Mapa witryny (xml sitemap)

Mapa strony XML (XML sitemap)

Mapa strony XML to cyfrowa mapa drogowa, która mówi wyszukiwarkom, gdzie mogą znaleźć Twoje podstrony.

Klikając w każdy link na Twojej stronie, Google (i inne wyszukiwarki) tworzy sobie mapę strony. Możemy jednak ułatwić pracę wyszukiwarkom, dostarczając im taką mapę z góry. Dzięki temu proces indeksowania naszej strony staje się dużo łatwiejszy i szybszy!

Jak wygląda sitemapa XML?

Mapa strony XML nie ma wyglądać, bo jest to plik przeznaczony głównie dla wyszukiwarek internetowych. Sitemapa XML jest dość prostą tabelą z tekstem, zawierającym adres URL każdej z twoich stron (i postów), oraz datą ostatniej modyfikacji.

Mapa strony xml wygenerowana wtyczką Rank Math SEO
Przykładowa mapa xml strony internetowej.

Może nie ma tu za wiele do oglądania, Twoja mapa strony xml daje wyszukiwarkom dokładne współrzędne wszystkich podstron Twojej witryny internetowej, co jest niezwykle cenne w indeksowaniu tych podstron (aby mogły być wyświetlane w wynikach wyszukiwania).

Jak utworzyć mapę strony XML

Utworzenie mapy strony XML jest tak proste, jak zainstalowanie wtyczki SEO (takiej jak RankMath, Yoast, lub SEOPress). Jeśli korzystasz już z wtyczki SEO, zapoznaj się z jej dokumentacją, aby dowiedzieć się, jak włączyć mapę strony (przeważnie funkcja ta jest domyślnie włączona).

Jeśli nie jesteś pewien, czy Twoja mapa witryny już istnieje, spróbuj wpisać swoją domenę na pasku narzędzi, a następnie „/sitemap.xml” lub „/sitemaps.xml”. Jeśli Twoja mapa witryny już istnieje, prawdopodobnie znajduje się w jednym z tych dwóch miejsc.

Na filmie poniżej zobaczysz jak utworzyć mapę strony xml za pomocą wtyczki RankMath SEO

Mam mapę strony xml, co teraz?

Po utworzeniu swojej mapy strony, należy poinformować wyszukiwarki o jej istnieniu. Twoja sitemapa może być przesłana do Google poprzez Search Console, lub z Bing poprzez Narzędzia dla Webmasterów. Po przesłaniu swojej mapy witryny, powinniśmy otrzymać jakąś formę potwierdzenia, że wyszukiwarka ją ma, ale zindeksowanie wszystkich linków z mapy strony może potrwać nawet kilka dni.

Po przesłaniu mapy strony, wyszukiwarki internetowe nie przestają z niej korzystać – będą odwoływać się do twojej mapy witryny regularnie i sprawdzać jej aktualizacje. Aktualizacjami mapy strony xml zajmuje się wtyczka do SEO.

Niektóre strony internetowe decydują się na umieszczenie linku do swojej mapy witryny w stopce strony, ale nie jest to konieczne. Jest mało prawdopodobne, że odwiedzający Twoją stronę będą mieli jakiś pożytek z mapy strony XML, a wdrożenie odpowiedniej nawigacji zapewni znacznie lepsze efekty i ułatwienia w poruszaniu się po stronie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *