Co to jest Afiliacja i Jak na niej Zarabiać

Afiliacja, programy afiliacyjne, programy partnerskie, to różne nazwy dla tego samego modelu zarabiania w internecie. Afiliacja to jeden z lepszych sposobów na dochód pasywny – czyli sposób na zarabianie przez internet, podczas gdy Ty śpisz, lub bawisz się z rodziną na wakacjach. Sprawdź, co musisz wiedzieć o afiliacji i co zrobić, aby zacząć czerpać z niej korzyści.

Co to jest afiliacja?

W dużym uproszczeniu, afiliacja to polecanie produktów i usług. W zamian za to, ich producenci oferują niewielką prowizję od sprzedaży, a czasami już za samo przyprowadzenie potencjalnego klienta.

Rozliczanie się za tego typu polecenia odbywa się za pośrednictwem unikalnych linków afiliacyjnych, dzięki którym można wyśledzić skąd dany klient trafił na stronę produktu i w ten sposób powiązać kupującego z osobą, która go poleciła.  

Za twórcę pierwszego programu afiliacyjnego uważa się internetową księgarnię Amazon.com.

Jak to działa?

Klienci Amazona rejestrują się jako partnerzy afiliacyjni i otrzymują dostęp do specjalnego systemu, gdzie mogą generować ich unikalne linki do wybranych przez nich produktów na Amazonie, które mogą później polecać za pośrednictwem swoich stron.

Załóżmy, że prowadzisz bloga i tak się składa, że właśnie czytasz super ekstra świetną książkę! Co w takiej sytuacji robisz? Biegniesz do swojego komputera i dzielisz się swoim „znaleziskiem” ze swoimi czytelnikami! Twoi czytelnicy są podobni do Ciebie. Lubią więc też czytać to, co Ty. Oni też są zafascynowani nową książką i bardzo wdzięczni za wspaniały nowy tytuł na ich półce. I wszyscy żyli długo i szczęśliwie…

Ale zaczekaj! 

A jakby tak przy okazji – skoro i tak zamieszczasz w poście link do Amazona – zamieścić swój unikalny link z programu partnerskiego?

Amazon płaci 4.5% od sprzedanej książki. Załóżmy, że masz 10 000 unikalnych użytkowników bloga miesięcznie i 1% z nich pokusi się na polecaną przez Ciebie książkę (cena książki niech będzie 50 zł).

4.5% z 50 zł = 2.25 zł x (1% z 10 000) = 225 zł miesięcznie!

No proszę! I nagle Twój blog utrzymuje się już za swoje – nie musisz płacić za domenę i hosting z własnej kieszeni…

Taki właśnie był zamysł od samego początku, gdy wymyślano programy afiliacyjne i po to one są.

 Niestety w dzisiejszych czasach często są nadużywana przez amatorów i naciągaczy, którzy wciskają ludziom produkty, których nawet nie widzieli na oczy. 

Dlaczego afiliacja to świetny pomysł?

Bo wilk jest syty i owca cała. Na afiliacji korzysta każda ze stron. Firma tworząca program afiliacyjny zyskuje bardzo tanią reklamę, afiliant – możliwość szybkiego zarobku, a polecona osoba dobry, sprawdzony produkt z którego na pewno będzie zadowolona (pod warunkiem, że trafi na uczciwego afilianta). 

To idealny model dla właścicieli dużych serwisów internetowych, jak i mniejszych blogów specjalistycznych. Więcej o zaletach marketingu afiliacyjnego przeczytasz tutaj.

Modele afiliacji

W afiliacji stosowane są różne modele wynagrodzenia:

 • CPC (cost per click) – właściciel strony zarabia za każde kliknięcie w link lub baner reklamowy, który przekierowuje użytkownika na stronę reklamodawcy. W ten sposób firmy wynajmują powierzchnię reklamową i wynagradzają afilianta za każde, unikalne kliknięcie. Z takiego modelu korzystają strony takie, jak. Np. Ceneo.pl, Onet.pl.
 • CPM (cost per thousand) – model, który zakłada płatność za każde 1000 wyświetleń reklamy. Obecnie rzadko stosowany.
 • CPS (cost per sale) – zakłada procent od sprzedaży każdego polecanego przez afilianta produktu lub usługi. Ten model wykorzystywany jest często przez sklepy internetowe.
 • CPL (cost per lead) – płatność dokonywana jest na podstawie wypełnienia formularza, rejestracji na stronie, lub pobrania aplikacji. Model ten wykorzystywany jest np. przez banki.

Ponadto, w ramach współpracy afiliacyjnej można wyróżnić modele:

 • Mieszane. Właściciel strony może otrzymywać wynagrodzenie w ramach różnych modeli – np. jednocześnie za kliknięcie w link i sprzedaż produktu.
 • Dwu lub wielopoziomowe. W tym przypadku, pierwszą część zysku stanowi sprzedaż produktu lub usługi, zaś kolejną – pozyskanie nowego afilianta dla reklamodawcy.

Jak zacząć zarabiać na afiliacji?

