Wtyczki WordPress
Wtyczki WordPress to kawałki oprogramowania („aplikacje”), które można zainstalować w celu rozszerzenia, lub dodania nowej funkcjonalności strony internetowej WordPress. Ale nie wszystkie wtyczki WordPress są „zdrowe” dla naszego WordPressa i czasami instalując wtyczkę WordPress można sobie bardziej zaszkodzić, niż pomóc.
Uwaga: Jedną z podstawowych zalet korzystania z wersji WordPress samodzielnie utrzymywanej na własnym hostingu (WordPress pobierany z WordPress.org) jest możliwość przesyłania i używania dowolnych wtyczek WordPress.
Wtyczki WordPress mogą szkodzić
Wtyczki WordPress mogą spowalniać działanie strony internetowej oraz wprowadzać luki w jej bezpieczeństwie. Dlatego należy uważać co się instaluje i wiedzieć jak wybierać wtyczki, aby nie zaszkodzić sobie i swojej stronie internetowej.
O tym właśnie przeczytasz w dalszej części artykułu.
Czy wtyczki WordPress spowalniają stronę?
Nie wszystkie wtyczki WordPress mają wpływ na prędkość strony internetowej – wszystko zależy od rodzaju wtyczki, jej przeznaczenia i sposobu jej działania.
Niektóre wtyczki, to tylko kilka dodatkowych linii kodu, który dodaje jakąś funkcję do naszego motywu. Tego typu wtyczki nie spowalniają strony.
Natomiast są wtyczki takie jak wtyczka WooCommerce, która przeobraża naszego WordPressa w profesjonalny sklep internetowy. Wtyczka ta dodaje mnóstwo nowych funkcji i znacznie zwiększa rozmiar bazy danych, bo są w niej zapisywane dane o produktach, zamówieniach, transakcjach, itd.
Im większa baza danych, tym dłużej trwa jej przeszukiwanie…
Dlatego, gdy chcemy stworzyć sklep na WordPressie przy użyciu WooCommmerce, to dobrze jest wybrać hosting o lepszych parametrach, np. hosting typu VPS (ja tutaj polecam hosting Cloudways).
Oczywiście istnieje mnóstwo innych wtyczek, równie mocno „zasobo-żernych”, które kradną zasoby naszego serwera, spowalniając w ten sposób działanie strony.
Na przykład wtyczki do Dropshippingu, które automatycznie sprawdzają stany magazynowe hurtowni i aktualizują dane w naszym sklepie WooCommerce muszą wykonywać te zadania w tle i są one wykonywane przez nasz serwer. W tym momencie, kiedy serwer wykonuje jakieś dodatkowe zadania, nasza strona może działać wolniej.
Kolejny przykład, to wtyczki do robienia kopii zapasowych. Wtyczka taka (a raczej nasz serwer/hosting) musi spakować wszystkie pliki naszej strony i bazy danych i zapisać je na dysku, albo wysłać gdzieś, po stworzeniu takiej paczki. Pakowanie plików zajmuje czas i pamięć podręczną naszego serwera, więc możemy wtedy zauważyć, że strona jest wolna.
Akurat wtyczek do kopii zapasowych nie da się uniknąć, ale te lepsze wtyczki, jak WPvivid pozwalają na wybranie konkretnego czasu robienia takich kopii (najlepiej ustawić środek nocy, kiedy nikt nie odwiedza naszej strony), oraz robienie kopii przyrostowych (czyli kopie zapasowe tylko tego, co się zmieniło na stronie od poprzedniej kopii).
Ogólnie powinniśmy jak najbardziej odciążać swojego WordPressa i korzystać z rozwiązań typu SaaS do wykonywania niektórych zadań, zamiast instalować do tego wtyczki i zlecać to naszemu hostingowi.
Wtyczki WordPress mogą zaśmiecać bazę danych
Większość wtyczek tworzy różne wpisy w bazie danych naszego WordPressa, które nie są później usuwane podczas odinstalowywania wtyczki – wtyczki mogą pozostawiać śmieci w bazie danych naszego WordPressa…
Jak testować nowe wtyczki WordPress?
Jeżeli chcesz sprawdzić jakąś wtyczkę, to zrób kopię zapasową (punkt przywracania), przetestuj wtyczkę, a jak okaże się że Ci nie pasuje, to przywróć kopię strony sprzed instalacji tej wtyczki.
Ale najlepiej jest testować nowe wtyczki na osobnej instalacji WordPressa, albo na tymczasowym klonie naszej strony – tzw. staging
Czy wtyczki WordPress są bezpieczne?
Generalnie wtyczki WordPress są bezpieczne, ale każda dodatkowa wtyczka, to potencjalna luka w bezpieczeństwie – szczególnie jeśli używamy przestarzałych, kiepsko napisanych i słabo wspieranych (darmowych) wtyczek.
Dlatego wtyczki trzeba wybierać ostrożnie i najpierw sprawdzić jej pochodzenie i czy tak w ogóle jest nam potrzebna.
Jak wybierać wtyczki WordPress?
Przy wyborze wtyczki przede wszystkim należy zwrócić uwagę na datę ostatniej aktualizacji wtyczki. W repozytorium wtyczek WordPress możemy znaleźć wiele przestarzałych wtyczek, które nie były aktualizowane od lat.
Problem z przestarzałymi wtyczkami jest taki, że mogą one już nie działać z najnowszą wersją WordPressa, lub PHP, a w najgorszym wypadku mogą posiadać jakieś luki w bezpieczeństwie, które nie zostały załatane, bo autor porzucił ten projekt.
Oczywiście są wtyczki, które nie są długo aktualizowane, bo nie ma takiej potrzeby. Dlatego jeżeli znajdziemy przestarzałą wtyczkę, na której bardzo nam zależy, to trzeba kopać głębiej. Skorzystać z linku „Szczegóły” i tam znajdziemy więcej informacji na temat autora, warto zajrzeć do zakładki „Recenzje”, poczytać komentarze i sprawdzić czy ludzie nadal jej używają i są z niej zadowoleni.
Ile wtyczek WordPress instalować
Wtyczki WordPress powinny umożliwić maksymalne wykorzystanie potencjału Twojej strony internetowej – instalujesz ich tyle, ile trzeba, ale nie więcej!
Przeciętna strona internetowa (tzw. „wizytówka”, lub blog) ma zainstalowanych od około 20 do 30 wtyczek.
Jeśli jest to sklep internetowy wykorzystujący pełen potencjał, jeśli chodzi o sposoby promocji i marketingu w internecie, to takich wtyczek może mieć nawet od 50 do 60, albo i więcej.
Duża ilość wtyczek WordPress to nie problem, jeśli są to dobrej jakości (dobrze napisane) wtyczki i mamy dobry hosting.
Większa ilość wtyczek może spowalniać działanie strony internetowej, ale można temu zapobiegać, zwiększając dostępne zasoby serwera (przede wszystkim chodzi o pamięć RAM i rdzenie procesora).
Dlatego świetnym rozwiązaniem jest tutaj hosting Cloudways (estartupy.pl działają na tym hostingu), gdzie w każdej chwili możemy zwiększyć ilość zasobów serwera, bez dodatkowych komplikacji – zaczynamy od najtańszej konfiguracji, a w miarę rozbudowy strony internetowej, co jakiś czas przesuwamy suwak, zwiększając moc serwera.
Jeżeli używasz hostingu współdzielonego, to musisz bardziej uważać i ograniczać ilość wtyczek.
Darmowe wtyczki czy Premium
W przypadku bardziej zaawansowanych wtyczek (np. formularze), warto wybrać darmową wersję wtyczki premium, a gdy podstawowe (darmowe) funkcje już nie wystarczają, wtedy wykupić licencję.
Dlaczego tak?
Bo zaawansowane wtyczki wymagają całego zespołu developerów, aby nie przeoczyć żadnych potencjalnych słabości w kodzie takiej wtyczki. Darmowe rozwiązania, to zazwyczaj jedna para oczu, do tego zmęczonych, bo pracujących nocami, po godzinach… W takich warunkach łatwo coś przeoczyć…
Często zdarza się też, że instalujemy różne darmowe wtyczki, które uzupełniają płatne funkcje wtyczek premium. Bo po co płacić za premium, jak zainstaluję kilka wtyczek i mam te same funkcje za darmo… 😉
Oczywiście nie ma w tym nic złego.
Jedyny mankament takiego rozwiązania to kwestia kompatybilności i ilości wtyczek.
Im więcej wtyczek, tym wolniejsza strona, a do tego różne wtyczki są pisane przez różnych developerów, którzy nie wiedzą co napisał ten drugi. Przez to czasami zdarzają się konflikty pomiędzy wtyczkami i wyskakują błędy na stronie.
Poza tym gdy wychodzi aktualizacja wtyczki premium, przeważnie trzeba trochę poczekać na aktualizację pozostałych wtyczek uzupełniających, bo ich autorzy potrzebują czasu by zaznajomić się ze zmianami we wtyczce bazowej i wprowadzić odpowiednie poprawki.
Ogólnie darmowe wtyczki sprawdzają się w przypadku prostych zadań i funkcji, natomiast w przypadku bardziej zaawansowanych rozwiązań jak formularze, edytory stron, itp. warto zapłacić za wtyczkę premium i spać spokojnie.