Indeksowanie strony w Google

Indeksowanie strony WordPress

Indeksowanie strony jest ważne, bo to dzięki indeksowaniu, nasze strony i ich treści mogą być wyszukiwane i pokazywane w wynikach wyszukiwania Google. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje o indeksowaniu.

Co to jest indeksowanie strony

Strona jest zindeksowana przez Google, jeśli została odwiedzona przez robot indeksujący Google („Googlebot”), przeanalizowana pod kątem treści i znaczenia, oraz zapisana w indeksie (spis wszystkich stron) Google. Jeśli zindeksowane strony są zgodne z wytycznymi Google dla webmasterów, mogą być one wtedy wyświetlane w wynikach wyszukiwania Google. Chociaż w większości przypadków strona musi być odwiedzona przez robota indeksującego („crawled”), żeby mogła być zindeksowana, to Google może również indeksować strony bez dostępu do ich treści (na przykład, gdy strona jest zablokowana dla robotów dyrektywą robots.txt).

Indeksowanie strony WordPress

„Proś wyszukiwarki o nieindeksowanie tej witryny”, to wbudowana funkcja WordPressa, dzięki której Twoja strona internetowa nie jest indeksowana i nie pojawia się w wynikach wyszukiwania.

W panelu administracyjnym WordPressa, w zakładce „Ustawienia” > „Czytanie” znajduje się małe pole wyboru oznaczone jako „Proś wyszukiwarki o nieindeksowanie tej witryny”. Kiedy jest ono zaznaczone, boty indeksujące strony internetowe dla wyszukiwarek internetowych są proszone o omijanie Twojej witryny.

Funkcja WordPress, która pozwala ukryć stronę internetową przed indeksowaniem jej przez wyszukiwarki internetowe

Chyba nigdy w historii jeden mały checkbox nie spowodował tak wielu „O cholera!”.

Widoczność dla wyszukiwarek, to bardzo przydatna funkcja, gdy Twoja strona jest w trakcie budowy (i nie chcesz, żeby wyszukiwarki zaczęły indeksować i pokazywać jakieś niedopracowane jeszcze treści), ale z kolei zapominając o odznaczeniu tego pola, już po oficjalnym uruchomieniu strony… No cóż… Można wpaść w lekkie zakłopotanie.

Lepiej dwa razy (jak nie trzy) sprawdzić, czy aby na pewno mamy to pole puste, gdy strona jest gotowa do jej wielkiego debiutu.

Jak sprawdzić indeksowanie strony

Sprawdzić indeksowanie strony możesz za pomocą Google Search Console i tylko, jeśli jesteś właścicielem sprawdzanej strony internetowej.

Po przejściu do panelu Google Search Console, na samej górze strony zobaczysz pole wyszukiwarki adresów.

Wyszukiwarka adresów URL w indeksie Googla

Wystarczy wkleić tam pełny adres URL strony, którą chcesz sprawdzić i po chwili otrzymasz informację, czy podany adres znajduje się w indeksie Googla.

Jak przyspieszyć indeksowanie strony

Jeśli po sprawdzeniu indeksowania strony okazało się, że podany adres URL nie znajduje się w Google, to możesz poprosić Google o jego zindeksowanie, klikając „POPROŚ O ZINDEKSOWANIE”, w prawym-dolnym rogu komunikatu.

Informacja w Google Search Console, gdy adres URL nie znajduje się w Google

Warto wiedzieć, że wielokrotne żądanie ponownego indeksowania dla tego samego adresu URL lub sitemapy nie spowoduje, że zostanie ona szybciej zaindeksowana.

Jak długo trwa indeksowanie strony

Może to zająć „od kilku godzin do kilku tygodni„, aby Google zindeksował nową, lub zaktualizowaną zawartość, powiedział John Mueller (Analityk trendów dla webmasterów w Google). Ale czasami może to potrwać dłużej z powodu np. problemów technicznych z witryną, lub dlatego, że GoogleBot jest zajęty robieniem innych rzeczy; jak indeksowanie ważniejszych witryn.

Tak więc, to zależy.

Jak wymusić indeksowanie strony

Jeżeli Twoja strona znajduje się już w indeksie Googla i wprowadzisz na niej jakieś zmiany, to możesz poprosić Google o ponowne zindeksowanie takiej strony – w ten sposób możesz niejako wymusić indeksowanie strony, która już wcześniej została zindeksowana.

Wystarczy wpisać adres URL strony w Google Search Console (tak jak w przypadku sprawdzania indeksowania strony) i gdy otrzymamy komunikat „Adres URL znajduje się w Google”, wystarczy kliknąć „POPROŚ O ZINDEKSOWANIE”.

Komunikat Google Search Console Adres URL znajduje się w Google

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *