładkę Ustawienia, a następnie Bezpośrednie odnośniki.

Jak skonfigurować bezpośrednie odnośniki WordPress (permalinki)

Następnie wybierz odpowiednią opcję i Zapisz zmiany.

Jak skonfigurować bezpośrednie odnośniki WordPress?

W ustawieniach bezpośrednich linków masz kilka opcji do wyboru – 5 pierwszych, to już gotowe struktury linków, które są najczęściej stosowane na różnych stronach internetowych, natomiast ostatnia opcja (Własny format) pozwala na definiowanie własnej struktury linków, gdzie możesz korzystać z wielu różnych znaczników.

Oto lista dostępnych struktur bezpośrednich odnośników:

  • Prosty
  • Dzień i nazwa
  • Miesiąc i nazwa
  • Liczbowy
  • Nazwa wpisu
  • Własny format
Którą opcję wybrać w ustawieniach bezpośrednich linków WordPress

W większości przypadków najbardziej odpowiednia jest opcja „Nazwa wpisu”, która umieści nazwę twojej strony lub wpisu w adresie URL. WordPress będzie automatycznie generował adresy URL twoich stron i wpisów, na podstawie ich tytułów.

Wygenerowany automatycznie adres URL możesz zmieniać według własnych upodobań. Wystarczy otworzyć edytor dla wybranej strony, lub wpisu i w zakładce „Bezpośredni odnośnik” (na pasku bocznym po prawej) możesz podać własny adres URL.

Jak zmienić adres URL (link) do strony lub wpisu

Używanie opcji „Nazwa wpisu” jest optymalne zarówno z punktu widzenia użytkownika, jak i wyszukiwarek internetowych (SEO) – użytkownikowi będzie łatwiej zapamiętać adres strony, a wyszukiwarkom łatwiej będzie zrozumieć jej treść, dzięki umieszczonym w jej adresie słowom kluczowym.

Uwaga na bezpośrednie odnośniki!

Strukturę bezpośrednich linków nie powinno się już zmieniać po opublikowaniu i zindeksowaniu strony internetowej. Kiedy adresy URL na Twojej stronie zostaną zindeksowane przez wyszukiwarki internetowe (Google, Bing, itp.), zmiana permalinków może poważnie zaszkodzić SEO i przerwać linki wskazujące na Twoją stronę z innych miejsc w internecie.

Chcesz dowiedzieć się więcej o bezpośrednich odnośnikach?

Celem tego artykułu było jedynie naświetlenie tematu i permalinków. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, to odwiedź artykuł ze strony WordPress.org: Using Permalinks.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *