10 najczęstszych błędów przy tworzeniu strony internetowej

Twoja strona internetowa nie przynosi zadowalających rezultatów? A może dopiero planujesz wprowadzić w życie własny projekt i zastanawiasz się, jakich potknięć uniknąć? Zapoznaj się z najczęstszymi błędami, których dokonują właściciele stron www. Do ilu z nich możesz się przyznać?

Starannie zaplanowałeś stworzenie własnej strony, poświęciłeś długie godziny na projekt, dobór szaty graficznej, treść. Niestety, efekty cię nie zadowalają. Zastanawiasz się, skąd bierze się gorsza efektywność twojej strony www? Być może popełniasz jeden z popularnych błędów. Niektóre z nich będą dla ciebie oczywiste, inne – pewnie zadziwiające.

10 błędów podczas tworzenia strony www

1. Myląca struktura strony www

Twoja strona może być bogata w wartościowe treści, przekazywać wszystko to, co ważne, oferować klientom liczne korzyści. Jednak jeśli nie będzie dla nich przejrzysta, o wielkich ilościach konwersji w praktyce możesz zapomnieć.

Większość osób wchodząc na stronę www oczekuje schematu, który jest doskonale znany: czytelne menu zawarte na samej górze, szczegóły w niższych partiach strony. Dobrze, jeśli istnieje funkcja „szukaj”, która umożliwi szybkie dotarcie do interesujących szczegółów. Jeśli podczas ustalania układu strony www za bardzo „popłynąłeś”, jej zbyt skomplikowana budowa będzie odstraszać gości.

2. Przesyt i jeszcze raz przesyt

Kujące w oczy czcionki, jaskrawe kolory, automatycznie odtwarzająca się muzyka? Takim „ozdobnikom” mówimy stanowcze nie. Oczywiście – wszystko to jest kwestią gustu, jednak pamiętaj, że internauta wchodzi na twoją stronę po to, by otrzymać pomoc, a nie podziwiać bujną wyobraźnię twórcy.

3. „Drogo” wyglądający projekt

Przesadzić można i w drugą stronę – tworząc witrynę o zbyt ekskluzywnej prezencji. Musisz wiedzieć, że strony www działają podobnie jak sklepy stacjonarne – te, które wyglądają na bardzo drogie, przyciągają mniej klientów. Jeśli prowadzisz stronę osiedlowej piekarni, nie decyduj się na efekty wizualne rodem z witryny filharmonii. Postaraj się, aby wygląd i temat strony były ze sobą spójne.

4. Dużo bezwartościowej treści

Wszyscy wiemy, jak działa SEO – czasem trzeba połasić się na małe wodolejstwo, by wpleść w stronę niezbędne słowa kluczowe i wpłynąć na widoczność w wyszukiwarce. Nie oznacza to jednak, że na samym wejściu twój potencjalny klient musi spotykać się z dużą zbitką tekstu, z którego niewiele wynika. Jeśli chcesz wspomóc pozycjonowanie, najlepiej zrób to za pomocą zakładki „blog”.

5. Dużo tekstu, brak zdjęć

Statystyczny człowiek jest wzrokowcem – dobre zdjęcia na stronie www zatrzymają go na niej nieco dłużej. Zadbaj, by na każdej z podstron znalazło się kilka fotografii w dobrej jakości.

6. Zbyt dużo zdjęć, za mało tekstu

Jak już jednak wiesz, nie można popadać w skrajności. Zdjęcia nie zdradzą internaucie szczegółów twojej działalności, dlatego powinny być jedynie skromnym dodatkiem do wartościowej treści.

7. Brak zakładki „kontakt” lub jej słaba widoczność

Jeśli gość musi poświęcić więcej niż minutę na znalezienie numeru telefonu do twojej firmy na stronie www to niemal pewne, że zainteresuje się ofertą konkurencji. Dane takie, jak adres e-mail czy numer telefonu powinny być dobrze widoczne i łatwo dostępne. Możesz umieścić je nawet na górnym bannerze strony głównej.

8. Błędy techniczne strony

Niedziałające linki, niedopasowanie strony do wymagań urządzeń mobilnych… technicznych potknięć może być sporo. Jesteś pewien, że twoja strona www jest niezawodna? Lepiej się upewnij.

9. Zbyt dużo niedomówień

Jeśli osoba odwiedzająca twoją stronę musi zwracać się do ciebie z pytaniem o dostępność produktu, jego cenę czy specyfikację to znaczy, że w witrynie ewidentnie czegoś zabrakło. Wyczerpujące informacje pozwolą potencjalnemu klientowi szybko znaleźć to, czego szuka i zaoszczędzić czas na kontakcie z obsługą.

10. Szwankująca obsługa klienta

Klient musi czekać 3 dni, zanim ktoś odpisze mu na wiadomość? To prosta droga do niemiłego rozstania. O odpowiedniej obsłudze klienta w e-commerce przeczytasz tutaj.

To tylko niektóre z błędów popełnianych przez właścicieli stron www. Być może najwyższa pora na mały rachunek sumienia i sprawdzenie, czy na twojej stronie wszystko działa tak, jak należy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 komentarze

   1. Dodałabym jeszcze, wolno działająca strona ale nie wiem czy wynika tylko z serwera, chodź po stronie kodu to także może mieć to związek. Ewentualnie wyskakujące pop’upy które są straszne i przeszkadzają na telefonach

    1. Tak, to racja. Nikt nie lubi wolnych stron, nawet Google ciągle powtarza o tej szybkiej stronie i że ma to wpływ na SEO. Niestety najczęściej ludzie skuszeni ceną decydują się na hosting współdzielony, albo jeszcze lepiej, ostatnio miałem okazję współpracować ze sklepem, który oddał stronę w ręce „firmy”, która stronę zamieściła na hostingu współdzielonych, razem z pozostałymi klientami… Pop-upy na telefonach to strzał w dziesiątkę 🙂
     Dziękuję za podpowiedź, oczywiście dorzucę wszystko, gdy będę aktualizował artykuł.
     Pozdrawiam.