Jeśli posiadasz własną stronę internetową lub bloga, wprowadzenie afiliacji w życie zajmie ci dosłownie kilka chwil. Co musisz zrobić?

 1. Wybierz program afiliacyjny, jak najbardziej zbliżony do tematyki strony, którą prowadzisz. Programów partnerskich możesz szukać w większości sklepów internetowych.
 2. Zarejestruj się na stronie wybranego programu partnerskiego. Zapis wymaga podania podstawowych danych o twojej domenie, a w niektórych przypadkach także podania średniej ilości odwiedzin w miesiącu.
 3. Czas przejść do praktyki! Po udanej rejestracji i wyborze modelu rozliczenia, pamiętaj o nadawaniu indywidualnych oznaczeń każdemu linkowi partnerskiemu. W niektórych programach afiliacyjnych istnieje możliwość tworzenia automatycznych kreacji (linków, bannerów itp.), z kolei inne wymagają tworzenia ich „ręcznie” przez afilianta.
 4. Sprawdzaj, ile zarabiasz – na swoim indywidualnym koncie afilianta.

Najczęstsze błędy w marketingu afiliacyjnym

Choć afiliacja jest prosta, warto pamiętać o kilku detalach, które znacznie wpływają na jej efektywność.

Najczęstszymi problemami okazują się:

 • Zapominanie o oznaczeniu linku. To logiczne – jeśli nie wprowadzisz do linku afiliacyjnego właściwego numeru, twoje zyski nie zostaną naliczone!
 • Złe dopasowanie reklam. Jeśli na blogu dotyczącym kosmetyków zaczniesz polecać karmę dla psów to wszyscy szybko zorientują się, że… coś tu nie gra. Pamiętaj, aby dopasować program partnerski do własnej działalności. To wpłynie także na twoją wiarygodność; jako twórcy czy przedsiębiorcy. Nie bez znaczenia jest i to, jak prezentuje się twoja strona internetowa. Dowiedz się, co zrobić, by Twoja strona internetowa była jeszcze lepsza.
 • Zwracaj również uwagę na opinię o reklamodawcach i oferowanych przez nich programach partnerskich, aby uniknąć nieuczciwych wspólników.
 • Przy rejestracji w programie afiliacyjnym dowiedz się, jaki jest minimalny próg wypłaty środków dla afilianta. W niektórych programach nie stosuje się dolnej granicy, jednak w innych może być to np. 100, 200 czy 500 złotych.
 • I najważniejsze! Jeśli coś polecasz, to musisz to znać, używać i mieć pewność, że nie wciskasz ludziom badziewia! Bądź uczciwy! Prawdziwy biznes afiliacyjny bazuje na zaufaniu, a wciskając ludziom tandetę dla paru złotych pogrąży Twoją wiarygodność, a wraz z nią runie także Twój biznes.

Na afiliacji skorzystało wielu

Dzięki afiliacji wzbogaciło się już wiele osób, ale myślę, że wymienione poniżej dwie postacie wymagają przy tym akurat temacie szczególnej uwagi. 

Michał Szafrański – pracując na etacie w dużej korporacji w wieku 39 lat (lipiec 2012r.) postanowił założyć bloga o oszczędzaniu pieniędzy (jakoszczedzacpieniadze.pl). Jego jednoosobowa firma (głównie blog) rok 2017 zamknęła na poziomie 3 000 000 zł przychodu. W tej chwili nie musi już pracować do końca życia.

Dzięki afiliacji Szafrański w 3 miesiące zarobił blisko 180 tysięcy złotych. W tej chwili jego blog generuje kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie z samych programów afiliacyjnych różnych banków.

Co dzisiaj przyprawia Michała o ból głowy? Michał nie wie co robić z tą całą gotówką…

Robert Gryn – multimilioner, założyciela firmy Codewise. Zaczynał od programów afiliacyjnych, gdzie dorobił się swoich pierwszych milionów. Prowadząc jednoosobową działalność partnera afiliacyjnego, Gryn generował zysk w wysokości 300,000$ miesięcznie. Środki te okazały się bardzo przydatne w utrzymaniu płynności Codewise, w jej początkowej fazie rozwoju.

Post Roberta z dnia 18 marca 2019 (Instagram):

„Zarobiłem pierwszy $1,000,000 około 8 lat temu z marketingiem afiliacyjnym. To było trudne wtedy, gdy nie było dobrych narzędzi, więc musiałem zbudować własne […]. Nigdy wcześniej nie było tak łatwo rozpocząć wymarzone życie samozatrudnionego cyfrowego nomada tzw. „Affiliate Dream””.

Podsumowując o afiliacji

Jeśli szukasz sposobu na zarabianie przez internet, afiliacja bez wątpienia okaże się jednym z wygodniejszych i prostszych. Warunki? Pomysł na siebie, dobrze zbudowana strona internetowa, sumienność w działaniu. Mam nadzieję, że udało mi się przekonać Cię do udziału w programie partnerskim!

Napisz poniżej, co Ty myślisz o afiliacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeden komentarz

 1. Ten cytat Roberta Gryna o pierwszym milionie zarobionym w pracy online jest bardzo inspirujący:)